Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (13. 7. 2005)

13. 7. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnešní menu obsahuje opravdu rychlý web server, simulaci agentů, démona pro rozložení TCP zátěže, aplet pro nahrávání souborů na servery a utilitu pro schovávání aplikací do traye.

Cherokee (0.2.24) je další člen z rodiny velmi rychlých serverů (kde už jsou např. Thttpd, Boa, Mathopd a zřejmě i další). Pokud můžeme věřit benchmarkům autorů, tak je Cherokee téměř dvakrát rychlejší než Boa a pětkrát rychlejší než Apache. Cherokee je (samozřejmě) napsán celý v C a nemá žádné jiné závislosti než standardní C knihovnu. Velkou výhodou Cherokee oproti ostatním jmenovaným serverům jsou zásuvné moduly (pluginy). Různým adresám tedy můžete přiřadit různé handlery. V základním balíku už jsou mj. ovladače pro PHP a CGI stránky a přesměrování URL. Cherokee umí pracovat i s virtuálními servery, což u této kategorie programů také není úplně samozřejmé.

SeSAm (1.9.2) neboli Shell for Simulated Agent Systems je prostředí pro simulaci agentů. Každý agent se skládá z množiny proměnných popisujících jeho stav. Chování agenta popíšete diagramem, který je podobný diagramu činností z UML. To vám dovolí modelovat agenty, aniž byste museli umět programovat v některém z tradičních programovacích jazyků. Běh agentů můžete sledovat v animovaném grafickém prostředí, ve stejném, jako probíhá jejich vytváření.

Crossroads (0.1) je démon běžící v uživatelském prostředí zajišťující překlopení při selhání (fail over) a rozložení zátěže (load balance) pro TCP služby. Crossroads je nezávislý na konkrétní službě, takže je možné ho použít pro ssh, http, smtp, dns nebo cokoliv jiného. Velmi zajímavě využívá autor vlastnosti fail over na svém notebooku, kde má nadefinováno v Crossroads několik proxy serverů (v práci, doma, na cestách) a Crossroads automaticky zjistí, který proxy je dostupný, a ten použije. Nemusíte tak ručně měnit nastavení v prohlížeči.

CS24_early

Rad Upload (2.10) je java aplet, který umožnuje příjemnější upload souborů na serveru. Mezi hlavní vlastnosti patří podpora Drag'n'Drop, kontrola velikosti souboru předtím, než je soubor odeslán, a samozřejmě ukazuje v dialogovém okně průběh přenosu v procentech. Bohužel asi nejlepší vlastnost tohoto apletu je pouze v placené verzi. Jedná se o možnost vybrat adresář, který je celý rekurzivně poslán na server.

AllTray je šikovná utilitka, která vám dovolí umístnit do systémového traye libovolnou aplikaci včetně takových, které to nepodporují. Při kliknutí na tlačítko „zavřít“ (obvykle x vpravo nahoře) se okno minimalizuje do systémového tray a neukončí se. V poslední verzi přibyla podpora Drag'n'Drop pro Gnome a KDE; je možné přenášet soubory na ikonu v tray a aplikace bude pracovat stejně, jako kdyby nebyla minimalizovaná.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.