Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (15. 6. 2005)

15. 6. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. V dnešní sklizni se mrkneme na AdWords, do sklípku a přes Turingův stroj se dostaneme k synchronizaci databází.

trackGoogleCon­tentAds.cgi (1.0) dělá přesně to, co slibuje dlouhý název tohoto programu. Totiž sleduje reklamu v reklamním systému AdWords od Googlu. Respektive sleduje, na kterých stránkách došlo k prokliku. Nově totiž máte v AdWords možnost udělat si seznam stránek, kde nechcete svou reklamu zobrazovat (kdybyste to hledali, tak je to Správa kampaní → Nástroje → Vyloučení stránek). Nicméně AdWords neposkytuje žádný nástroj na získání informací o stánkách, kde se vaše reklama zobrazuje. trackGoogleCon­tentAds.cgi je skript, který projde logy vašeho web serveru (formát combined, tj. včetně refererů) a zobrazí vám seznam stránek, ze kterých došlo k prokliku.

trackGoogleContentAds.cgi

Pro vinaře tu mám gwine (0.10.0) – program na správu vinného sklípku. Program je napsán v Perlu nad GNOME knihovnami. Poslední verze přidala navíc nahrazení gettextu perlovským modulem Locale::Maketext, takže lokalizace tohoto programu bude hračkou. Nechcete to někdo udělat?

Gwine

Mod_unzip (0.1) je malý modul do Apache 2.0, jenž zajistí transparentní přístup k obsahu ZIP souborů. Drobnou nevýhodou je použití externího unzipu a tím pádem forku, ale kdo potřebuje velký výkon, tak asi nebude soubory ukládat do ZIPu.

Asi většina z vás ví, co je to Turingův stroj, a ví, že pokud v něm chcete implementovat natriviální algoritmus, vyžadeje to hodně papíru nebo velkou tabuli. Takže mnohým studentům se na pochopení Tunigova stroje určitě bude hodit Alan (1.0) – výukový Turingův stroj s jednoduchým GUI.

ICTS23

Alan

Na synchronizaci zdrojových kódu existuje mnoho programů, ale dosud jsem neviděl žádný program na synchronizaci databází v různém stádu vývoje. Až teď jsem narazil na SQLupdate (1.4.0). Ta sice pracuje jenom s MySQL, takže by se spíše měla jmenovat MySQLupdate, ale i tak se hodí. Programu dáte na vstup vaši definici databáze v textovém souboru (např. tables.sql). SQLupdate zavolá mysqldump, porovná definice tabulek a na výstup vám vypíše posloupnost příkazů, po jejichž aplikaci budete mít databázi ve stejném stavu, jak je definována v souboru tables.sql.

Sklizeň kombajnem

Pro případ, že jste minulý týden byli na měsíci, tak vyšel Debian Sarge a v pondělí vyšla nová Fedora.

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.