Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (18. 5. 2005)

Miroslav Suchý 18. 5. 2005

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru: $echo Sudosh, ddRescue, Gipfel, Pucko, Visual Dependency Walker, MRampSpy, BlockHost >sklizen.txt

Program sudosh (1.6.2) je vrstva, která leží mezi shellem a aplikacemi. Sudosh zaznamenává všechny vstupy a výstupy a spolu s informací o čase si tyto informace ukládá, takže je pak možné přehrát záznam celého sezení. Od poslední verze je možné nastavit sudosh jako implicitní shell.

Pokud vám už někdy odkráčel pevný disk do věčných lovišť, tak už asi GNU ddrescue (1.0-pre1) znáte. Pro vás ostatní: jedná se o program, který se snaží přečíst celý disk nebo zadaný soubor a moc se snaží být uspěšný. Takže v případě, že narazí na nějakou chybu, neskončí s chybovou zprávou, ale pokračuje dále. Mohu potvrdit, že ddrescue se snaží opravdu moc a osobně mu vděčím za pár gigabytů dat a asi týden zachráněné práce. Nová verze obsahuje vnitřní log, který umožňuje v případě pádu pokračovat od poslední operace.

Gipfel (0.0.1) vypadá jako skvělý nástroj pro určování vrcholků hor a jiných zajímavostí na fotkách. Programu stačí podstrčit fotografii, říci, ze kterého místa jste fotili, určit dvě hory na fotografii, a program vám určí zbylé hory. Stačí určit i jenom jednu horu a program se bude snažit uhodnout zbytek za podmínky, že mu označíte několik vrcholků na fotografii. U těch už ale nemusíte znát jejich název. Nevýhodou programu je absence databáze zeměpisných souřadnic hor, takže s programem, tak jak si ho stáhnete, neurčíte vůbec nic. Pro začátek si sice můžete stáhnout údaje pro Alpy ze serveru alpin-koordinaten.de, ale mít celý svět pohromadě by jistě bylo fajn.

Gipfel

Pucko (0.8.0) je ncurses (pro laiky: to znamená, že funguje v textovém režimu) audio přehrávač, který umí přehrávát vše, co běžný smrtelník potřebuje, tj. OGG, MP3 a MIDI. Akorát přemýšlím, kolik lidí stále pracuje pouze v textovém režimu, kde nemůže spustit např. XMMS? Je sice pravda, že v serverovně nemívám grafické prostředí a přitom asi v polovině serverů, ke kterým chodím, je zvuková karta, obvykle ale v serverovně nemám chuť poslouchat žádnou hudbu.

Pucko

Visual Dependency Walker (1.2.0) je nástroj, který otevře ELF binárku (tj. většina spustitelných souborů pod Linuxem) a zobrazí grafický strom knihoven, které program používá. Lze tak vysledovat možné konflikty knihoven a nebo zpětně sestavit závislost programu na knihovnách.

Visual Dependency Walker

MRamSpy (0.0.1) prohledává paměť počítače a hledá zadaný text. V případě úspěchu vám zobrazí okolí inkriminovaného místa v paměti. Hmm, určitě existuje nějaká možnost, jak to legálně použít… Například …, nebo … No nic, jdeme dál.

BlockHosts (0.3.0) prohledává systémové logy a všímá si neúspěšných pokusů o přihlášení – momentálně OpenSSH a vsftpd; další služby si můžete sami lehce přidat. V případě, že počet neúspěšných pokusů přesáhne definovanou hranici, je IP adresa, která se pokoušela o přihlášení, přidána do /etc/hosts.deny, takže útočník se už nebude moci připojit.

P.S. Po redakční uzávěrce se ještě objevila nová verze Free Pascalu (2.0). Obsahuje lepší podporu vlastností Delphi, podporuje více CPU (mj. AMD64) a platform (mj. Mac OS) a spoustu dalších věcí.

Našli jste v článku chybu?

29. 5. 2005 12:50

Me uz to nedavno prestalo bavit, ze se kazdou chvili porad nekdo snazi prihlasovat pres SSH a neuspesne, tak jsem si napsal skript a kdyz se v logu ta IP objevi >100, tak sup s ni do iptables a DROPovat.

Neukladam to permanentne, takze jednou za cas tam dam puvodni pravidla a je to zase povolene. Celkem mi to vyhovuje.

--ogee19. 5. 2005 21:29

panter (neregistrovaný)
no zasadne to necpu tam, kam nemam console login ;)
Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

DigiZone.cz: Sat novinky: Fransat UHD Demo

Sat novinky: Fransat UHD Demo

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Vitaminová abeceda

Vitaminová abeceda

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí