Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (20. 7. 2005)

20. 7. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jak velí neměnná tradice, scházíme se opět po týdnu u softwarové sklizně - dnes se podíváme na páreček systémových utilit, inteligentní WYSIWYG editor, databázovou kyber-kuchařku a PHP framework, který nám umožní nemorálně zneužít dobrotivého Googlu a jeho velikých emailových schránek.

V dnešní internetové době trpí IT svět až překvapujícím nedostatkem kvalitních WYSIWYG editorů HTML a CSS. Existuje mnoho komerčních i freeware programů, ale většina z nich trpí mnoha neduhy a málokdy se dá použít k tvorbě kvalitního kódu. Nvu patří rozhodně mezi nejkvalitnější open source aplikace svého druhu. Obsahuje několik režimů práce, od pro uživatele transparentního čistého psaní a vkládání elementů pomocí klikacích nástrojů přes jednoduché strukturní zvýraznění dokumentu až po kompletní přístup ke zdrojovému kódu dokumentu. Všechny režimy, včetně plně grafického náhledu hotové stránky, jsou přístupné pomocí jednoduchého rozhraní. Poměrně početné funkce editoru jsou roztříděny do několika kompaktních (a plně editovatelných) panelů. Aplikace zahrnuje také integraci s validátorem html W3C a zabudovaný CSS editor. Integrovány jsou také publikační systém a systém plug-inů a rozšíření. Aktuální verze už plně podporuje xHtml 1.0 ve verzích strict i transitional. Nvu je napsán na knihovně QT a funguje na Windows, Mac OS X a GNU/Linuxu.

Rpm Finder je textová utilita určená pro vyhledávání RPM balíčků na Internetu. Poskytuje podobnou funkcionalitu jako webové vyhledávácí portály, jako například rpmfind.net. Podporuje distribuce Mandriva (Mandrake), Fedora Core a SuSE. Ovládání je jednoduché, intuitivní a prakticky veškerá interakce s programem je shrnuta do sedmi základních příkazů, zadávaných v oddělené relaci, podobně jako u textového ftp klienta. Funkcionalita programu plně pokrývá celou práci s balíčkem, od jeho nalezení až po instalaci, upgrade nebo odinstalování. Pokud vaše distribuce používá RPM balíčkovač, usnadní vám Rpm Finder neustálé hledání aktuálních verzí aplikací a značně urychlí celý stahovací a instalační proces. Aplikace je napsána v čistém C a kromě těch nejzákladnějších nevyžaduje žádné dodatečné knihovny.

Angličtiny nebo němčiny znalí kuchaři mezi čtenářstvem snad ocení program AnyMeal, databázovou kuchařku schopnou udržet okolo 100 000 receptů. V receptech jde samozřejmě jednoduše vyhledávat, upravovat je nebo exportovat a tisknout. Program udržuje oddělené informace o postupu a ingrediencích a nabízí hledání i podle poměrně přísných kritérií nebo regulárních výrazů. Aplikace je v poměrně raných fázích vývoje a mnoho úkonů je třeba provádět ručně. Například export funguje zatím jen do DocBook, ze kterého musíte další formáty tvořit pomocí vnějších převodníků. I tak ale nabízí poměrně rozsáhlou funkcionalitu a především velkou rychlost; podle autorů je AnyMeal, vývojáři testovaný na databázi 170, 000 receptů, několikanásobně rychlejší než jiné podobné produkty. K běhu budete potřebovat především MySQL databázi a knihovnu QT. Program také vyžaduje prostředí KDE, a to nejméně ve verzi 3.2.

MIFtip2

Live Kernel Configuration Panel je textový interface usnadňující konfiguraci linuxového jádra za běhu. Pomocí přímočarého ovládání napsaného v ncurses je vám umožněno přímo a jednoduše přistupovat prakticky ke všem údajům kernelu dostupným pomocí souborového systému v /proc. K většině položek je k dispozici zabudovaná nápověda přímo v programu. Aplikace je zatím alpha-software, ale dokáže být i poměrně užitečná. K běhu potřebuje ncurses, které jsou k dostání prakticky v každé linuxové distribuci. Ačkoliv neexistuje důvod, proč by program neměl fungovat s jádrem 2.4, doporučuji spíše větev 2.6.

Se vzrůstajícím počtem uživatelů GMailu se opatření si účtu na tomto úžasném (věřte mi, že jeho úžasnost nespočívá pouze v 2GB velikosti schránky) freemailu stává triviální záležitostí. Myšlenka využití poměrně otevřeně přístupného webového rozhraní pro přístup k lákavým 2 GB online dat je už poměrně stará – vždyť GMailFS pro linuxový kernel existuje už několik měsíců. PHP Gmail Drive (zkráceně PGD) poskytuje jednoduchý přístup k této diskové kapacitě, přímo z PHP skriptů. Přístup k souborům je abstraktizován na stejném principu jako v GMailFS, tedy pomocí skupiny zpráv zaslaných zpět na vlastní adresu. Integrace do existujících webových stránek je jednoduchá a přímočará i bez detailních znalostí PHP. PGD vyžaduje PHP nejméně ve verzi 4 s rozšířením curl, které je dostupné na většině dnešních hostingů.

Autor článku