Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (25. 5. 2005)

25. 5. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes o XMMS2, Rubrica, Gamgi, Taglog a možná i něčem navíc. Pokud nevíte, co si nainstalovat, honem čtěte.

Všichni známe XMMS, malý a rychlý GTK+ hudební přehrávač pro GNU/Linux. Projekt XMMS začal už v roce 1997 jako malý a víceméně zkušební projekt, jehož popularita předčila veškerá očekávání jeho tvůrců. Následný hektický vývoj způsobil že v dnešním XMMS je skryta velká řada nedodělků a technických problémů. Po jisté době marné snahy o jejich nápravu dospělo několik vývojářů k rozhodnutí celý program přepsat od základů, a tak vzniklo XMMS2. Tato nová verze je zatím v raném stádiu vývoje, ale už je k dispozici první testovací vydání, které mohou případní zájemci studovat, a třeba i pomoci při jeho vývoji. Na rozdíl od svého předchůdce je v XMMS2 kompletně oddělený frontend a backend na serverovou a klientskou část. XMMS2 server se stará o získání zvuku, jeho dekódování a následný výstup; klient říká serveru, co od něj žádá uživatel. Časem budou existovat dva oficální klienty pro grafické i textové rozhraní, Linux a Mac OS X. XMMS2 je napsáno v ANSI C a mělo by být snadno přenositelné na všechny platformy, hlavními vývojovými platformami jsou GNU/Linux a MacOS X.

Sháníte-li pořádný adresář pro Gnome, zkuste program Rubrica, užitečný přírůstek do rodiny linuxových kancelářských aplikací. Jako každý správný adresář umí samozřejmě přechovávat všechna důležitá data, telefoní čísla, adresy i jiné údaje o každé osobě v databázi, kterou ukládá ve formátu XML. Rubrica umí také importovat údaje z jiných adresářových aplikací včetně Mozilly a KDE Adresáře a umí pracovat s výměnnými formáty VCard a GnomeCard. GUI poskytuje poměrně snadný a rychlý přístup ke všem funkcím programu a bohužel je, jak už je u *nixových aplikací zvykem, zbytečně přeplácané, a na zobrazení skutečných údajů tak zbývá relativně málo místa. Mohlo to být ale i horší a celkově je ovládání Rubricy spíše lehce nadprůměrné kvality. Rubrica vyžaduje Gnome2 libraries a knihovnu GTK, ke stažení jsou binárky pro řadu linuxových distribucí a FreeBSD.

Minule jsem psal o JChemPaint, javové aplikaci určené k rychlému náčrtu strukturních vzorců molekul. Ti z vás, kterým bylo líto, že je JChemPaint pouze 2D, si dnes mohou zkusit GAMGI. Prostředí aplikace na první pohled připomíná spíše Blender než vědecký nástroj, ale hned na druhý pohled je zřejmá paleta funkcí a nástrojů sloužících ke skládání chemických struktur, orbitalů, jednoduchých i násobných vazeb a vůbec všeho, po čem chemikovo srdce touží. Vytvořené struktury je možné popisovat, nasvětlovat a různě třídit k osobní spokojenosti a dobré přehlednosti. Na stránce projektu jsou navíc k dispozici návody a tutoriály pro rychlé zvládnutí základní práce s aplikací. GAMGI požaduje knihovny GTK Mesa a pár dalších a pro plynulý běh lze jenom doporučit hardwarovou akceleraci OpenGL. Díky návrhu programu je údajně možné snadno nahradit GTK frontend jakoukoliv jinou knihovnou a místo Mesy lze použít kompatibilní implementaci OpenGL. Aplikace běhá nejen na GNU/Linuxu, ale i na Windows a s trochou snahy i na Mac OS X.

CS24_early

Pokud děláte na více projektech najednou a nevíte, čemu se věnovat dřív, snad oceníte program Taglog, kterému můžete průběžně zadávat svoje úkoly a priority na jednotlivých projektech, a pak si je krásně odškrtávat, jak je postupně plníte. Když potřebujete přehled o aktivitách na jednotlivých projektech, můžete si nechat vyjet svou práci během určitého časového úseku. Výhodou oproti nástěnce s papírky je, alespoň v případě těch méně pořádných, daleko větší přehlednost. Například já, kdybych používal Taglog, bych odevzdával svoje články včas a netrápil tím nebohého šéfredaktora a korektorku. Aplikace toho umí více, než se na první pohled zdá, a na verzi 0.1.57 je rozhodně kvalitní. Pro běh bude požadovat knihovnu TCL, která by se měla nacházet v každé správné linuxové distribuci a která se dá jednoduše stáhnout a nainstalovat i pod Windows a Mac OS X. Kromě samotného programu najdete na stránkách projektu i návod k použití aplikace, hotové binárky pro Linux a Windows a nápady na využití programu v různých oborech.

A po dlouhé době tu máme zase jednu blbinku týdne, tentokrát už starší, ale prakticky neznámou hru Virus Killer. Představte si, že váš počítač v klidu běží, chroupe si třeba svůj balík práce ze SETI@Home a najednou je zákeřně napaden viry. A ne ledajakými viry, ale rovnou viry Internet Explorer, Recycle Bin a Outlook Express! V této apokalyptické situaci musíte osobně nastoupit na obranu svého křemíkového kamaráda a hezky postaru všechny bitů-lačné ikony těchto microsoftích nájezdníků vystřílet. Když hru spustíte, proskenuje strukturu vaší domovské složky a po obrazovce vám tedy létají vaše skutečné soubory a složky, na které se ze zálohy vrhají ikony virů a unášejí je do svých bezpečnostních děr, aby je snědly nebo rovnou zničily na místě. Nevím přesně proč, ale pohled na malé zelené příšerky požírající bezbranou ikonu složky Pictures mě dokázal rozesmát jako máloco; vřele doporučuji na odreagování. Mimochodem nemusíte se bát, že by vám program skutečně smazal nějaké soubory, k tomu by dojít nemělo :). A pokud se vážně bojíte, můžete ho místo na svou domovskou složku poslat třeba na /tmp. Aplikace vyžaduje knihovnu SDL a běhá na mnoha operačních systémech včetně takových kuriozit jako Windows a BeOS. :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku