Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (7. 7. 2005)

7. 7. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Ani kvůli svátkům jsme vás nechtěli o sklizeň připravit, proto tentokrát výjimečně ve čtvrtek. Povídat si budeme o pluginu do OOo, uvaříme si pivo (!), pokecáme na IRC, přečteme si manuálové stránky, zakomprimujeme si a budeme si i hrát.

OpenOffice.org už v základu obsahuje funkci umožňující export libovolného dokumentu do PDF; stejnou funckionalitu na většině distribucí poskytuje i tiskový server CUPS. Ani jedna z těchto voleb ale neumožňuje do exportovaného souboru zahrnout některé aktivní prvky jako záložky nebo hypertextové odkazy. ExtendedPDF je plugin pro OO.org, který tohle vše umožňuje a navíc ještě umí tvořit zabezpečené PDF dokumenty. V poslední verzi byla dodána kompatibilita s OpenOffice.org 2.0. Program je distribuován ve třech edicích, z nichž každá je jinak zaměřená, ale všechny tři jsou volně dostupné ke stažení. Podporovány jsou verze pro Mac OS X, Linux i Windows, ale skutečného využití se pravděpodobně verze pro Mac nedočká, vzhledem k možnostem zabudovaného PDF generátoru Quartz. ExtendedPDF nemá žádné zvláštní požadavky na dodatečné knihovny nebo systémové komponenty.

QBrew je aplikace pro přípravu a simulaci receptů na vaření (nejen) piva. Pomocí poměrně přehledného uživatelského rozhraní vložíte množství opojného nápoje, jeho barvu, atp… Program následně podle zadané šablony vypočítá prakticky vše, co vás může ohledně vašeho výtvoru zajímat, včetně hořkosti, obsahu alkoholu i barvy. Recepty lze ukládat do databáze, přidávat k nim komentáře, nastavovat obsah chmelu a tak různě – prostě sládkův ráj. K aplikaci je navíc dodáván návod pro začátečníky, kteří se do vaření piva pouští prvně. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jakákoliv rada je dobrá a mnozí si možná program stáhnou jenom kvůli přiloženému návodu :). Pro použití obého (aplikace i návodu) je potřeba znalost příslušných termínů v angličtině, protože k dispozici zatím není žádný překlad. QBrew je napsán na knihovně QT, ale není nijak vázán na KDE a funguje bez problémů na GNU/Linuxu, Windows i Mac OS X.

Podle hesla IRC klientů není nikdy dost byl vytvořen i program WeeChat. Francouzský tým autorů se snaží o kompaktní, malý a lehkotonážní chatovací klient. Backend programu je oddělený od frontendu – k dispozici jsou ovládací rozhraní pro curses, GTK+ a QT. Všechna GUI jsou rovnocenná, co se funkcionality týče, a ať už používáte kterékoliv, nejste ochuzeni o funkce programu. Je podporováno automatické dokončování příkazů a přezdívek při psaní Unicode (UTF8) a pluginy psané v Perlu, Pythonu nebo Ruby. Program funguje na Windows, Linuxu i Mac OS X a až na knihovny pro jedno z ovládacích rozhraní jsem nezaznamenal žádné zvláštní závislosti.

Modman neboli Modular Manual Browser je PHP systém pro procházení standardních manuálových stránek pomocí webového rozhraní. Má zabudováno fulltextové vyhledávání a rozumí si i s whatis databází, ve světě GNU spíše známou jako apropos. Pro nezávazné vyzkoušení je na stránkách projektu vystaveno i online prohledávání manuálových stránek několika různých odrůd unixových systémů, včetně FreeBSD, Linuxu a Solarisu – k mému velkému zklamání ale chybí NeXTStep. Modman vyžaduje pro své fungování PHP4 a pro praktické nasazení pochopitelně i nějaký HTTP server.

cyber23

Kompresních formátů dnes existuje celá řada, od nejběžnějšího zip přes stále ještě obvyklé formáty gzip a bzip2 až k obskurním ace, rar a dalším. Ačkoliv většina dnešních desktopů k souborům v podobných archivech poskytuje přístup, uživatelům některých jednoduších grafických rozhraní by se mohl hodit program XArchive. Ten poskytuje poměrně přímočaré a jednoduché GUI pro práci se slušným množstvím archivních formátů a navíc zahrnuje jednoduchý koncept tzv. wrapperů. Wrapper je shellový script sloužící jako tlumočník mezi XArchive a kompresním programem, který se má použít pro daný formát. Tímto způsobem se dají do XArchive poměrně jednoduchým způsobem přidávat pluginy pro prakticky jakoukoliv představitelnou komprimovanou existenci, na kterou můžete narazit. Ke svému fungování požaduje program jenom knihovnu GTK+, vše ostatní je víceméně základní součástí každého GNU systému.

JMaPacman je javovská předělávka stařičké arkády Pacman, kterou není třeba popisovat. K původnímu konceptu přidává kromě platformové nezávislosti i hru více hráčů, a to nejen na jednom počítači, ale i po síti nebo po Internetu. Grafika hry je správně spartánská ve stylu původní předlohy a nejeden hráč při prvním pohledu na typickou siluetu žlutého žrouta teček zatlačí v oku slzu nostalgie. Klient a server jsou napsány zcela odděleně a přes svou javovitost jsou to oba poměrně rychlé programy. Máte-li chvilku na příjemnou pauzu u klasické hry, která baví lidstvo už několik desetiletí, je JMaPacman jasná volba. Program ke svému fungování potřebuje Java Virtual Machine, jinak je nezávislý na platformě.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku