Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (7. 7. 2005)

Adam Šindelář 7. 7. 2005

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Ani kvůli svátkům jsme vás nechtěli o sklizeň připravit, proto tentokrát výjimečně ve čtvrtek. Povídat si budeme o pluginu do OOo, uvaříme si pivo (!), pokecáme na IRC, přečteme si manuálové stránky, zakomprimujeme si a budeme si i hrát.

OpenOffice.org už v základu obsahuje funkci umožňující export libovolného dokumentu do PDF; stejnou funckionalitu na většině distribucí poskytuje i tiskový server CUPS. Ani jedna z těchto voleb ale neumožňuje do exportovaného souboru zahrnout některé aktivní prvky jako záložky nebo hypertextové odkazy. ExtendedPDF je plugin pro OO.org, který tohle vše umožňuje a navíc ještě umí tvořit zabezpečené PDF dokumenty. V poslední verzi byla dodána kompatibilita s OpenOffice.org 2.0. Program je distribuován ve třech edicích, z nichž každá je jinak zaměřená, ale všechny tři jsou volně dostupné ke stažení. Podporovány jsou verze pro Mac OS X, Linux i Windows, ale skutečného využití se pravděpodobně verze pro Mac nedočká, vzhledem k možnostem zabudovaného PDF generátoru Quartz. ExtendedPDF nemá žádné zvláštní požadavky na dodatečné knihovny nebo systémové komponenty.

QBrew je aplikace pro přípravu a simulaci receptů na vaření (nejen) piva. Pomocí poměrně přehledného uživatelského rozhraní vložíte množství opojného nápoje, jeho barvu, atp… Program následně podle zadané šablony vypočítá prakticky vše, co vás může ohledně vašeho výtvoru zajímat, včetně hořkosti, obsahu alkoholu i barvy. Recepty lze ukládat do databáze, přidávat k nim komentáře, nastavovat obsah chmelu a tak různě – prostě sládkův ráj. K aplikaci je navíc dodáván návod pro začátečníky, kteří se do vaření piva pouští prvně. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jakákoliv rada je dobrá a mnozí si možná program stáhnou jenom kvůli přiloženému návodu :). Pro použití obého (aplikace i návodu) je potřeba znalost příslušných termínů v angličtině, protože k dispozici zatím není žádný překlad. QBrew je napsán na knihovně QT, ale není nijak vázán na KDE a funguje bez problémů na GNU/Linuxu, Windows i Mac OS X.

Podle hesla IRC klientů není nikdy dost byl vytvořen i program WeeChat. Francouzský tým autorů se snaží o kompaktní, malý a lehkotonážní chatovací klient. Backend programu je oddělený od frontendu – k dispozici jsou ovládací rozhraní pro curses, GTK+ a QT. Všechna GUI jsou rovnocenná, co se funkcionality týče, a ať už používáte kterékoliv, nejste ochuzeni o funkce programu. Je podporováno automatické dokončování příkazů a přezdívek při psaní Unicode (UTF8) a pluginy psané v Perlu, Pythonu nebo Ruby. Program funguje na Windows, Linuxu i Mac OS X a až na knihovny pro jedno z ovládacích rozhraní jsem nezaznamenal žádné zvláštní závislosti.

Modman neboli Modular Manual Browser je PHP systém pro procházení standardních manuálových stránek pomocí webového rozhraní. Má zabudováno fulltextové vyhledávání a rozumí si i s whatis databází, ve světě GNU spíše známou jako apropos. Pro nezávazné vyzkoušení je na stránkách projektu vystaveno i online prohledávání manuálových stránek několika různých odrůd unixových systémů, včetně FreeBSD, Linuxu a Solarisu – k mému velkému zklamání ale chybí NeXTStep. Modman vyžaduje pro své fungování PHP4 a pro praktické nasazení pochopitelně i nějaký HTTP server.

Kompresních formátů dnes existuje celá řada, od nejběžnějšího zip přes stále ještě obvyklé formáty gzip a bzip2 až k obskurním ace, rar a dalším. Ačkoliv většina dnešních desktopů k souborům v podobných archivech poskytuje přístup, uživatelům některých jednoduších grafických rozhraní by se mohl hodit program XArchive. Ten poskytuje poměrně přímočaré a jednoduché GUI pro práci se slušným množstvím archivních formátů a navíc zahrnuje jednoduchý koncept tzv. wrapperů. Wrapper je shellový script sloužící jako tlumočník mezi XArchive a kompresním programem, který se má použít pro daný formát. Tímto způsobem se dají do XArchive poměrně jednoduchým způsobem přidávat pluginy pro prakticky jakoukoliv představitelnou komprimovanou existenci, na kterou můžete narazit. Ke svému fungování požaduje program jenom knihovnu GTK+, vše ostatní je víceméně základní součástí každého GNU systému.

JMaPacman je javovská předělávka stařičké arkády Pacman, kterou není třeba popisovat. K původnímu konceptu přidává kromě platformové nezávislosti i hru více hráčů, a to nejen na jednom počítači, ale i po síti nebo po Internetu. Grafika hry je správně spartánská ve stylu původní předlohy a nejeden hráč při prvním pohledu na typickou siluetu žlutého žrouta teček zatlačí v oku slzu nostalgie. Klient a server jsou napsány zcela odděleně a přes svou javovitost jsou to oba poměrně rychlé programy. Máte-li chvilku na příjemnou pauzu u klasické hry, která baví lidstvo už několik desetiletí, je JMaPacman jasná volba. Program ke svému fungování potřebuje Java Virtual Machine, jinak je nezávislý na platformě.

Našli jste v článku chybu?

7. 7. 2005 10:52

RAR se prakticky nedá použít bez software od firmy RARLab - je sice fajn, že tato vydává verze pakovače pro všechny možné platformy, ale přece jenom je to protivná vlastnost. Všechno ostatní jde, snad kromě ACE, rozbalit pomocí zabudovaných nástrojů většiny systémů (snad kromě toho jednoho :)).

Nemusíme se rozčilovat, jestli to někomu udělá radost, klidně svoje tvrzení odvolám ;)

7. 7. 2005 11:35

mig (neregistrovaný)
Při čtení novinek jsem si říkal: obskurní rar bude na 80% námětem diskuse.. a ono fakt jo! :-)
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka