Hlavní navigace

Nové tablety s Androidem nabídne Samsung i Lenovo

4. 11. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na dnešním trhu je velká řada zajímavých zařízení nějak souvisejících s Linuxem a jeho četnými variacemi, přičemž nejviditelnější je Android. Jistě proto neuškodí, když si ty nejunikátnější zmíníme, jelikož by byla velká škoda „prošvihnout“ nějaký zajímavý kousek či dokonce technickou lásku na celý život.

Dnes se budeme věnovat zejména operačnímu systému Google Android OS, o kterém je v poslední době novinek zdaleka nejvíce, což zřejmě souvisí hned s několika věcmi najednou. Tou nejdůležitější ale jistě bude to, že se kolem přelomu roku chystají u Google Android OS četné upgrady, změny a novinky, nakonec, posuďte sami.

Tablety s Google Android OS 3.0 Gingerbread nejdříve v lednu

I když hlavní konkurent platformy, společnost Apple, neprodala za poslední čtvrtletí tolik Apple iPadů, kolik by si přála, skoro 4 miliony prodaných kusů je stále pěkné číslo a naznačuje, že mělo zařízení (u své cílové skupiny uživatel) úspěch. Nabízí se proto otázka, zda je na trhu místo pro další a další tablety? To nicméně nijak nebrání konkurenci v přípravě odvety. Není žádnou novinkou, že drtivá většina konkurentů Apple iPadu staví právě na Google Android OS, což je jen pochopitelné (cena, otevřenost, …).

Není proto divu, že je za této souvislosti ostře sledováno datum, kdy bude uvedena další velká verze operačního systému Android OS. Ta ponese pořadové číslo 3.0 a její testovací verzi prý již Google brzy začne distribuovat potenciálním zájemcům. První testovací kusy by se prý mohly objevit ještě v prosinci, aby výrobci stihli připravit svoje modely už na další ročník CESu v lednu 2011. Jsme si jisti, že minimálně největší hráči na trhu si příležitost nenechají ujít.

Co bude umět Google Android OS 3.0 „Gingerbread“?

Spolu s pomalu se blížícím datem uvedení nové verze Android OS se nabízí otázka, co že to vlastně bude umět nového navíc? Přibude nám podpora pro video chat. Dále, Google Voice nově zvládne SIP (Session Initiation Protocol). Přislíben je i radikální grafický redesign uživatelského rozhraní. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na podporu pro Google TV a možnost ovládat YouTube Leanback. To je klíčová vlastnost s ohledem na fakt, že zařízení s Android OS se obvykle automaticky považují za další dálkové ovládání pro Google TV.

Zatímco verze 2.2 řešila spíše věci okolo smartphonů, řada 3.0 má systém radikálně optimalizovat pro použití na tabletech (nativní tabletovské UI má být navrženo pro rozlišení 1280×760). Firma Google věc nijak dále nekomentuje a jen sděluje, že si zkrátka musíme počkat…

Tablety s Androidem od Lenovo se zpozdí

Není tomu tak dávno, co nám společnost Lenovo tvrdila, že se ještě před koncem letošního roku dočkáme jedné zajímavé novinky – má jít o Android OS tablet jménem Lenovo LePad, který se prý ještě před koncem letošního roku objeví v Číně. Zařízení má (co do vzhledu) stavět na osvědčeném designu křížence netbooku a tabletu jménem IdeaPad U1.

Po internetu se povídá, že se novinky zřejmě nedočkáme dříve, nežli zhruba v polovině dalšího roku, jelikož firma si s největší pravděpodobností počká na již zmíněný upgrade Androidu na verzi 3.0. Kdy a zda vůbec se novinka probojuje i do západnějších končin zatím není jisté, jelikož se k tomu Lenovo přirozeně nijak nevyjadřuje.

Dell Streak se brzy dočká upgradu na Android OS 2.2

Smartphone Dell Streak debutoval na trhu s Androidem verze 1.6, nyní se však společnost Dell nechala slyšet, že má v plánu upgradovat jej na verzi 2.2, jež nabídne kvanta nových vlastností. Když nahlédneme do oficiálních fór podpory Dellu, tak zjistíme informaci týkající se ujištění, že přes zatím stále neznámý konkrétní den upgradu na verzi 2.2, tento (over-the-air) update bude na 100 % ještě před koncem roku a to pro všechny Dell Streak zákazníky.

Připomínáme, že Dell sice chystal update 2.1 pro evropského operátora O2, záhy s něj však sešlo se slovy, že se firma soustřeďuje na přípravu upgradu 2.2. Android OS 2.2: „Froyo“ přinese zařízení nejen podporu pro Adobe Flash 10.1, ale také se objeví zajímavá funkce pro sdílení 3G připojení s WiFi zařízeními v dosahu. Ve verzi 2.0 a 2.1 byly přidány další zajímavé věci: kvalitnější podpora pro speech-to-text převody a přeleštěné multi-touch rozhraní, za zmínku jistě stojí i zkvalitnění synchronizace s Microsoft Exchange Serverem, abychom zmínili ty největší novinky.

I HTC Knight zřejmě nabídne Android OS

Zahraniční operátor Sprint brzy rozšíří svoji nabídku smartphonů o další zajímavý model. Tentokrát má jít o HTC Knight pocházející hardwarově z dílen HTC a softwarově od Google. Konkrétních detailů je zatím pomálu, rovněž je dosud znám pouze jeden snímek zařízení, z něhož sice není jisté, zda bude mít i výsuvnou klávesnici, ovšem doprovodná dokumentace tuto vlastnost potvrzuje.

ICTS23

Novinka dále slibuje dotekový displej 3,7“ s rozlišením nejspíše WVGA. To je zatím vše z potvrzených vlastností, ovšem tipnout si můžeme již dnes: Android OS 2.2, 800 MHZ procesor, 3G a WiFi modul, Bluetooth, GPS a určitě nebude chybět ani 5 Mpix digitální fotoaparát.

Samsung chystá nové Android OS zařízení

Jedna z největších společností na dnešním mobilním trhu, firma Samsung, již začala s rozesíláním pozvánek na další blížící se Android OS událost, jež proběhne 8. listopadu v New Yorku. I když firma přirozeně nic bližšího nesdělila, bylo jen naznačeno něco v tom smyslu, že Samsung chystá skutečné mobilní eso, které se stane pro ostatní drsnou konkurencí. Někteří jsou toho názoru, že bude uvedena americká verze zařízení Samsung Galaxy Tab, což by mimochodem potvrzovalo i to, co se o Samsung Galaxy Tab povídá (totiž to, že se stane jedním z prvních Android OS zařízení uvedených v USA Samsungem, jež bude nabízet více operátorů zároveň).

Autor článku

Petr Hájek vystudoval obor "Aplikace výpočetní techniky v ekonomice", živí se jako novinář a má rád Gentoo, Javu a Free Pascal.