Hlavní navigace

Nové telefony pro Android a další novinky

26. 8. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ačkoliv se může běžnému čtenáři zdát, že dění kolem mobilního systému Android už poněkud utichlo, ve skutečnosti je tomu právě naopak. S postupem času se objevuje čím dál více nových kompatibilních mobilních telefonů i nových obrazů systému pro ně. V dnešním článku se na některé z nich společně podíváme.

Nové telefony

V době psaní posledního článku o Google Android byl k mání pouze jediný telefon s označením T-Mobile G1 alias HTC Dream alias Google Phone. Od té doby na trhu přibylo několik nových telefonů a i samotné G1 se dostalo úpravy vzhledu.

Android telefony

Upravený vzhled G1

Prvním nástupcem G1 se stal HTC Magic alias T-Mobile MyTouch 3G. Tento telefon je díky absenci klasické harwarové klávesnice o poznání menší a poskytuje také více paměti pro uložení programů i pro jejich běh. Lze jej zakoupit i u nás a to u operátora Vodafone.

Android telefony

HTC Magic

Dlouho očekávaná novinka od firmy HTC je mobilní telefon HTC Hero alias T-Mobile G2 Touch.

Android telefony

HTC Hero

Hero s sebou přináší vedle výkonného hardware i jednu softwarovou novinku, kterou je uživatelské rozhraní podobné tomu z telefonů řady HTC Touch bežících na Windows Mobile. HTC toto nové rozhraní pro Android pojmenovalo HTC Sense a jako první ukázalo, že platforma Android je vskutku velmi přizpůsobivá. U nás tento telefon k dostání zatím není, ale lze ho zakoupit například ve Velké Británii.

Koncem roku by měla firma HTC představit nový model s názvem HTC Click, který by měl být díky příznivější ceně dostupný širší veřejnosti.

Android telefony

HTC Click

Na trhu mobilních telefonů bežících na platformě Android není aktivní jen firma HTC. Pomalu rozjíždějící se vlak si nechce nechat ujet ani firma Samsung, která přišla na trh s mobilním telefonem Samsung Galaxy i7500. U nás ho zatím nekoupíte, ale snad se brzy dočkáme, protože německý O2 ho má již v nabídce.

Android telefony

Samsung Galaxy

Nedávno prošel testy FCC (Federal Communications Commission) i první Android telefon od firmy Motorola s značením Motorola Morrison. Jak obrázek napovídá, G1 zřejmě nezůstane jediný Android telefon s hardwarovou klávesnicí.

Android telefony

Motorola Morrison

Jako další na trhu s Android telefony bude pravděpodobně firma Dell, která připravuje uvedení telefonu s názvem Dell Mini 3i.

Android telefony

Dell Mini 3i

Pozadu nezůstane ani firma Philips, která ve spolupráci s China Mobile připravuje telefon s označením Philips V900.

Android telefony

Philips V900

Na trh s Android telefony se dostávají i méně známe firmy jako je Huawei, která zanedlouho na evropském trhu představí svůj první Android telefon s označením Huawei U8230.

Android telefony

Huawei U8230

Podle nedávného vyjádření Andyho Rubina, ředitele pro mobilní zařízení v Google, by mělo být do konce roku k dispozici 18 až 20 mobilních zařízení s Google Android.

Nové obrazy systému

S rostoucím počtem nových telefonů se objevuje více lidí, kteří se snaží tuto mladou platformu přizpůsobit svým potřebám a výsledek svého snažení nabídnout i ostatním uživatelům. Informace o těchto aktivitách shromažďuje server androidspin.com, kde je k nalezení přehled všech dostupných ROM.

Zřejmě nejznámějším průkopníkem byl JesusFreke, který stál za zveřejněním prvních obrazů ROM pro dnes již legendární G1. Jeho následovníkem je Cyanogen, který pravidelně vydává upravené obrazy systému sestavené z oficiálních ROM a jím zkompilovaných zdrojových kódů z GIT repositáře.

Jeho posledním kouskem je ROM s označením CyanogenMod v4.0.2, který výrazně zvyšuje výkon běhu celého systému a umožňuje instalaci aplikací na SD kartu. Přináší také vylepšené nastavení systému a mnoho vylepšení standardních aplikací. Některá vylepšení byla portována také z budoucí verze Androidu označované jako Donut. Tato ROM by měla jít nainstalovat nejen na G1, ale i na HTC Magic.

Vedle systémové ROM je k dispozici i vylepšený Recovery Image, který vychází z dílny JesusFreke, a přidává další funkce. Nejzajímavější je zálohování celého systému na SD kartu a jeho následného obnovení, podpora mnoha linuxových souborových systémů včetně ext4 a možnost načtení aktualizace systému z libovolného souboru na SD kartě.

cyber23

Android telefony

Nový Recovery Image

Pokud jste sledovali náš dřívější seriál o Google Android, určitě víte, že pro instalaci všech těchto upravených ROM je zapotřebí mít na vašem telefonu rootovský přístup. Naštěstí většina Android telefonů dostupných na trhu získání rootovského přístupu umožňuje (HTC Magic, HTC Hero, Samsung Galaxy).

Byl pro vás článek přínosný?