Hlavní navigace

Novinky pro Linux 5.19: překopaný zvukový ovladač či Hardware Timestamping Engine

10. 6. 2022
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Čtyři dny máme na světě verzi jádra Linux 5.19-rc1. Vše, co mělo být začleněno, již bylo a příští verze jádra nyní prochází závěrečným cyklem vývoje. Zastavme se tedy ještě jednou u 5.19. Naposledy.

Vychytávány jsou poslední chybky a chyby, dokud nebude Linus spokojen a nedojde k vydání ostré verze. Snad jen doplňme, že někdy se vývoj protáhne do rc5, někdy třeba až do rc8, nicméně u nás je toto poslední díl seriálu sledujícího vývoj novinek v jádru 5.19. Propříště už se budeme bavit o verzi 5.20, což ostatně začínáme i dnes.

Intel přepisuje zvukový ovladač AVS

Mezi aktualizacemi se v linuxovém jádru verze 5.19, je nový zvukový ovladač, který Intel vyvíjí pod označením AVS (zkratka shrnující označení Audio-Voice-Speech). Jde o nový DSP/zvukový ovladač původně vznikající jako modifikace předchozího ovladače pro procesory generací Skylake, Kaby Lake, Apollo Lake a Amber Lake (14nm produkty), při jehož vývoji v Intelu dospěli ke zjištění, že lepší bude napsa zbrusu nový ovladač na zelené louce. Tím je AVS.

Vývojáři Intelu zmiňují, že již dříve odstranili starý ovladač pro Haswell (22nm generace). V průběhu posledních 3 let se pokoušeli upravit ovladač pro 14nm produkty, avšak ani refactoring nevedl k cíli a ukázalo se, že jsou nutné radikální změny, podobně jako předtím právě u Haswellu. Architektura ovladače se mění tak, že některé shodné stavební kameny byly vyčleněny samostatně (např. HDAudio a ASoC), ty pak tvoří závislosti pro nový ovladač, patche pro ně tedy přicházely jako první.

Souběžně s touto změnou Intel pracuje na AVS, pro Linux 5.19 tedy nenastane žádná viditelná změna, výchozím řešením je stále původní ovladač, avšak bude možné vyzkoušet některé nové prvky.

Phoronix dále shrnuje, že vedle AVS míří do nového jádra také nových IPC mechanismus pro Intel Sound Open Firmware (SOF), dále různá vylepšení podpory ovladače pro Cirrus HD audio, generický ovladač sériového MIDI (pro situace, kdy se nehodí / nefunguje stávající ovladač serial-u16550  – třeba u Raspberry Pi 4) či podpora některých nových čipů jako Analog Devices ADAU1361, Cirrus Logic CS35L45, Maxim MAX98396, MediaTek MT8186, rozhraní micfil/SAI v NXP i.MX8, Nvidia Tegra186 ASRC, či Texas Instruments TAS2764/TAS2780. Podrobnosti jsou k dispozici v pull requestu.

Vylepšení podpory různých ARMů

Jednou z těch zajímavých věcí je téměř finální dotažení 12letého procesu vývoje multiplatformní podpory čipových generací ARMv4T/v5, který odstartovala společnost Linaro s prvními prvky podpory v době jádra Linux 3.7. Zpráva uvádí, že platformy s3c24×x, ixp4×x, iop32×, ep93×x ad. jsou téměř z hlediska multiplatformního jádra hotové (více v kernelovém Gitu), jinak specifická podpora s3c24×x / s3c64×x zamířila do stádia deprecated a očekává se odstranění v blízké budoucnosti.

Phoronix dále doplňuje podporu pro Renesas RZ/G2UL (R9A07G043) + RZ/V2M (R9A09G011) + R-Car V4H (R8A779G0), Broadcom BCM47622, Corstone1000, Mediatek MT8195 (Kompanio 1200) a NXP i.MXRT1050. S Linuxem 5.19 dále přijde podpora dvou routerů postavených na ARM SoC Broadcom BCM4708, celkově třiceti desek na bázi NXP i.MX6, i.MX7 a i.MX8, dvou ethernetových switchů na bázi Microchip LAN966, šesti zařízení s Qualcomm Snapdragony, včetně chytrých hodinek a Chromebooků atd.

Chybět nebudou ani ovladače pro sběrnici u Qualcomm Snap Dragon Sensor Core (SSC) a vedl eřady jiných novinek v podpoře Apple M1 také on-chip řadič NVMe této generace (připomeňme, že Apple již představil evoluci v podobě čipu Apple M2).

Podpora zařízení typu HID

Vylepšení podpory doznají i mnohá zařízení typu HID (Human Interface Device). Grafické tablety Wacom dostanou vylepšený ovladač s podporou per se třemi tlačítky, a také reportováním časovým značek pro události typu přítlaku či právě stisku tlačítek.

Majitelé klávesnic Lenovo ThinkPoint Keyboard II a také Lenovo ThinkPad TrackPoint II se mohou těšit na podporu nativního režimu (ne jen generickou USB-HID funkčnost, která samozřejmě funguje již dnes) – pro trackpoint to znamená vylepšení práce s prostředním tlačítkem, resp. lepší scrollování.

AMD vylepšuje ovladač svého Sensor Fusion Hub (SFH), který nyní u laptopů s Ryzeny umí dynamické zjišťování senzorů (a další vylepšení). Podobně ovladač Intel Sensor Hubu (ISH HID) přidává identifikační údaje pro platformy Alder Lake a Raptor Lake. Do multitouch HID ovladače se dostává podpora Google Whiskers Touchpadu a také Lenovo X12. Linux 5.19 též přinese podporu tabletů Huion v rámci ovladače uclogic a také podporu pera pro grafický tablet XP-PEN Star 06.

Podpora sběrnic typu PCI

novinek týkajících se subsystému sběrnic PCI vypíchněme například změnu nakládání s D3 u AMD, když je signalizován wake-up tak, že je D3 stav povolen pouze se signalizací na kořenovém portu: zde Linux 5.19 srovná chování s Windows a dále AMD řeší chybu nezachycení události hotplug na platformě Yellow Carp. Jinak Linux jako takový bude od pět-devatenáctky inicializovat po zapnutí všechna zařízení kompletně, včetně všeho co si žádá jejich firmware – opravuje se tím problém pozorovaný některými uživateli a zavlečený do jádra v roce 2018.

Hans de Goede z Red Hatu přidal lepší podporu E820, kterou ocení některé stroje řad Lenovo IdeaPads, Yoga, Yoga Slip, dále Acer Spin 5, barebone systémy značky Clevo a další zařízení, u kterých stávající úprava ořízla veškerý adresní prostor pro obsluhu touchpadu, Thunderbolt zařízení ad. Intel pro své stále odkládané karty typu DG2P/Alchemist přidává podporu ASPN / vylepšenou správu napájení.

Začlenění Hardware Timestamping Engine

Subsystém hardwarových časových značek bude součástí vydání jádra 5.19, Linus před pár dny rozhodl pro jeho začlenění. Hardware Timestamping Engine (HTE) umí efektivně asociovat hardwarové šasové značky s různými událostmi typu GPIO či IRQ. Ovladače se pak mohou registrovat v systému jako poskytovatelé těchto hardwarových časových značek, jiné části jádra naopak mohou žádat o značkování časů u svých vybraných oblastí zájmu. PRvní využití tato nová funkcionalita najde u platformy Nvidia Tegra Xavier v integraci s GPIO. Do budoucna se očekává rozšiřování využití HTE (hovoří se například o Intelu).

Linus měl původně obavy nad kódem s jedinou implementací (tou pro čipy Nvidia), nicméně ty byly, zdá se, rychle rozptýleny, a tak se i přes pozdní dobu rozhodl ony tři tisíce řádků kódu začlenit.Se jménem HTE není úplně spokojen. Thierry Reding z Nvidie navrhl, aby došlo s vydáním 5.20 k přejmenování, takže se nechme překvapit, jak toto nakonec dopadne.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.