Novinky v jádře 6.9: P-State pro Threadrippery 3000, změny v EFI a nový podpis pro shim

15. 3. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Novější Rust, AMD P-State s ACPI CPPC V2 pro Threadrippery 3000, jednodušší start CPU AMD, nová topologie pro hybridní CPU, podpora dalších ARMů, EFI pro Microsoftem znovupodepsaný Secure Boot/shim.

Novější Rust Toolchain

Linux 6.9 přinese novější verzi Rustu, která zase nabídne více vlastností ve stabilní podobě. Zatímco Linux 6.8 nesl aktualizaci Rust 1.74.1, Linux 6.9 dostane verzi Rust 1.76, přeskočí se tak verze 1.75. Z dříve unstable vlastností se mezi stabilní přesouvají const_maybe_uninit_zeroed a ptr_metadata. Opraveno je i zobrazování warningu pro Rust kód a další dílčí věci. Podrobnosti shrnuje pull request, který do příští verze linuxového jádra posílá Miguel Ojeda.

Podpora AMD P-State s ACPI CPPC V2 pro Threadrippery 3000

Řada dnes už přeci jen postarších Threadripperů od AMD (na trh přišly před více než čtyřmi lety) dostane v příští verzi jádra <a>podporu škálování frekvencí s ovladačem AMD P-State, který pro procesory této generace Zen 2 a vyšší podporuje ACPI Collaborative Processor Performance Controls (CPPC), což až dosud stále nefunguje s uvedenými Threadrippery a čipsetem TRX40.

Nefunkčnost byla dána chybou (ovladač považoval CPPC objekt za nepřítomný v systému, i když byl, stejně jako Preffered Core), která byla objevena v kódu loni a nyní její oprava míří do jádra. Jde o triviální korekci, který na jednom řádku přidává kontrolu modelu dle CPU ID, kde bylo potřeba stávající rozsah 0×70 až 0×7f rozšířit na 0×30 až 0×7f. Lze očekávat bezproblémové začlenění.

Jednoduchý patch pro jednodušší inicializaci CPU AMD

Vývojář Borislav Petkov provedl maličkou změnu v kódu sekce x86/CPU/AMD, kdy z jistého místa vyjmul 7 řádků kódu a umístil je jinam, konkrétně inicializaci CPU AMD Zen, která dosud byla ve specifické části konkrétních generací/rodin CPU obecně do hlavní části kódu. Tím usnadňuje a zjednodušuje aktivaci vše CPU Zen od generace Zen 1 výše, včetně procesorů budoucích, která probíhá ještě před přechodem na pro dané CPU specifický kód. Příslušný pull request už zamířil Linusovi.

Změny v topologii pro lepší běh hybridních CPU

Jako s většinou posledních verzí jádra, i s Linuxem 6.9 přijdou další optimalizace práce s procesory využívajícími více typů CPU jader. Změny v topologii jsou tentokrát rozmístěny v sérii celkem 76 patchů, kód byl dle Thomase Gleixnera zevrubně testován, takže (snad) nečekejme problémy.

Podpora dalších ARMů

Šest-devítka rozšíří podporu ARM platformy o několik dalších SoC a zařízení na ARM SoC postavených. Začleněné patche přinášejí podporu pro čipy v mnohých bezdrátových routerech postavených na Mediatek MT7981B „Filogic 820“ a MT7988A „Filogic 880“, dále mezi podporované ARMy v rámci řady NXP i.MX8 přibude nejnovější varianta i.MX8DXP, cílená na průmyslové a embedded nasazení. Mezi řešeními Renesas jde o R8A779G2 (R-Car V4H ES2.0) a R8A779H0 (R-Car V4M), obě používané v automobilech. Texas Instruments si připisuje na seznam podporovaných též automotive čip, TI J722S.

bitcoin školení listopad 24

U LG se zařazují mezi podporované produkty Optimus Vu P895 a Optimus 4X P880, postavené na staré platformě Nvidia Tegra 3, dále Linux 6.9 poběží na celkem desítce Chromebooků postavených na ARM SoC Mediatek MT8186 a dále také na Samsung Galaxy Tab 4 10.1 LTE. Celkově do této sekve jádra zamířilo téměř 1 tisíc dílčích změn od 242 vývojářů (největší množství zaslal Krzysztof Kozlowski ze společnosti Linaro).

Změny v EFI pro nově Microsoftem podepsaný Secure Boot / shim

Aktualizace podpory EFI v Linuxu 6.9 dostane vylepšený kód protokolu confidential computing a současně také pro Microsoft, který požadoval určité změny pro to, aby opět digitálně podepsal shim loader umožňující linuxovým distribucím využívat Secure Boot. Požadavek Microsoftu byl vcelku logický, šlo mu o to, aby bylo garantováno, že mapování není nastaveno ani jako zapisovatelné, ani jako spustitelné, když běží služby EFI bootu. Dále zde najdeme dílčí aktualizace API. Podrobnosti shrnuje Ard Biesheuvel

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.