Hlavní navigace

Novinky z herní branže aneb co si můžete zahrát v Linuxu

Petr Hájek 18. 3. 2011

V dnešních novinkách pokrývajících události v herní branži za poslední dobu se zaměříme na smutnou žánrovou změnu strategie 0 A.D. a dále výbornou novou verzi akční roguelike DoomRL. Padnou dnes však i nějaké informace o Sony PlayStation Portable emulátoru JPCSP, dále RPG Ryzom a jeho novém testovacím režimu.

Novinky okolo 0 A.D.

Ačkoliv někteří lidé tvrdí, že to čekali, nedá se říci to samé o nás, ale k věci – firma Wildfire Games se rozhodla, že svůj dlouho a netrpělivě očekávaný titul 0 A.D. promění ze stávající historicky přesné strategie na historicky přesnou RPG „mlátičku“ v duchu Diabla. Pro příznivce hack'n'slash žánru je to nepochybně skvělá zpráva, pro ty strategičtěji založené rozhodně tragická. Nemělo by ale jít zřejmě jen o tradiční diablovský nadhled na okolí v isometrické grafice, hra má podporovat i čistokrevné FPS. Co dodat – od dokonalosti hru dělí jen absence nějaké formy závodění. Také doufáme, že se z projektu nestane nakonec vesmírná simulace v duchu Elite…

Nová verze JPCSP

Možná je tento projekt napsán v Javě, ale i přesto je zřejmě nejrychlejším Sony PlayStation Portable emulátorem, jaký dnes platforma Linux nabízí. Již dnes zvládne u většiny her 100% rychlost, a to se jeho výkon samozřejmě s každým release dále zlepšuje. Titul plně podporuje dual-core procesory a dokonce i s quad-core si rozumně poradí. Rovněž je na jedničku podporována jakákoliv NVIDIA grafika, co občas dělá kapku problémy, je naopak AMD/ATI, takže popřípadě zkuste nejnovější drivery. JPCSP vyžaduje k běhu nejméně Pentium 4, grafiku zvládající aspoň OpenGL 2.0, 1024 MB RAM a JavaVM 1.6/6+.

Download: JPCSP

DoomRL konečně ve verzi 0.9.9.2!

Představovat náhodnému hráči střední generace hru Doom by zřejmě dotyčný pokládal za herní urážku I. stupně, takže přeskočíme rovnou k tomu podstatnému. Jestliže vám snad nějakým záhadným hnutím osudu hra DoomRL unikala, pak připomínáme, že se jedná o její dokonalou a výrazně vylepšenou konverzi do roguelike podoby. A co má nachystáno za trumfy? Celkem 25 úrovní z (většinou) náhodných levelů (speciální náhodné nejsou, zato do nich ale nemusíte, když nechcete). Co se týče monster, tak v DoomRL narazíte na všechny staré známé, od zombie člověka přes Mancubuse a Cacodémona až po Cyberdémona, je tu ale i spousta potvor nových, zejména sub-bossů (Bruiser Brothers, Fire Elemental, …).

DoomRL má v záloze také něco, co jej pozvedává nad davy běžných stříleček: silné RPG prvky. U postavy si totiž volíte skilly základní, střední a popřípadě jeden mistrovský. Není tu však jen obyčejná 25úrovňová hra – pokud si trochu zvýšíte hodnost, můžete si střihnout i nějakou tu speciální výzvu (100 levelů za sebou, Mistr pistolí nepoužívající jiné zbraně, Mistr Pacifista, který nesmí zabíjet nikoho kromě Cyberdémona, …). Koho by snad omrzelo tohle, může začít sbírat speciální achievmenty (Stříbrná placka za přežití 50 zabití bez úhony, Projití hry jen s pistolí, …).

Mimochodem, zbraně a brnění lze „tunit“ za pomoci speciálních modulů a čipů, takže je jen na vás, zda nějaká věcička bude spíše střílet rychleji a bude mít větší zásobník, anebo bude mít jen pár ran, zato ale obří poškození. No a když se jednomu opravdu zadaří, můžete proměnit nějakou zbraň v jinou (třeba z běžného Chaingunu jde udělat s pomocí tria Agility Packů ultrapřesná a dublující Assault Rifle). A aby toho nebylo málo, hra obsahuje kromě zbraní/brnění běžných i ty speciální (ty jsou málo k vidění, ale mohou existovat ve více kopiích) a zbraňové artefakty (unikátní kousky). Komu se zkrátka do rukou nedostala nukleární samonabíjecí BFG9000, ten neuvěří… Ke stažení je prozatím pouze 32bitová verze, ale to je stále lepší než nic.

Download: DoomRL

Ryzom (téměř) zdarma

Online MMORPG hra Ryzom se před několika dny dočkala nejen patche 1.11.0, ale především nového testovacího režimu, který má náhodného hráče chytit a nepustit. Vězte tedy, že pokud si hru budete chtít zkusit, nic vám v tom nebrání a můžete zde jít, kam chcete a dělat, co chcete. Přesto tu však bude několik drobných omezení: předně, vaše skilly budou omezeny maximálně na hodnotu 125 ve všech oblastech.

I poté samozřejmě můžete hrát dál, jen se postava zkrátka už nebude dále rozvíjet, což je u RPG žánru poměrně zásadní zádrhel. A k dalším omezením – nemůžete vlastnit žádné mektoub packers, používat inventář vašeho obydlí nebo sbírat předměty v cechu. Zájemcům o plný zážitek nicméně nezbude, než investovat do předplatného na 1/3/6/12 měsíců (7,95/7,50/6,­99/6,50 EUR měsíčně).

widgety

Planet Stronghold uvedena

Sci-fi RPG Planet Stronghold s tahovými souboji byla svými tvůrci Winter Wolves konečně před několika týdny uvedena. Hra vás postaví do bot vojáka, který se jako nováček objeví na neklidné planetě Planet Stronghold, kde ho čeká spousta bojů, poctivého RPG vývoje a napovíme, že se nakonec dostane i k zásadnímu rozhodnutí, ke které straně se ve finále přidat, čímž ovlivní osud celé planety a potažmo i vesmíru. Planet Stronghold lze hrát za ženu i muže a celkem zde na vás čeká přes 40 různých unikátních nepřátel. Figura může mít jedno ze čtyř povolání. Plná verze stojí 23.99 EUR a slibuje za ně přes 50 hodin zábavy.

Download: Planet Stronghold

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: 5 příznaků, že trpíte oční vadou

5 příznaků, že trpíte oční vadou

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Eurosport nabídne v listopadu drony

Eurosport nabídne v listopadu drony

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: O2 TV spolupracuje s 20th Century Fox

O2 TV spolupracuje s 20th Century Fox

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Vitalia.cz: Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Bubbleology: Nebezpečné kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Britská farma má český, sloní i černý česnek

Britská farma má český, sloní i černý česnek

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Takhle se vyrábí sáčkový čaj

Takhle se vyrábí sáčkový čaj

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: Vlhký vs. suchý kašel - nepleťte si je

Vlhký vs. suchý kašel - nepleťte si je

Vitalia.cz: Poznáte rozdíly mezi chřipkou a nachlazením?

Poznáte rozdíly mezi chřipkou a nachlazením?

Podnikatel.cz: Změny ve slevách na dani od roku 2017

Změny ve slevách na dani od roku 2017

DigiZone.cz: JOJ Cinema značně zvedla reklamu

JOJ Cinema značně zvedla reklamu

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?