Hlavní navigace

Novinky z herní branže aneb co si můžete zahrát v Linuxu

18. 3. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V dnešních novinkách pokrývajících události v herní branži za poslední dobu se zaměříme na smutnou žánrovou změnu strategie 0 A.D. a dále výbornou novou verzi akční roguelike DoomRL. Padnou dnes však i nějaké informace o Sony PlayStation Portable emulátoru JPCSP, dále RPG Ryzom a jeho novém testovacím režimu.

Novinky okolo 0 A.D.

Ačkoliv někteří lidé tvrdí, že to čekali, nedá se říci to samé o nás, ale k věci – firma Wildfire Games se rozhodla, že svůj dlouho a netrpělivě očekávaný titul 0 A.D. promění ze stávající historicky přesné strategie na historicky přesnou RPG „mlátičku“ v duchu Diabla. Pro příznivce hack'n'slash žánru je to nepochybně skvělá zpráva, pro ty strategičtěji založené rozhodně tragická. Nemělo by ale jít zřejmě jen o tradiční diablovský nadhled na okolí v isometrické grafice, hra má podporovat i čistokrevné FPS. Co dodat – od dokonalosti hru dělí jen absence nějaké formy závodění. Také doufáme, že se z projektu nestane nakonec vesmírná simulace v duchu Elite…

Nová verze JPCSP

Možná je tento projekt napsán v Javě, ale i přesto je zřejmě nejrychlejším Sony PlayStation Portable emulátorem, jaký dnes platforma Linux nabízí. Již dnes zvládne u většiny her 100% rychlost, a to se jeho výkon samozřejmě s každým release dále zlepšuje. Titul plně podporuje dual-core procesory a dokonce i s quad-core si rozumně poradí. Rovněž je na jedničku podporována jakákoliv NVIDIA grafika, co občas dělá kapku problémy, je naopak AMD/ATI, takže popřípadě zkuste nejnovější drivery. JPCSP vyžaduje k běhu nejméně Pentium 4, grafiku zvládající aspoň OpenGL 2.0, 1024 MB RAM a JavaVM 1.6/6+.

Download: JPCSP

DoomRL konečně ve verzi 0.9.9.2!

Představovat náhodnému hráči střední generace hru Doom by zřejmě dotyčný pokládal za herní urážku I. stupně, takže přeskočíme rovnou k tomu podstatnému. Jestliže vám snad nějakým záhadným hnutím osudu hra DoomRL unikala, pak připomínáme, že se jedná o její dokonalou a výrazně vylepšenou konverzi do roguelike podoby. A co má nachystáno za trumfy? Celkem 25 úrovní z (většinou) náhodných levelů (speciální náhodné nejsou, zato do nich ale nemusíte, když nechcete). Co se týče monster, tak v DoomRL narazíte na všechny staré známé, od zombie člověka přes Mancubuse a Cacodémona až po Cyberdémona, je tu ale i spousta potvor nových, zejména sub-bossů (Bruiser Brothers, Fire Elemental, …).

DoomRL má v záloze také něco, co jej pozvedává nad davy běžných stříleček: silné RPG prvky. U postavy si totiž volíte skilly základní, střední a popřípadě jeden mistrovský. Není tu však jen obyčejná 25úrovňová hra – pokud si trochu zvýšíte hodnost, můžete si střihnout i nějakou tu speciální výzvu (100 levelů za sebou, Mistr pistolí nepoužívající jiné zbraně, Mistr Pacifista, který nesmí zabíjet nikoho kromě Cyberdémona, …). Koho by snad omrzelo tohle, může začít sbírat speciální achievmenty (Stříbrná placka za přežití 50 zabití bez úhony, Projití hry jen s pistolí, …).

Mimochodem, zbraně a brnění lze „tunit“ za pomoci speciálních modulů a čipů, takže je jen na vás, zda nějaká věcička bude spíše střílet rychleji a bude mít větší zásobník, anebo bude mít jen pár ran, zato ale obří poškození. No a když se jednomu opravdu zadaří, můžete proměnit nějakou zbraň v jinou (třeba z běžného Chaingunu jde udělat s pomocí tria Agility Packů ultrapřesná a dublující Assault Rifle). A aby toho nebylo málo, hra obsahuje kromě zbraní/brnění běžných i ty speciální (ty jsou málo k vidění, ale mohou existovat ve více kopiích) a zbraňové artefakty (unikátní kousky). Komu se zkrátka do rukou nedostala nukleární samonabíjecí BFG9000, ten neuvěří… Ke stažení je prozatím pouze 32bitová verze, ale to je stále lepší než nic.

Download: DoomRL

Ryzom (téměř) zdarma

Online MMORPG hra Ryzom se před několika dny dočkala nejen patche 1.11.0, ale především nového testovacího režimu, který má náhodného hráče chytit a nepustit. Vězte tedy, že pokud si hru budete chtít zkusit, nic vám v tom nebrání a můžete zde jít, kam chcete a dělat, co chcete. Přesto tu však bude několik drobných omezení: předně, vaše skilly budou omezeny maximálně na hodnotu 125 ve všech oblastech.

I poté samozřejmě můžete hrát dál, jen se postava zkrátka už nebude dále rozvíjet, což je u RPG žánru poměrně zásadní zádrhel. A k dalším omezením – nemůžete vlastnit žádné mektoub packers, používat inventář vašeho obydlí nebo sbírat předměty v cechu. Zájemcům o plný zážitek nicméně nezbude, než investovat do předplatného na 1/3/6/12 měsíců (7,95/7,50/6,­99/6,50 EUR měsíčně).

CS24_early

Planet Stronghold uvedena

Sci-fi RPG Planet Stronghold s tahovými souboji byla svými tvůrci Winter Wolves konečně před několika týdny uvedena. Hra vás postaví do bot vojáka, který se jako nováček objeví na neklidné planetě Planet Stronghold, kde ho čeká spousta bojů, poctivého RPG vývoje a napovíme, že se nakonec dostane i k zásadnímu rozhodnutí, ke které straně se ve finále přidat, čímž ovlivní osud celé planety a potažmo i vesmíru. Planet Stronghold lze hrát za ženu i muže a celkem zde na vás čeká přes 40 různých unikátních nepřátel. Figura může mít jedno ze čtyř povolání. Plná verze stojí 23.99 EUR a slibuje za ně přes 50 hodin zábavy.

Download: Planet Stronghold

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Hájek vystudoval obor "Aplikace výpočetní techniky v ekonomice", živí se jako novinář a má rád Gentoo, Javu a Free Pascal.