Hlavní navigace

Nvidia představila architekturu HGX-2, Linux Lite 4.0 šifruje celý disk

3. 6. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Nvidia
Nvidia HGX-2 kombinuje HPC a AI v jedné univerzální platformě, souborový systém Huawei EROFS, Linux Lite 4.0 má spoustu novinek, Opus 1.3 RC1, Amazon Alexa v televizorech LG a vyšel trailer na Fallout 76.

Nvidia kombinuje HPC a AI v architektuře HGX-2

HGX-2 je nová cloudová serverová platforma společnosti Nvidia, která se vyznačuje zejména velkou flexibilitou a výkonem jak v FP64 a FP32, tak FP16 a Int8 přesnosti. První dvě jmenované se hodí hlavně pro vědecké výpočty, druhé dvě pak pro umělou inteligenci (připomeňme, že aktuální nejvyšší GPU Nvidie, model Volta GV100, obsahuje dedikované tensorové jednotky). Šéf Nvidie Jen-Hsun Huang si pochvaluje, že o platformu projevila zájem řada výrobců hardwaru a chystají příslušné systémy na trh.

Uvnitř HGX-2 najdeme celkem 16 výpočetních karet Tesla s jádry GV100, které díky propojení sběrnicí NVSwitch mohou pracovat jako jeden celek. Prvním systémem postaveným na bázi platformy HGX-2 je Nvidia DGX-2. Předchozí generaci HGX-1 (uvedena na trh loni) uýž mezitím ve svých datových centrech stihli nasadit velcí hráči jako Amazon (ve Web Services) či Facebook a Microsoft.

HGX-2 čekejme v první vlně od výrobců serverů Lenovo, QCT, Supermicro a Wiwynn, a to někdy později v tomto roce. Mezi ODM výrobci jsou ve fázi projektování Foxconn, Inventec, Quanta a Wistron, i ti to mají stihnout ještě letos. Podrobnosti k HGX-2 i srovnání s HGX-1 je k dispozici přímo u Nvidie.

Huawei představila souborový systém EROFS

Gao Xiang ze společnosti Huawei zaslal do linuxového jádra patche, které implementují ranou experimentální verzi nového souborového systému EROFS (Extendable Read-Only File-System). Firma pochopitelně zatím cílí zejména na Android. EROFS je read-only souborový systém podporující kompresi, který firma začala vyvíjet, jelikož ji pro použití v Androidu existující řešení neuspokojovala (podobně, jako když Samsung před pár lety vytvořil souborový systém F2FS).

EROFS má být navržen tak, že bude na daném hardwaru rychlejší než jiné, současně se soustředí na úsporu prostoru (kterého na flash pamětech androidích zařízení není nikdy dost). Každopádně vývoj je na samém počátku, možné začlenění kódu EROFS do jádra nečekejme dřív než za několik měsíců, poté pak nějakou dobu dále potrvá, než se kód dostane i do Androidu.

Linux Lite 4.0 dostal šifrování celého disku

Jerry Bezencon ohlásil novou verzi své variace na Ubuntu s Xfce desktopem. Velké změny se nesou v duchu doby, systém již nenabízí 32bitovou instalačku (trojková řada systému disponující i 32bit verzí bude podporována až do roku 2021). Distribuce také přechází od šifrování domovského adresáře na šifrování celého disku (používá implementaci z Ubuntu).

skoleni

Jinak jsou zde nové ikony a téma desktopu, Timeshift pro zálohy, Shotwell pro fotografie, Lite Sounds pro systémové zvuky, MenuLibre a mnoho dalšího. V systémové liště také nově najdeme plugin Xfce PulseAudio. Použito je jádro 4.15.0–22 (systém samozřejmě zakládá na Ubuntu 18.04 LTS), dále např. Firefox 60.0.1, Thunderbird 52.8.0, LibreOffice 6.0.3.2, VLC 3.0.2, GIMP 2.10.2 a Thunar 1.6.15. Ke stažení je k dispozici 64bit x86 instalační obraz (.torrent).

Krátce

  • Opus 1.3 RC1 je prvním kandidátem na novou verzi aktuálně nejlepšího open-source formátu své třídy. Přináší možnost použití SILK pro nízké datové toky až 5 kbit/s, použití wideband pro až 9 kbit/s, drobné vylepšení v oblasti tónů či vylepšenou, ač stále experimentální podporu ambisonického zvuku.
  • Canon končí s doprodejem skladových zásob už řadu let nevyráběné profi filmové zrcadlovky EOS-1v. K 31. říjnu 2025 dále ukončí servisní program, čímž definitivně uzavře svoji kapitolu 35mm kinofilmu. Německá Leica zase ohlásila konec výroby dálkoměru M7, modely M-A a M-P jsou nadále vyráběny. U Nikonu si stále lze koupit jeho nejvyšší filmovou zrcadlovku F6 (za „lidových“ v přepočtu 60 tisíc Kč).
  • „Velká sestra“ Amazon Alexa míří do letošních modelů LCD o OLED TV společnosti LG. Zpráva přichází měsíc poté, co TV od LG dostaly podporu Google Assistant, každopádně nově je bude možné ovládat hlasem skrze systém Amazonu.
  • Ardour čekají velké změny. Tohle digitální zvukové studio čeká v blízké i vzdálenější budoucnosti tak bezešvá integrace MIDI a audia jak jen to bude možné, předělání řady nástrojů, lepší nakládání s časem, oprava spousty chyb a snížení komplexnosti.
  • Stejně jako loni, i letos poklesne množství prodaných chytrých telefonů. IDC očekává růst trhu až v roce 2019.
  • PNY představila 512GB microSDXC kartičku
  • Bethesda ohlásila Fallout 76!

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.