Hlavní navigace

Objevte taje Root.cz: hlídač, newslettery a hledání

20. 9. 2005
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Předposlední díl našeho čtyřdílného howto pro všechny čtenáře. Dnes navážeme na předchozí díl a budeme si povídat o tom, jak dále pracovat s obsahem. Necháme se upozornit na novinky a budeme vyhledávat.

Posledně jsme skončili u využití sekcí, rubrik a nálepek k cílenému a přesnému vyhledávání obsahu. Dnes budeme pokračovat textem o slíbeném Hlídači a zasílání Newsletterů. Obě služby vás budou informovat o tom, co je nového ke čtení. Nakonec si probereme hledání.

Hlídač

Pokud nenavštěvujete Root.cz několikrát denně, poměrně lehce se může stát, že vám unikne důležitá informace, na kterou čekáte nebo by vás prostě jen zajímala. Aby se to už nestalo, máte k dispozici službu Hlídač.

Hlídač funguje jako automatický strážce, který pozoruje na všechny nové texty, které se objevují. Máte možnost mu zadat, co chcete hlídat, a on vám v případě, že něco podobného vyjde, pošle mailem oznámení.

Hlídače najdete na adrese www.root.cz/hli­dac. Pro jeho používání musíte být zaregistrovaní, přihlášení a musíte mít v profilu zadaný funkční email.

Hlídat můžete spoustu věcí: sekce, rubriky, nálepky, autory a dokonce i jednotlivá slova. Co jsou to sekce, rubriky a nálepky, už víme. Autoři by měli být také jasní. Využijete v případě, že se vám líbí články konkrétního autora.

Zajímavá je ale možnost nechat si hlídat konkrétní slova. Pokud neexistuje nálepka na téma, které si přejete pravidelně číst, stačí zvolit vhodná klíčová slova, a ta pak předat hlídači. Jednotlivá slova se oddělují čárkou.

Podobně můžete nechat hlídat celé fráze. Stačí je normálně napsat mezi hlídaná slova. Mezera je považována za část fráze, ne za oddělovač slov.

Kromě volby hlídaných kategorií a slov je potřeba také vybrat, co chcete hlídat (články, zprávičky, diskuse atd.) a jak často si přejete informace zasílat. Obvykle je praktické nastavit si denní zasílání, protože jste informováni velmi rychle. Pokud vám ale stačí přehled za delší období, můžete si nechat posílat zprávy jen jednou týdně.

To využijete hlavně v případě, že se k Internetu dostanete jen jednou za čas. Pak máte možnost si přehledně zkontrolovat, co vyšlo nového.

Newslettery

Newslettery jsou emailem zasílané zprávy o tom, co se na Root.cz děje nového. Na rozdíl od Hlídače jsou ale zasílány informace o všech nových textech, bez ohledu na jejich rozdělení.

Podobně jako u Hlídače je potřeba být zaregistrovaný, přihlásit se a pak přejít na správnou stránku, která je v tomto případě www.root.cz/new­sletter.

Tady máte možnost si zapnout pravidelné posílání novinek. Opět můžete volit mezi denní a týdenní periodou a navíc ještě mezi textovou a HTML podobou. Textová podoba je o něco menší a je určena převážně pro čtení v textových emailových klientech. HTML je proti tomu jednak hezčí, jednak přehlednější:

Newsletter

Ani s HTML verzí se ale nemusíte bát zaplnění schránky, zvlášť u dnešních gigabajtových kapacit. Má jen asi 10 kilobytů včetně loga v hlavičce. Fotky, které vám kamarádi posílají z dovolené, zabírají jistě mnohem víc.

Ať jste si ale vybrali kteroukoliv verzi, obsahuje email v každém případě informace o článcích, které vyšly v aktuálním dni i s perexem a s odkazem na web, seznam zpráviček i s odkazy, a to za předchozí den, a nakonec rychlý rozcestník pro začátek cesty po Root.cz.

Pokud si maily objednáte, budou vám Newslettery chodit pravidelně na mail, který máte uložený ve svém profilu. Ty denní přicházejí každý den ráno ve 4:15, týdenní pak vždy v neděli ve stejnou dobu.

Kromě Root.cz si můžete nechat posílat podobné texty o novinkách také z dalších serverů Internet Info s.r.o. – Lupa.cz a Měšec.cz.

Vyhledávání

Vyhledávání je velmi důležitou součástí každého portálu. Pokud se má čtenář rychle zorientovat a najít starší informace, musí být vyhledávání dostatečně komplexní.

Jednoduché vyhledávání slov už dnešním nárokům nestačí a je potřeba nabídnout víc. Políčko pro vyhledávání naleznete samozřejmě vpravo nahoře, případně můžete využít rozšířených možností. Ty nabízejí volbu mezi oblastmi, ve kterých bude probíhat vyhledávání, ale také například možnost vypnout práci s diakritikou.

Při zadávání dotazu lze použít klasické operátory, známé třeba z Google: AND, OR a NOT. Ty je potřeba zapsat velkými písmeny, aby došlo k jejich odlišení od hledaných textů.

Pokud jednotlivá slova jen oddělíme mezerou, je to stejné, jako bychom použili operátor AND. Budou tedy zobrazeny všechny texty, ve kterých se objevují všechna vybraná slova. Jejich umístění v textu ale může být různé. Chceme-li dodržet přesné pořadí slov, umístíme je do uvozovek.

Příklad:

instalace gentoo 

Najde i text, kde se v jednom odstavci píše o instalaci myší a v jiném o Gentoo. Pokud ale chceme najít přesně tento sled slov, musíme zapsat

"instalace gentoo" 

Kromě těchto poměrně běžných možností můžete využít například také zástupné znaky ? a *, které běžně používáte při práci se soubory nejen v unixu. Zde mají naprosto stejný význam. Hvězdička nahrazuje libovolný počet znaků, otazník právě jeden znak.

Příklad:

instala* 

Najde všechna slova jako instalace, instalační, instalačních, instalačními a podobně. Naproti tomu

počíta? 

Najde počítač, počítal, počítat, ale už ne třeba počítačem nebo počítati.

Poslední funkce o které si budeme povídat je takzvané fuzzy vyhledávání. To umožňuje hledat slova, která jsou podobná zadaným. K tomu slouží operátor vlnka (~).

Příklad:

CS24_early

tučňák~ 

Najde kromě slova tučňák také tučňáci a třeba i tuňák.

Příště …

V posledním díle si budeme povídat o uživatelských profilech a hodnocení příspěvků v diskusích.

Necháváte si posílat naše automatické maily?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.