Hlavní navigace

Oficiálně vyšel HarmonyOS 2, potvrzeno datum zmražení Debianu 11

21. 6. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Jean Claude Zanella
Firma Huawei oficiálně oznámila vydání HarmonyOS 2. Bylo potvrzeno datum zmražení vývoje Debianu 11. Mageia 7 a Ubuntu 20.10 jsou na konci své životnosti. Firma PINE64 oznámila hardwarovou klávesnici pro PinePhone.

Oficiálně vyšel HarmonyOS 2

Čínská firma Huawei představila novou verzi svého operačního systému HarmonyOS 2. Tento mikrojádrový otevřený operační systém je vyvíjen firmou HiSilicon – dceřinou společností Huawei. HarmonyOS vznikl jako náhrada za Android poté, co vláda Donalda Trumpa zamezila této firmě s konexemi na čínskou vládu přístup k americkým technologiím. Společně s ním firma představila chytré hodinky Huawei Watch 3 a tablet Huawei MatePad Pro s tímto operačním systémem. 

Huawei MatePad Pro

Bylo potvrzeno datum zmražení Debianu 11

Projekt Debian směřuje k vydání nové verze své linuxové distribuce. Už bylo stanoveno datum zmražení testovací větve systému. Tím je středa 17. července a od tohoto data už do Debianu 11 s kódovým označením „Bullseye“ nebudou přibývat žádné další funkce, pouze opravy chyb. Datum vydání ostré verze „jedenáctky“ zatím stanoveno nebylo, očekává se však, že to bude ještě v tomto roce.

Debian 11 artwork

Mageia 7 a Ubuntu 20.10 na konci životnosti

Linuxová distribuce Mageia, která je forkem Mandrivy vydala na začátku tohoto roku svou 8. verzi. S tím souvisí ukončení podpory pro Mageia 7, které nastane na konci června. O necelý měsíc později – 22. července končí také podpora pro Ubuntu 20.10 „Groovy Gorilla“. Týmy vývojářů obou distribucí doporučují co nejdříve přejít na nejnovější verzi. 

CS24_early

Mageia 7

Nový hardware od PINE64

Americká společnost PINE64 představila na své blogu seznam novinek. Tato firma zde představila svůj nový hardware, kde vyniká hlavně hardwarová klávesnice pro PinePhone. Kromě toho se zde ještě dočtete o změnách v e-shopu nebo o novinkách v Plasma Mobile. 

PinePhone keyboard

Nově vydáno

Ghiunhan Mamut oznámil vydání Redcore Linux 2101, distribuce snažící se „přinést výhody Gentoo masám“. Vyšperkovaná verze openSUSE GeckoLinux vyšel ve verzi 153.210608. Pákistánská linuxová distribuce postavená na Debianu PakOS oznámila vydání své nové verze 2021–05–22. Nezávisle vyvíjená distribuce Venom Linux je k dispozici ve verzi 2.1.

Redcore Linux 2101

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.