Hlavní navigace

Oil Rush: vodní svět bez Kevina

14. 6. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Oil Rush perexový obrázek
Pamatujete na Vodní svět s Kevinem Costnerem? Tak do podobného postapokalyptického světa vás zavede vizuálně úchvatná strategie Oil Rush. Stojí za ní hoši z Unigine Corp., kteří si kutí svůj vlastní engine Unigine. Oil Rush je první hra ukazující jeho krásy prostřednictvím herních mechanizmů.

Hoši z Unigine Corp. si už nějakou dobu kutí svůj vlastní engine. Jeho značka není tak známá jako například u Unreal Enginu nebo CryEnginu, ale nelze jim upřít výsledky. Přeci jen, technická dema z Unigine jsou úchvatná, a co víc, vše běhá v pohodě pod všemi hlavními operačními systémy – včetně Linuxu. Dlouho však chybělo jediné. Hra, která by sílu jejich dítka prověřila v praxi, a tak si vývojáři vytvořili Oil Rush. Na první pohled vizuálně působivou strategii z postapokalyptické budoucnosti.

Hra je velmi podobná obřímu filmovému propadáku s názvem Vodní svět. Kevina Costnera v Oil Rush sice nenajdete, což většina lidí jistě obrečí, zato zdecimovanou civilizaci žijící na moři a bojující o poslední světové zásoby nafty si užijete dosytosti. A na první pohled to vůbec není špatné. Grafika vás uzemní, kamera je pomalu až filmová a kampaň, i když je plná klišé jako mořská houba vody, slušně baví.

Oil Rush, screenshoty ze hry.

Hlavně co nejjednodušeji

Bohužel, strategie mají posledních několik let úchylku herní mechanismy zjednodušovat. Jako strategického veterána mě proto dokáže velmi vytočit, když herní vývojáři hráči neumožní stavět, co chce a kde chce. Pochopím, že naleziště surovin jsou jasně dána, ale aby všechny plošiny, města a základny byly už postavené a vy jste je jen obsazovali, to je slušné zabití potenciálu nápadité hry.

Oil Rush, screenshoty ze hry.

Co na vodě plave, je většinou v pohybu. Bylo by skvělé ovládat obří letadlové lodě nebo kolonii, co se pohybuje po rozlehlé mapě a snaží se vytlačit nepřítele ze svého rajonu. Místo toho je hra podobná strategiím pro mobilní telefony. Z bodu do bodu posíláte vojáky a ti jsou pevně fixováni na objekty, u kterých se pohybují. Je to, jak hrát dámu. Prostě jste omezeni na pohyb po určitém území z bodu do bodu.

Oil Rush, screenshoty ze hry.

Velitel bez kontroly nad jednotkami

Pokud jste fandové obchvatů a nečekaných přepadení, asi vás Oil Rush zklame. Hra je sice velmi zábavná a nabízí poměrně dost strategických možností, jen z ní nějak šplouchá nenaplněný potenciál. Kdyby nedisponovala tak úžasnou grafikou, mohla by to být klidně prostá 2D indiovka pro mobilní telefony a nikdo by nic nepoznal. Oil Rush defakto vyšel i pro mobilní operační systém Android a nijak mu to neublížilo, samozřejmě jen nesmíte čekat tak úchvatnou grafiku.

Člověk se pak nemůže zbavit dojmu, že vývojáři z Unigine Corp. rezignovali na vytvoření dobré hry. Prostě chtěli předvést svůj engine v pohybu. Hra je portovaná na všechny možné platformy a herní mechanizmy jsou silně univerzální. Není tak problém přesedlat z ovládání myší a klávesnice na dotykový displej mobilního zařízení.

Oil Rush, screenshoty ze hry.

Obsahu mohlo být víc

Bohužel to není slavné ani s obsahem hry. Pokud čekáte více frakcí a slušné množství jednotek, zklamu vás. Oil Rush disponuje pouze pár druhy lodí a letadel. Ty se navíc vyrábějí automaticky. Nemůžete si tak armádu namixovat podle své vlastní strategie. Kapacita jednotek je úměrná množství obsazených plošin. Vaše armáda se automaticky doplňuje a má svou specializaci určenou podle místa své výroby. Navíc všechny frakce vypadají stejně, jen jsou jinak pojmenovány v kampani. To určitě k variabilitě herních možností nepřidalo.

Základny si lze vylepšovat a k dispozici jsou i instantní čachry machry. Ty získáváte za zkušenostní body z různých bojůvek. Lze tak odhalit kousek mapy sonarem nebo zvýšit odolnost vašich lodí. Změny se projeví ihned a v některých situacích dokáží zvrátit průběh již prohrané bitvy. Herní možnosti však nijak zásadně nerozšiřují.

Oil Rush, screenshoty ze hry.

Závěr a konečné hodnocení

Oil Rush je takový interaktivní benchmark. Dokonale prověří váš herní hardware a můžete ho otestovat na mnoha zařízeních bez ohledu na operační systém. Problém však je, že i když je hra zábavná, dlouho nevydrží. Herní mechanizmy jsou zjednodušené až na dřeň, a to rozhodně milovníky hardcore strategií do orgazmu nepřivede.

P. S.: Oil Rush je možné zakoupit na Steamu nebo na oficiálních stránkách hry. K dispozici je jak hra pro jednoho hráče, tak i multiplayer. Pokud chcete otestovat váš hardware se stejným enginem, na němž běží i hra, lze si zdarma stáhnout samostatný benchmark.

cyber23

Výhody

  • Grafika

  • Atraktivní svět

  • Poměrně zábavné

Nevýhody

  • Jednoduché herní mechanizmy

  • Množství obsahu

  • Po chvilce stereotypní

Byl pro vás článek přínosný?