Hlavní navigace

OpenBSD běží na Apple M1, Ubuntu má nové logo

21. 3. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Sonic8400, Wikimedia
Tvůrcům OpenBSD se povedlo spustit systém na platformě Apple M1. Vývojáři Ubuntu oznámili novou podobu loga. Otevřený operační systém DragonFly BSD přechází z knihovny LibreSSL na OpenSSL. Vyšel Linux Mint Debian Edition 5 „Elsie“.

OpenBSD na Apple M1

Před několika týdny se projektu Asahi Linux podařilo spustit linuxové balíčky na platformě Apple M1. Operační systém OpenBSD však nezůstává pozadu a taky pokročil v podpoře této nové linie počítačů od firmy s nakousnutým jablkem v logu. Dá se očekávat, že podobných projektů v budoucnu bude přibývat. Systém na čipu M1 totiž nabízí docela dobrý výkon a nízkou spotřebu energie.

OpenBSD na Apple M1OpenBSD na Apple M1

Ubuntu má nové logo

Vývojáři linuxové distribuce Ubuntu oznámili novou podobu jejího loga. Nejedná se samozřejmě o žádnou radikální změnu, ale jen o aktualizaci „Circle of Friends“. Logo stále zobrazuje tři přátele, kteří se drží ve společném kruhu. Jedná se o třetí podobu loga, za kterou stojí designer Marcus Haslam, který vytvořil i jeho druhou verzi.

Logo Ubuntu v průběhu časuLogo Ubuntu v průběhu času

DragonFly BSD přechází na OpenSSL

Tým kolem DragonFly BSD oznámil dostupnost nových binárních balíčků pro svůj operační systém. Tyto binární balíčky zkompilované z „ports tree“ tohoto projektu poskytují rychlý přístup k softwaru třetích stran. Nejvýznamnější změnou je migrace z kryptografické knihovny LibreSSL na OpenSSL. Knihovnu LibreSSL vytvořili jako fork OpenSSL vývojáři OpenBSD. Operační systém DragnoFly BSD na něj přešel v roce 2016 a nyní se jeho tvůrci rozhodli vrátit zpátky k OpenSSL.

DragonFly BSD

LMDE 5 “Elsie” je na světě

Po několika měsících usilovné práce vyšel Linux Mint Debian Edition 5 s kódovým označením „Elsie“. Ta na rozdíl od hlavní edice distribuce Linux Mint není postavená na Ubuntu, ale na Debian GNU/Linux 11.2 „Bullseye“. Poháněna je linuxovým jádrem ve verzi 5.10 LTS. Na něm pak běží stejná sada balíčků jako u Linux Mint 20.3 „Una“. Výchozím grafickým prostředím LMDE 5 je Cinnamon 5.2.

LMDE 5LMDE 5

Nově vydáno

Vyšla aktualizovaná verze linuxové distribuce pro začátečníky Zorin OS 16.1. Na Arch Linuxu postavená distribuce Obarun s S6 místo systemd vyšla ve verzi 2022.03.12. Na Debianu postavená živá distribuce Elive s Enlightenmentem coby správcem oken oznámila vydání verze 3.8.36. Na Ubuntu postavená brazilská distribuce Linuxfx s prostředím Cinamon novou vydala verzi s číslem 11.1.1108.

Zorin OS 16.1Zorin OS 16.1

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.