Hlavní navigace

Vše je jenom Linux: OPENSTEP

9. 2. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Od dnešního dílu našeho seriálu se budeme věnovat těm operačním systémům, o které budete mít největší zájem.

V žádném případě to neznamená, že by už nebylo o čem psát, námětů je stále dost. Jen mi na můj e-mail dochází spousta reakcí od vás čtenářů a ve spoustě z nich mne žádáte o informace o tom či onom operačním systému, který vás právě zajímá. Protože si z časových důvodů bohužel nemohu dovolit odpovídat na všechny individuálně, budu zařazovat vámi nejžádanější systémy do našeho seriálu. A nejvíce dotazů v tomto týdnu se zajímalo o operační systém NextStep. Protože NextStep již neexistuje – byl pohlcen společností Apple Computer a stal se základem nového Mac OS X, zaměříme se na jeho free kolegu.

OPENSTEP 4.2
http://www.nex­t.com

Jak jsem již naznačil, vychází OPENSTEP z NextStepu. Společnost NextStep založil S. Jobs (zakladatel společnosti Apple) po svém násilném odchodu z vedení Applu. Vznikl tak operační systém Unixového typu, který však svou koncepcí značně předběhl svou dobu a ukázal, že i unix může mít uživatelsky přívětivou tvář. NexStep byl systém, ve kterém se dobře pracovalo a báječně programovalo. Po návratu S. Jobse zpět do Applu firma Next zanikla a zcela náhodou se NextStep stal základem nově připravované verze Mac OS (původně měl tímto základním kamenem být BeOS). Ale NextStep nezanikl, žije dál jako OPENSTEP.

S tímto operačním systémem je to trochu zapeklité. On to totiž vůbec není operační systém, lépe řečeno je i není. OPENSTEP je více než operační systém spíše specifikace aplikačního rozhraní. Jedná se vlastně o run-time podporu nativních aplikací implementovanou do rozličných operačních systémů. Takto vytvořené programy můžou běžet nezávisle na hlavním (hostitelském) operačním systému, pokud je v něm nainstalována podpora pro OPENSTEP. Nejnovější verzí je OPENSTEP 4.2.

Tato verze je především rozšiřující verzí upravující hlavní chyby verze předchozí – 4.1. OPENSTEP lze dle oficiálního vyjádření nainstalovat na systémech SPARC, Mach a stanicích s Windows95/NT. Jsou však známy i úspěšné pokusy některých nadšenců o kompilaci prostředí na linuxových strojích. OPENSTEP si můžete buď objednat na originálním cédéčku přímo od Applu nebo si jej volně stáhnout z Appláckého ftp serveru.

Součástí instalace prostředí OPENSTEP je intuitivní a výkonné programátorské prostředí. Opravdu poprvé budete moci naprogramovat plně funkční aplikaci bez nutnosti napsat jedinou řádku kódu. Uživatelské rozhraní aplikace vytvoříte pouze myší, podobně, jako jste zvyklí z jiného vývojového prostředí. Opravdovou lahůdkou je pak tvorba samotného funkčního kódu aplikace. Pouhým tažením myší sestavíte z dostupných komponent jádro aplikace, ke kterému přidáte pouze propojení mezi jednotlivými komponentami, případně propojíte jádro aplikace s prvky již vytvořeného uživatelského rozhraní. Výsledný kód, který jste vytvořili, je samozřejmě v jazyce C++ a můžete ho i libovolně manuálně upravovat. A pokud patříte k programátorům ze „staré školy“, nic vám pochopitelně nebrání napsat kód celé aplikace ručně přímo v programovacím jazyku.

Jak jsem již předeslal, vytvořené aplikace mohou být přenositelné mezi počítači s odlišnými hostitelskými operačními systémy, pokud ovšem nevyužívají funkcí nebo komponenty specifické pro daný systém – například aplikaci využívající windowsovské .dll knihovny nespustíte například na Solarisu nebo aplikace využívající Apple WebObject vám nepoběží na stanici s Windows.

skoleni

OPENSTEP je výborné aplikační rozhraní, které je zatím dostupné jen úzké skupině programátorů a vývojářů a u běžných uživatelů se v dohledné době asi masově nerozšíří – stávající operační systémy OPENSTEP vůbec nepodporují a běžný uživatel si nebude instalovat obrovský (svým rozsahem i možnostmi) aplikační balík, díky kterému spustí pár desítek – většinou oborově velmi specifických – aplikací.

Tak, a příště budeme psát o operačním systému, který si sami zvolíte. Pište tedy do diskuze nebo na můj e-mail.