Hlavní navigace

openSUSE Leap 15.3 sbližuje komunitní a podnikovou distribuci

4. 6. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Čerstvé vydání distribuce openSUSE Leap, které je nyní sestaveno i s binárními balíčky SLE 15 SP3, pro ještě snadnější přechod mezi komunitní a podnikovou distribucí.

Ve středu 2. června 2021 bylo oznámeno vydání komunitní distribuce openSUSE Leap 15.3. Oproti předchozí verzi je sestavena nejen na základním kódu připravovaného SUSE Linuxu Enterprise 15 Service Pack 3, ale také společně s binárními balíčky pro SLE. Díky tomuto sblížení komunitní a podnikové distribuce je možné v případě potřeby kdykoliv „zapnout“ podnikovou podporu ke stávajícímu systému.

Takto je možné rozšířit podporu a údržbu distribuce po ukončení 18měsíčního životního cyklu komunitní verze. Výhodu tohoto sblížení mohou ocenit vývojáři, kteří pro testování a škálování aplikace použijí openSUSE Leap a po ukončení testů mohou plynule převést stávající server, virtuální stroj či kontejner na SUSE Linux Enterprise.


Projekt openSUSE kromě klasického vydání distribuce nabízí i další varianty, a to průběžně aktualizovanou distribuci openSUSE Tumbleweed, která poskytuje nejnovější vydání softwaru z upstreamu hned poté, co balíčky úspěšně projdou testováním. Dále je k dispozici Kubic pro nasazení v Kubernetes a MicroOS zahrnující souborový systém jen pro čtení a atomické aktualizace.

Povýšení systému z předchozí verze

Vzhledem k rozsáhlým změnám v Leapu 15.2 a následně v současném Leapu 15.3 není doporučeno provádět povýšení systému z verzí starších než Leap 15.2. Podrobnosti jsou uvedeny v Poznámkách k vydání.


Hlavní komponenty

openSUSE Leap 15.3 je stejně jako předchozí verze vybaven jádrem Linux 5.3 a k němu backportovanou podporou nového hardwaru.

Do systému se dále dostává správce balíčků DNF ve verzi 4.7.0 a také odlehčená verze (napsaná v C) Micro DNF, která je určena pro prostředí, kde je potřeba malá velikost správce balíčků, jako např. v kontejnerech a strojích s omezenými prostředky. Dokonce je k dispozici i experimentální alternativní backend PackageKitu, který DNF používá.


YaST – správa konfigurace systému

Známý nástroj YaST je vybaven modulem Registrace, jež snadno dokáže převést stávající systém openSUSE Leap na SUSE Linux Enterprise. Stačí jen zadat registrační údaje od SUSE.

Prostředí pracovní plochy

V Leapu 15.3 je nová verze Xfce 4.16, jež přichází s vizuální změnou v oblasti palety barev a ikon. Správce nastavení zahrnuje inovované filtrovací políčko, které je ve výchozím stavu skryté, a které nově prohledává i komentáře jednotlivých spouštěčů systémových dialogů.

Stejné verze jako v předchozím vydání zůstávají u KDE Plasma 5.18 s dlouhodobou podporou (LTS) a GNOME 3.34. Celkově openSUSE Leap zahrnuje 8 různých prostředí pracovní plochy, kromě výše uvedených také Cinnamon, LXDE, LXQt, Enlightenment a MATE.

cyber23


Plány do budoucna

Podle informací o životním cyklu openSUSE Leapu se zdá, že můžeme počítat s budoucími vydáními verzí 15.4 a 15.5, což v celku pro řadu 15 dává ještě při nejmenším další tři roky podpory. S distribucí openSUSE Leap tedy není třeba se bát nasazení v prostředích vyžadujících stabilitu. Dříve se pro taková prostředí nasazoval CentOS, možná že právě toto by mohl být argument pro ty, kdo hledají jeho nástupce.

V textu jsou použité printscreeny vytvořené autorem.

Byl pro vás článek přínosný?