Hlavní navigace

OpenWeekend 2002

29. 4. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Studentská unie ČVUT - klub SILICON HILL vás zvou na volné pokračování pásma přednášek OpenWeekend ve dnech 1. a 2. června 2002 v posluchárně č. 256 FEL ČVUT v Praze 6-Dejvicích.
OpenWeekend

je seminář o nejrůznějších tématech týkajících se opensourcového softwaru zaměřená na zviditelňování a popularizaci opensourcových řešení pro akademické a komerční využití. Přednáší dobrovolníci zejména z řad studentů, ale i nestudentů.

Studentská unie (SU) ČVUT je nezisková organizace, pořádající nejrůznější kulturně-vzdělávací akce pro akademickou i neakademickou obec. Bližší informace jsou k dispozici na http://www.su­.cvut.cz/.

Klub Silicon Hill je klub SU ČVUT provozující počítačovou síť na studentských kolejích ČVUT v Praze na Strahově. Tato síť je jednou z největších v Československu a na svých serverech a routerech využívá výhradně GNU operačních systémů s jádry Linux/*BSD.

Aktuální informace spolu s registrací jsou dostupné na http://www.open­weekend.cz/.

Program přednášek

OpenSSL snadno a rychle
Dominik Joe Pantůček

Úvod do SSL byl minule, tentokráte se posluchači seznámí s praktickým použitím OpenSSL k zabezpečení své klient-server aplikace. Dozví se, jak prakticky vypadá anonymní/neanonymní spojení a ověří si, že bezpečnost pomocí OpenSSL není na úkor rychlosti či funkčnosti. Vše bude předvedeno na konkrétním přikladě, který bude velmi atraktivní, již díky hlavnímu protagonistovi a jeho přitažlivé postavě. ;-)}

délka: 90min

 

Úvod do IDS
Pavol Lupták

  • CIDF model, smysl IDS
  • kompromitování IDS (evasion/insertion utoky)
  • opensource IDS prostředky (snort, prelude, nessus, …)
  • budoucnost IDS

délka: 60min

 

RSBAC 1.2.0

Martin Tomášek

linux kernel security patch

  • struktura
  • rozhodovaci moduly
  • konfigurace

délka: 60min

 

LIDS

Jan Kurik

Obecný úvod do systému LIDS. Architektura, popis konfigurace, úskalí a nevýhody.

délka: 60min

 

Diskuse na téma bezpečnostní patche do jádra

Philippe Biondi, Amon Ott, Milan Pikula, Martin Očkaják, publikum

Diskuse autorů třech nejvýznamnějších bezpečnostních patchů do linuxového jádra – Philippe Biondi (LIDS), Amon Ott (RSBAC), Milan Pikula/Martin Očkaják (Medusa). Týkat se bude historie a vývoje těchto systémů, srovnání, použití. Zajímavá bude také diskuse těchto autorů na téma který systém a proč by měl prorazit do standardního jádra. Přednáška a diskuse budou vedeny v anglickém jazyce bez simultánního překladu.

délka: 120 min +/- 30min

 

Qmail, DjbDns, D.J. Bernstein, jeho soft a podivné licence

Michal Medvecký

Vyzdvihovaný a zatracovaný kryptolog a autor hromady zajímavého softwaru s velice podivnou licencí. Představení autora, jeho dílek a popis licence. Zajímavé teoretické práce D.J.B. Návod k rozchození qmail+vpopmail+ez­mlm-idx+qmailadmin.

délka: 60min

 

Elektronický podpis podle knížete Potěmkina

Tomáš Pecina

V loňském roce uspořádali čtyři mladí politici ze tří různých politických stran turné po republice, nazvané Road Show Internet mění svět. Po roce je patrné, že nedomyšlný legislativní rámec přináší občanům, jimž by měly technologie elektronického podpisu v prvé řadě sloužit, mnoho problémů a téměř nulový praktický přínos. Přednášející, redaktor internetového deníku Britské listy, se pokusí vysvětlit, proč zavádění digitálních technologií končí takovým fiaskem a co by se muselo změnit, aby se bezpapírová komunikace občanů s úřady stala realitou.

délka: 90min

 

Projekt Linux-Assembly

Rudolf Marek

Kickstart do programování v assembleru pod unixem. Od napsání hello world po první shellkód. Zahrnuje množství praktických ukázek.

délka: 90min

 

Programovací jazyk Ruby

Jakub Trávník

CS24_early

Interpretovaný programovací jazyk pro rychlé a snadné objektové programování. Díky snadné syntaxi a vlastnostem zděděným z Perlu, Pythonu, SmallTalku a LISPu je vhodný na cokoliv co nemusí byt napsáno v assembleru.

délka: 90min

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku