Hlavní navigace

Otevřené centrum médií přichází ...

2. 7. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Zdají se vám možnosti běžně dostupných mediálních systémů omezené? Vadí vám uzavřenost Apple TV? Nechcete být vázáni na jednoho dodavatele? Dnes již naštěstí nemusíte, protože již je k dispozici i plně otevřená alternativa. Seznamte se se Set Top Boxem!

Starý problém

Roztomilé krabičky ovládly domácí zábavu. Skoro v každé domácnosti se můžeme setkat s herní konzolí, skoro v úplně každé je nějaký ten více nebo méně chytrý DVD přehrávač, a doba, kdy si úplně všichni budeme muset pořídit novou televizi nebo digitální Set Top Box k té stávající, je na dohled. Ale to nestačí. Společnost Apple nedávno uvedla svůj produkt Apple TV, malinkatý počítač, který se připojí k televizoru a přehrává média z programu iTunes téhož dodavatele, nainstalovaného na libovolném počítači (nejlépe Macu) v domácnosti. Již brzy se na nás nepochybně sesype spousta dalších obdobných hraček. Hraček, které hrají, přehrávají, troubí, rozvádějí média, zkrátka se starají o tu správnou domácí zábavu.

Všechny strojky, které jsem zde vyjmenoval, mají dvě společné věci. Předně, jejich základem je redukovaný a upravený počítač s vlastním operačním systémem. A dále, jejich výrobci si snaží udržet maximální kontrolu nad tímto počítačem. Uživatel může dělat pouze to, co mu laskavě dovolí, respektive k čemu je jeho konkrétní model určen. Také rozšiřování, ať už hardwaru nebo softwaru hraček podléhá přísné kontrole. Důvodem jsou jednak záměry samotných autorů dotyčného zařízení (v případě Apple TV a podobných systémů) poskytovat vlastní obsah a služby, jednak potom snaha dodavatelů hardwaru zabránit pirátskému používání přístrojů. Tedy hraní her a přehrávání médií ze „záloh“, doplňování strojů o neautorizované funkce, změnu jejich určení.

Je nasnadě, že obě tyto společné věci se vzájemně vylučují. Pokud platí zásada univerzálnosti počítače s operačním systémem, nelze jej udržet pod pokličkou. Významné herní platformy je tak možné snadno upravit, aby si se zálohami rozuměly, a z Apple TV lze relativně srozumitelným procesem udělat takřka plnohodnotný počítač typu Mac. Výrobci se mohou bránit jak chtějí, svá zařízení neuhlídají, aniž by je podstatně omezili, přesněji, aniž by v podstatě přestala fungovat. Takový je stav věcí.

Otevřený Set Top Box?

Přesto, že žádná ochrana multimediálního zařízení nevydržela moc dlouho dělají producenti všechno proto, aby vymysleli nové a lepší ochrany. Najdou se ale i výrobci, kteří se rozhodli vydat jiným směrem. Velice zajímavým strojkem je věc jménem Neuros OSD.

Zařízení, které funguje obdobně jako zmiňovaná Apple TV, se připojí k televizoru a spojí s domácí počítačovou sítí. Obsahuje slot na paměťovou kartu typu CF, respektive miniaturní disk Microdrive, lze jej připojit ke zdroji analogového signálu a obsahuje USB port. Jeho hlavním účelem je fungovat jako mediální centrum. Může nahrávat a přehrávat média z libovolného zdroje a to včetně (což je samozřejmě nejdůležitější) počítačové sítě. Uživatel jej ovládá – jak je u podobných přístrojů obvyklé, dálkovým ovladačem. A kromě toho hračka vypadá hezky.

To nejdůležitější je ale software. Výrobek Neuros by byl pouhým dalším stínem ve stínu velikého jablka, respektive jeho maličkého produktu, nebýt jedné zajímavé vlastnosti. Tou je fakt, že firmware byl uvolněn s otevřeným zdrojovým kódem. To znamená, že uživatel nemusí svůj přístroj hackovat a narušovat ochranu výrobce, aby přidal další funkce, ale může tak činit naprosto legálně. Firma dokonce podporuje vývojáře ve vymýšlení doplňků, které by k zařízení, které má jinak poměrně slabé vyhlídky na úspěch, přidávali další funkce.

Jde to

Výsledkem je prozatím kompletní implementace prohlížení videí z Youtube na přístroji. Stejnou funkci umožňuje i Apple TV, nicméně v neomezené podobě jde o hafl bez jakékoli záruky a oficiální podpora je omezená, co se do počtu klipů týče. S OSD je možné Youtube prohlížet oficiálně. To je ale prozatím jen demonstrace možností, protože mnoho dalších rozšíření a modulů bude nejspíše teprve následovat. Majitelé, kteří si OSD koupí, tak nejsou závislí na tom, až výrobce vypracuje nové funkce, ale obdrží je od nezávislých vývojářů. Žádná ochrana se nekoná a není co hackovat. Zajímavá strategie, otázka je, vyplatí se?

CS24_early

Rizika

Představa opensource Set Top Boxu je úžasná a asi bude i funkční, ovšem má svá rizika. Je v podstatě otázkou času, kdy se pro toto zařízení objeví škodlivý doplněk. Stejně tak, jako si můžeme představit širokou škálu užitečných vlastností, od přehrávání streamovaného videa po jeho stahování z P2P, může přístroj zapojený do místní sítě a připojený k televizoru svého majitele poškodit. Třeba jen tím, že bude místo videa kamarádům vysílat do svého okolí počítačové viry nebo nevyžádanou poštu. A nebo jednoduše tím, že „umře”, a už jej nepůjde vzbudit. To by poškodilo nejenom majitele konkrétní chytré krabičky, ale celou platformu. Stejně tak se mohou vyskytovat i neověřené, ne zcela funkční nebo nedostatečně odladěné doplňky.

Držíme palce

I přes tyto nevýhody se ale domnívám, že cesta, kterou se Neuros se svým zařízením vydal, je správná. Není se asi třeba obávat toho, že by vývoj dalších doplňků a nových vlastností v nejbližší době ustal. Důležité je, aby dotyčné zařízení bylo snadno dostupné a taky podstatně lacinější než konkurenční přístroje. Jedině tak má totiž šanci se svou velkou technickou a morální předností konkurovat zavedeným značkám. Osobně mu k tomu držím palce.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je odborný publicista, sociolog a vysokoškolský učitel, zabývá se technologiemi, veřejnou, politickou a mediální komunikací.