Hlavní navigace

Vše je jenom Linux: PalmOS, Pocket PC, EPOC

30. 3. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Po krátké odmlce se zase vracíme k našemu pravidelnému pátečnímu seriálu. V dnešním dílu se zaměříme především na oblast kapesních počítačů.

Svět kapesních kapočítačů je bezesporu velmi zajímavý – všeliké kapesní drobotiny je poměrně hodně. Co však činí tyto počítače skutečně užitečnými a díky čemuž přestaly být pouhými hračkami pro několik málo nadšenců, to je operační systém. Dá se klidně prohlásit, že trh kapesních počítačů je rozdělen mezi tři operační systémy – PalmOS, PocketPC (Windows CE) a Epoc. Existují sice i další operační systémy, nejsou však příliš rozšířeny (můžeme mezi nimi najít i různé klony Linuxu, proto se jim budeme věnovat v některém z příštích dílů našeho seriálu).

PalmOS
PalmOS je asi nejstarší operační systém používaný v kapesních počítačích. Můžete se s ním setkat v přístrojích od Palmu, Handspringu nebo Sony. Je šitý na míru zařízením, která nemají vestavěnu klávesnici, disponují velmi malým množstvím operační i úložné paměti a podporují pouze poněkud zastaralé procesory DragonBall společnosti Motorola. Operační systém nezapře své stáří a inspiraci operačním systémem počítačů Apple v době svého vzniku. Neobsahuje žádný souborový systém – všechna data i jednotlivé aplikace jsou uloženy jako databáze a jako k databázi se k nim i přistupuje. Tento systém ukládání dat je výhodný z hlediska zjednodušení celého systému, ušetření cenné paměti i ulehčení práce programátorskému týmu. Nevýhodou je především malá rychlost a jisté „nepohodlí“ při přístupu k datům. Tato nevýhoda se začíná citelněji projevovat až nyní, kdy již ostatní platformy plně integrovaly multimédia – především digitální video. Vše by měla vyřešit nová verze operačního systému PalmOS 4, která by měla přidat podporu FAT souborového systému, neboť ten je přes všechny své nedostatky přeci jen výhodnější.

Pocket PC / Windows CE
Tento operační systém pocházející ze stáje „všemi milovaného“ Microsoftu přináší prostředí Windows známé ze stolních počítačů do naší kapsy. Přestože jsou si oba systémy podobné, jde u toho kapesního skutečně o podobu pouze vizuální. Celé jádro systému je zcela nové a kromě výrobce nemá se stolní verzí operačního systému nic společného. To, co vidíte na displeji, je jen uživatelské rozhraní; mohlo by být v podstatě jakékoliv a tato změna by neměla vliv na schopnosti a možnosti operačního systému. Jistá dualita panuje i v názvosloví – zatímco dříve jsme se na všech typech kapesních počítačů setkávali pouze se systémem Windows CE, nyní najdete na kapesních počítačích bez klávesnice PocketPC a na přístrojích s klávesicí opět Windows CE. Na letošním GSM kongresu, který se konal před několika měsící ve francouzkém městě Cannes, představil Microsoft novou verzi: Stinger. Mobilní telefony připravované Microsoftem mají být malé, velmi užitečné a uživatelsky přívětivé s relativně velkou barevnou obrazovkou. Mají obsahovat software pro plánování času, správu databází kontaktů – a samozřejmě pro přehrávání zvukových záznamů nebo videa.
Stinger bude velmi odlehčenou verzí operačního systému PocketPC, který můžete najít například v palmtopu Compaq iPaq. Software bude přizpůsoben přímo mobilnímu telefonu a kromě běžných nástrojů pro organizci času bude přítomen i prohlížeč plnohodnotného webu včetně java sriptu nebo XML, zvládne však zobrazit i wapové stránky. Stinger bude vybaven 8 MB operační paměti – více prý nebude potřebovat. Komunikace bude probíhat rychlostí až 150 Kb za vteřinu v mobilních sítích 2.5 generace.

CS24_early

EPOC
Operační systém EPOC, který je nyní vyvíjen konsorciem Symbian, patří právem mezi špičku ve své oblasti. Tento systém zatím najdete pouze v kapesních počítačích od společnosti Psion nebo Ericsson (který jej dává i do svých chytrých mobilních telefonů), setkat se s ním však můžete i v novém Communicatoru od Nokie. Systém Epoc má ovšem jednu velkou nevýhodu – i když podporuje ovládání pomocí dotykového displeje, je jeho plnohodnotné použití stále plně vázáno na existenci klávesnice – bez klávesy Del prostě nic nesmažete, apod. Právě tyto nedostatky by měla vyřešit nová verze systému – Quarz. Ta je již určena přímo kapesním počítačům bez klávesnice a její ovládání je opravdu pouze dotykové.

Pro všechny systémy existuje dostatek aplikací, nejvíce pro PalmOS a nejméně pro Pocket PC. Proto pokud pořizujete kapesní počítač, věnujte dostatečnou pozornost i tomu, jaký operační systém na něm běží. Já jsem kupříkladu vsadil na Epoc a v žádném případě svého rozhodnutí nelituji.

Byl pro vás článek přínosný?