Hlavní navigace

Pathological

10. 12. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dnes vám v naší pravidelné rubrice představíme logickou hru Pathological. Jsem toho názoru, že po minulých a na myšlení méně náročných hrách to bude příjemná změna. Jen si dávejte dobrý pozor, ať se vás nezmocní duhové kuličkové šílenství. Tak tedy vstříc zapeklitým úlohám a jejich nesnadným řešení.

pathological

Pathological je opravdu velmi pěkně graficky zpracovaná. Dalo by se také říci, že z ní přímo čiší barevné hippies období. Obecně vzato, většina her spadajících pod kolonku logické bývá po stránce vizuální v pozadí, leč Pathological je jednou z výjimek. Ani hudba se zvukovými efekty se nenechá ničím zahanbit. Navodí nám příjemnou, krapet akční atmosféru a my se můžeme plně soustředit na přibývající kuličky a na rychlé klikání myší.

Princip hry

Zde se vám pokusím přiblížit smysl hry a prostředky, se kterými se během své logické cesty nejednou střetnete. Oč tu vlastně běží?

pathological

Postupně vám ze sloupce vpravo naskakují do hry kuličky různých barev a vy je umisťujete do kol. Pokaždé, když naplníte kapacitu kola kuličkami stejné barvy, toto kolo zmizí a vy dostanete svou obodovanou odměnu. Kuličky se pohybují po vyznačených trasách jakýmsi potrubím. Vaším jediným úkolem je dle potřeby pouštět kuličky na další trasu, pootáčet kola a udržet se co nejdéle ve hře. Úspěšný konec mise nastane v okamžiku, kdy se vám podařilo v každém z kol odstřelit čtveřice kuliček.

Zde najdete popis několika prvků, se kterými budete nuceni se naučit pracovat:

Štětce (painters)
pokud kulička projede skrz pole označené tímto symbolem, změní svou původní barvu na barvu štětce
Drtič (shredder)
účel tohoto místa je velmi snadné uhodnout. Zničí vše, co se do něj dostane, což se mnohdy docela hodí
Teleportéry (teleporters)
slouží k přemisťování předmětů, jež se do něj dostanou, na místo jiného teleportéru. V případě více těchto zařízení v misi je nevýhodou, že výstupní teleportér není označen, a tudíž můžeme jen hádat
Přepínače (switches)
objevují se na potrubních křižovatkách a jsou opatřeny šipkami směru. Vždy, když přepínačem kulička projede, šipka změní směr a příště vyšle předmět jinam
Filtry (filters)
odráží všechny kuličky s výjimkou těch, které mají stejnou barvu jako filtr.
Ukazatele (directors)
nic víc, nic míň, pouze nám naznačují, kterým směrem se v daném místě kulička vydá
Replikátory (replicators)
neboli kopíráky, jejich podstatou je množení předmětů, které se do nich dostanou

pathological

Ovládání je stejně jako u drtivé většiny deskových logických her jednoduché. V podstatě si vystačíte i s pouhou myší, ale uvádím i pár klávesových možností pro zpestření.

[pravé tlačítko myši]
pootočení kola
[levé tlačítko myši]
poslání kuličky z kola
[Pause (Break); P; Space]
pozastavení hry (opětovným stisknutím jedné z nabízených kláves se do hry zase navrátíte)
[ESC]
ukončení života (v případě nemožnosti vítězství), dvojitým stiskem návrat do hlavního menu a trojitým úplné opuštění hry
[N]
skočíte do následujícího kola
[B]
vrátíte se do minulého kola
[F2]
zapnutí fullscreen módu
[F3]
zapnutí či vypnutí hudby
[F4]
zapnutí či vypnutí zvukových efektů

Skóre

Zaručeně se už těšíte, až se svým skóre budete chlubit svým nejbližším. Tak vám ve zkratce objasním systém přidělování bodů.

  • prvotní složení kola (wheel) – 50 b
  • odstranění západky (trigger) – 50 b
  • ubytí jedné barvy v semaforu (stoplight) – 20 b
  • dokončení dříve již zvládnutého kola – 10 b

Na konci každého levelu vás ještě čekají dva bonusy:

  • první je za počet nezaplněných mezer, přičemž se počítá s procenty a každé procento = 2 b
  • druhý je za zbývající čas a počítá se stejně jako předcházející, ovšem za každé procento dostanete 5 b.

Hra Pathological me mile pobavila. Je z hlediska výkonu počítače nenáročným a přitom dobře vypadajícím zpestřením. Po bezduchých střílečkách jest vítanou změnou a logickou hrou, jak má být. Chvíle, kdy se vás v některém z levelů zmocní čiré zoufalství a šílený výraz v obličeji zakryje vrásky beznaděje, skutečně stojí zato.

pathological

CS24_early

Na stránkách projektu se dočtete, že Pathological je obohacený klon hry s názvem Logical od Rainbow Arts, bohužel jsem tuto původní hru nehrál, tak nemůžu srovnávat. Každopádně Pathological funguje pod Linuxem a instalace je snadná – hra je napsaná v Pythonu (k běhu hry ho samozřejmě potřebujete), takže nemusíte nic kompilovat. Stačí se v sekci Downloads porozhlédnout, zda neobjevíte balíček pro vaši distribuci, pokud ne, stáhněte tar.gz archiv, ten jednoduše rozbalte, a už můžete hru spustit pomocí  ./pathological.

Pěkná věcička na závěr: podívejte se do adresáře circuits v adresáři s hrou – je zde jediný textový soubor all-boards. Jsou v něm uložena všechna kola v textovém formátu, přímo čekající na vaši ruční editaci a vytváření nových…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku