Hlavní navigace

PC Engines APU: švýcarský otevřený embedded hardware

28. 4. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

O hardware se na rootu moc nepíše. Proto jsem se rozhodl informovat o PC Engines deskách, které si prošly svou zajímavou evolucí od modelů WRAP a ALIX až po současné řady APU.

Společnost PC Engines vyvíjí a prodává malé jednodeskové počítače. Byla založena v roce 1995 v Sunnyvale v Kalifornii. Začali vyvíjet vlastní návrhy embedded PC pro různé OEM zákazníky. V roce 2002 se společnost PC Engines přestěhovala do Švýcarska. Od té doby se firma zaměřila na vlastní nabídku značkových produktů.

Návrh hardware

Za dobu své existence se vývoj malých základních desek 6 × 6" (152,4 × 152,4 mm) přenesl do již čtvrté generace.

  • WRAP - Wireless Router Application Platform
  • ALIX - ALIX system boards
  • APU - APU platform
  • APU2 - APU2 platform

Čtvrtá generace APU2 se dále člení na modely APU3, APU4 a již se objevují firmware i pro APU5. Prozatím se ale žadný model APU5 neprodává.

Otevřený hardware

Základní desky PC Engines jsou typické tím, že nejsou osazeny VGA čipem. Pro práci s konzolí se používá sériový port - UART, přesněji RS-232. Varianty s VGA existovaly jen u některých ALIX modelů. Modely APU se vyrábějí ve dvou variantách s 2GB nebo 4GB RAM. Použité množství paměti poznáte už z názvu modelu, kde je označuje poslední číslice.

Modely APU jsou osazeny procesorem AMD G series T40E, nové generace modelů APU2 a výše využívají procesor AMD Embedded G series GX-412TC. Poslední generace APU4 je navíc zajímavá tím, že je osazena 4 Gigabit Ethernet porty (Intel i211AT). Všechny modelové řady disponují SIM modulem, novější jsou osazeny dual SIM modulem.

Úložiště zajišťuje SD karta, ale i rychlejší a spolehlivější m-SATA SSD např. s 16GB modulem nebo konvenční SATA SSD / HDD. Bootovat je možné ze všech zařízení včetně USB.

Otevřenost PC Engines se dá charakterizovat tím, že jsou k jednotlivým modelům dostupná velmi podrobná schémata zapojení. Např. u modelu PC Engines/APU.4C4 [PDF] je schéma podrobně rozkresleno na 18 stránkách. Rozkresleny jsou jednotlivé použité komponenty od DRAM, PCIe, USB, SATA, Gigabit Ethernet atd. Toto se u ostatního HW moc často nevídá. Dalším otevřeným prvkem tohoto hardware je použití open-source projektu coreboot pro vytvoření firmware. A hlavně pak SeaBIOS.

Tovární BIOS bývá i tři roky starý, proto je po pořízení vhodné firmware aktualizovat.

Upgrade BIOS

Aktualizaci BIOSu můžeme provést pomocí výrobcem připravené USB image, používající malou linuxovou distribuci Tiny Core Linux. Distribuce nastartuje na desce APU4 a pomocí programu flashrom zapíšete nový obraz ROM na patřičný čip s označením W25Q64.V.

Druhou variantou může být zápis ROM z již provozovaného systému. Desky od PC Engines hojně používám pro firewall pfSense. A právě z něj je možné aktualizaci provést.

Jednotlivé verze firmware jsou k dispozici na stránce pcengines.github.io. Za správou stojí polská společnost 3mdeb Embedded Systems Consulting zabývající se vývojem firmware, která s PC Engines úzce spolupracuje.

Před samotnou aktualizací BIOSu je vhodné se bedlivě přesvědčit, jaký model desky budete aktualizovat a podle toho si stáhnete správnou verzi pro konkrétní model.

CS24_early

Postup aktualizace BIOSu z pfSense:

Závěr

V minulosti jsem se aktualizací BIOSu u těchto desek nezabýval, vše fungovalo. Pořídil jsem si nový model APU.4C4 a na ten se nedal pfSense vůbec nainstalovat. Až upgrade BIOSu na verzi v4.11.0.5 problémy vyřešil.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Pracuje jako systém administrátor – UNIX/Linux systémů. Vystudoval VOŠ Liberec, obor Počítačové systémy. Ve svém oboru prosazuje otevřená řešení IT infrastruktury.