Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Píšu jako blesk - občas udeřím od hamič - Psaní deseti je hezké, ale když jsem se...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 3. 2011 9:49

  hamič (neregistrovaný) ---.unicode.cz

  Psaní deseti je hezké, ale když jsem se to rozhodl naučit, tak jsem dlouho řešil jaké rozložení (přepínání klávesnic mi přijde divné). Nakonec jsem zvolil rozložení DVORAK (apostrof jsem obětoval na psaní háčků a čárek).

  Pro učení jsem pouze zvolil prstoklad a ten se snažil dodržovat, myslím, že po měsíci pouze běžného psaní jsem už psal zcela poslepu.

  Hlavní přínos v psaní deseti vidím v tom, že člověk nekouká kde píše, ale co píše (nekouká na klávesnici, ale na monitor).

 • 9. 3. 2011 8:26

  jun (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Já jsem se taky přeučil z qwerty na Dvoraka (obě rozložení jsem se učil bez jakéhokoli programu). Zatím nepíšu tak rychle jako na qwerty, protože naučit se rychlé psaní prostě trvá dlouho.

  U angličtiny výhodu skutečně pociťuji, u češtiny si tím nejsem jistý, chce to ještě třeba rok zvyku, než to budu moct srovnat. Problémy s přepínáním klávesnic nemám, na všech počítačích okolo mne to je triviální úkon.

 • 10. 3. 2011 21:03

  Vladimír Čunát

  Přesně tak, pokud se někdo chce naučit psát všemi deseti, vyplatí se zároveň změnit rozložení klávesnice. O dvorakovi jsem uvažoval, ale nakonec jsem zvolil kompromisní colemak (s osobními úpravami pro lepší podporu Češtiny). A po týdnu cvičení jsem přesáhl původní rychlost. Teď, po roce a půl už se to nedá srovnat, opravdu osvobozující.

  Hlavní výhoda je opravdu to, že se člověk nemusí koukat na klávesnici a nemusí na to myslet - může se soustředit čistě na obsah (moje klávesnice vypadá jinak než píše, ale to vůbec nevadí).