Hlavní navigace

Plán vývoje Ubuntu 22.10 Kinetic Kudu, vyšel Redox OS 0.7.0

2. 5. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Odhaleno kódové jméno a plán pro nadcházející vydání Ubuntu. Po roce a půl vývoje vyšel otevřený mikrojádrový operační systém Redox OS 0.7.0. Byl vydán LineageOS 19, nejnovější verze svobodného operačního systému pro chytré telefony.

Ubuntu 22.10 bude „Kinetic Kudu“

Bylo odhaleno kódové jméno a plán vývoje pro nadcházející vydání linuxové distribuce Ubuntu. Verze 22.10 se bude jmenovat „Kinetic Kudu“ (pohyblivá antilopa) a vyjít by měla 20. října 2022. Podle vývojového plánu by pak první veřejná beta verze měla být k dispozici 29. září 2022. S největším pravděpodobností přijde s prostředím GNOME 43, jehož vydání je v plánu na 21. září tohoto roku a linuxovým jádrem ve verzi 5.19.

Antilopa KuduAntilopa Kudu

Vyšel Redox OS 0.7.0

Rok a půl po vydaní verze 0.6.0 vychází otevřený mikrojádrový operační systém Redox OS 0.7.0, který je napsaný v programovacím jazyce Rust. Tato verze má kompletně přepsaný zavaděč, takže UEFI a BIOS verze sdílí stejný zdrojový kód. Byla vylepšená podpora hardwaru v jádře. V souborovém systému RedoxFS přibyla podpora transakcí „copy on write“ a podpisy metadat.

Redox OS 0.7.0Redox OS 0.7.0

LineageOS 19

Byl vydán LineageOS 19, nejnovější verze svobodného operačního systému pro chytré telefony, tablety a set-top boxy založený na Androidu. Jedná se o nástupce projektu CyanogenMod, který byl ukončen v roce 2019. Tato nová verze je postavena na Androidu 12. Do seznamu přibylo dalších 19 podporovaných zařízení a vývojáři se pochlubili, že se jedná o první verzi Androidu, která je plně přeložená do velštiny.

CS24_early

LineageOS 19LineageOS 19

Bezdrátová sluchátka PineBuds

Společnost Pine64, která se zabývá výrobou open source zařízení chystá další produkt. Jedná se o bezdrátová sluchátka s názvem PineBuds. Ty by se měly dostat do prodeje ještě v roce 2022 a mezi jeho vlastnosti by měly patřit potlačení okolního hluku a dlouhá výdrž baterie. Tento počin jde ruku v ruce s vývojem zvukové karty PineSound. Více informací o tomto hardwaru můžeme očekávat během května.

PineBudsPineBuds

Nově vydáno

Na Debianu postavená distribuce pro systémové administrátory SysLinuxOS vyšla ve verzi 11.3. Distribuce pro osobní počítače openmamba GNU/Linux oznámila vydání verze 20220423. Na Debianu založená živá distribuce Linux Kodachi je k dispozici ve verzi 8.20. Na Arch Linuxu založená distribuce se správcem oken i3 Snal Linux má novou verzi s číslem 1.17.

SysLinuxOSSysLinuxOS
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.