Hlavní navigace

Podíl videa na internetových přenosech stále roste, Yahoo souhlasí s pokutou

28. 10. 2018
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Tails
Tails 3.10.1 záplatuje řadu chyb, Google nabídne 4k upgrade zakoupených filmů, Netflix dělá 15 % všech internetových stahování, Xiaomi s 10 GB RAM, GCC 6.5, pokuta pro Apple i Samsung, Firefox WebRender.

Tails 3.10.1 záplatuje chyby

Nová verze Live operačního systému Tails stavějícího na Debianu a Toru je opět pravidelnou aktualizací. Jako taková opět obsahuje různé bezpečnostní aktualizace a opravy chyb. Nově je například skryto nastavením PIM při odemykání oddílů VeraCrypt, neb toto bude podporováno až s Tails 4.0. Přejmenována jsou tlačítka v instalátoru, aby byla méně matoucí. Jádro staví na novějším Linuxu 4.8, dále nechybí Tor Browser 8.0.3 či Thunderbird 60.2.1.

Opravena je chyba, která u Tor Browseru způsobovala prozrazení jazyka daného sezení. Další opravy zahrnují dodatečný software, opravu instalátoru podporu vícenásobného šifrování u VeraCrypt, bezpečnější sudo (zamezuje se eskalaci oprávnění) atd. Další verzí bude Tails 3.11, který vyjde 11. prosince tohoto roku.

Google nabídne 4k upgrade zakoupených filmů

Že se aktuální vlna boje o zákazníka svádí na poli přechodu ke 4k rozlišení, případně HDR obrazu, je známo. Google to v Kanadě a USA řeší jednoduše. Všechny filmy, které si zákazník pořídil v rozlišení nižším, dostane upgradované na 4k verzi zdarma.

Google tak kopíruje konkurenční firmu Apple, která toto poskytuje už od konce loňského roku. Google se zatím ale drží pouze USA a Kanady. Pro 4k kvalitu je potřeba vhodné vybavení, což aktuálně znamená 4k televizory Sony, Samsung (od roku 2017), Nvidia Shield či cokoli připojení přes Chromecast Ultra. Brzy přibudou i 4k TV od LG.

Netflix dělá 15 % všech internetových stahování

Když už jsme u videa, tak si ještě doplňme aktuální číslo lídra trhu. Americký Netflix stojí za celými 15 procenty datových přenosů směřujících ke koncovým zákazníkům.

skoleni

Celkově se video na datových přenosech k uživatelům podílí 58 %, takže na všechny ostatní hráče i spousty služeb typu YouTube zbývá „jen“ 43 %. A to raději nezmiňujme služby typu Xvideos, Pornhub a další poskytovatele specifického video obsahu.

Z dalších typů přenosů stojí za 17 % surfování v prohlížečích, 7,8 % má na svědomí hraní her a 5,1 % pak sociální sítě. Alespoň tolik tvrdí ve své statistice Sandvine. Podíl videa v nadcházejících letech poroste.

Krátce

  • Mobilních telefonů se skoro až absurdním množstvím RAM přibývá. Nejnovějším přírůstkem je Xiaomi Mi Mix 3, který bude nabízen ve variantě s 10GB pamětí.
  • Phoronix informuje, že Linux se stále připravuje na problém roku 2038. Uvidíme, jak to v té době bude vidět 69letý Linus Torvalds.
  • GCC 6.5 je poslední aktualizací šestkové řady. Obsahuje oproti 6.4 opravu zhruba 250 chyb.
  • Projekt WebRender, pokročilejší GPU akcelerace pro Servo/Firefox, dosáhl beta stádia.
  • Yahoo souhlasí s pokutou. Dle dohody tak vyplatí poškozeným uživatelům 50 miliónů dolarů. Jde o dohodu týkající se úniků dat z let 2013 a 2014. Odškodnění je nastaveno na 25 dolarů za každou hodinu, kdy byli poškození uživatelů odstřiženi. Ti mohou žádat dodatečně až 375 dolarů, pokud jim vznikly další ztráty.
  • Společnosti Apple a Samsung dostaly v Itálii pokutu za snižování výkonu telefonů.
  • Šéf Applu Tim Cook navrhuje, aby USA vytvořily zákon na ochranu soukromí uživatelů ve stylu evropské směrnice GDPR.
  • Vypnout a znovu zapnout? Takto – zjednodušeně řečeno – opravila NASA Hubbleův vesmírný dalekohled. Věc je samozřejmě o dost složitější, s ohledem na stav gyroskopů, nemožnost další servisní mise i stále odkládaný Vesmírný teleskop Jamese Weba.
  • Slavíme 100 let!

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.