Hlavní navigace

Pohled na Firefox 2 (beta 1)

4. 8. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Před čtrnácti dny vyšla první betaverze Firefoxu 2. Nová řada by měla opět přinést spoustu novinek a posunout celý prohlížeč o kus vpřed. Společně se podíváme, co je zatím k dispozici a na co se můžeme v nových verzích těšit. Není toho zrovna málo.

Aktuální testovací verze označená jako 2.0b1 ještě neobsahuje všechny vlastnosti ostrého vydání a občas se v ní objeví nepříjemná chyba. Pokud si tedy nejste jisti v kramflecích, neměli byste ji nasazovat. Rozhodně ne mezi běžné uživatele.

Instalace

V tomto ohledu se vůbec nic nezměnilo, nový Firefox si poradí se stávajícím profilem a bez problémů převezme stará nastavení. Pro jistotu si ale před experimentováním zálohujte profil.

Jen s rozšířeními to bude horší. Budeme se jim věnovat později. Zatím to shrneme tak, že vám většina těch starých prostě nepojede a budete je muset odinstalovat.

Rychlost startu

Provedl jsem několik jednoduchých měření, abych zjistil, zda se nějak změnily časy startu. Změřil jsem dobu od spouštění až po zobrazení první stránky. Nejnovější Firefox ze stabilní řady (1.5.0.5) u mě startuje asi 9 sekund. Beta dvojky to se stejnými rozšířeními zvládne pod 7 sekund.

Firefox 2b1

Prohlížení v panelech

První změnou, kterou zaznamenají všichni uživatelé, je změna při prohlížení v panelech. Zavírací tlačítko je nyní po vzoru Opery a MSIE 7 umístěno na každý panel. Určitě to začínajícím uživatelům pomůže a nebudou při hledání zavíracího tlačítka tápat.

Řada uživatelů je ale zvyklá na staré řešení a podle toho, co jsem četl v mnoha diskusích, většině se při tomto zobrazení zvedají vlasy. Většina zkušených uživatelů totiž zavírá panely prostředním tlačítkem (kolečkem) myši nebo klávesovou zkratkou a tlačítka jim jen zabírají prostor.

Hodila by se proto možnost vrátit vše do původního stavu. Elegantní řešení zatím neexistuje, ale dělat se s tím něco určitě dá. Buďto můžete využít téma, které vás tlačítek zbaví, nebo můžete zasáhnout ručně do konfigurace. Není na tom nic těžkého.

Do adresního řádku napíšete about:config a vyhledáte položku browser.tabs.closeButtons. Pokud ji nemáte, můžete ji v kontextovém menu vytvořit. Musí se jednat o číselný typ a můžete jí nastavit různé hodnoty:

 • 0 – tlačítko je jen na aktivním panelu
 • 1 – tlačítko je na všech panelech
 • 2 – tlačítko není nikde
 • 3 – tlačítko je jen jedno napravo

Není potřeba Firefox ani restartovat. Po uložení hodnoty se vše automaticky změní. V následujících verzích se prý objeví v menu nová položka, která bude toto chování ovlivňovat. Zatím je potřeba to udělat ručně.

V souvislosti s panely je k dispozici také další novinka, kterou je posouvání lišty s panely. Ve chvíli, kdy otevřete víc panelů, než kolik se jich vejde v rozumné šíři na obrazovku, nebudou se už nadále zmenšovat, ale vlevo a vpravo se objeví malé šipky, které umožňují rolovat celou lištou.

Kontrola pravopisu

Nová verze přináší zbrusu novou funkci, kterou je kontrola pravopisu ve formulářích. Funguje stejně jako třeba v OpenOffice.org. Chybně napsaná slova nebo slova, která nejsou ve slovníku, program podtrhne červeně a vy máte možnost opravit je ručně nebo v kontextovém menu vybrat jejich správnou podobu.

Po instalaci FF ovšem není k dispozici český slovník. Ten je možno jednoduše stáhnout z CZilly a doinstalovat jako běžný doplněk.

Funkci kontroly pravopisu můžeme také nastavovat pomocí about:config. Tam je potřeba editovat číselnou položku layout.spellcheckDefault. Standardně je kontrola nastavená tak, že jsou sledovány jen víceřádkové prvky (hodnota 1). Chceme-li kontrolovat i jednořádková pole, musíme nastavit hodnotu 2. Pokud je nastavena nula, kontrola je vypnutá.

Kontrola pravopisu

Bohužel nic není dokonalé, a tak ani kontrola není. Zejména mě překvapilo, že ve slovníku chybí slova jako Firefox, Mozilla, Thunderbird a Google, ale to je detail a je to jen otázka naplnění slovníku.

Horší problém je ale s výkonem takové kontroly. V redakčním systému velmi často pracuji se stránkami, kde je ve formuláři vložen celý článek, což je text o pěti až dvaceti tisíci znacích. Pokud se pokusím takovou stránku otevřít, celý Firefox se zastaví, procesor začne pracovat na sto procent a tato situace trvá 30 až 90 sekund. Pak se vše rozeběhne, jako by se nic nestalo a text je podtrhaný. To je samozřejmě při běžné práci velmi nepříjemné. Můžeme jen doufat, že se situace ještě zlepší.

Kontrola podvodných stránek

Firefox nově obsahuje také podporu pro upozornění na falešné stránky, které používají zákeřnou metodu zvanou phishing. Ta má za úkol zmást uživatele a vylákat z něj citlivé údaje.

Firefox dokáže sám stahovat seznamy podvodných stránek a porovnávat je s weby, které navštěvujete. V případě, že narazíte na podezřelou stránku, jste na tento fakt upozorněni a je vám nabídnuto několik možností řešení: Odejít ze stránky, ignorovat upozornění nebo zaslat hlášení partnerům Mozilly, kteří se phishingem zabývají.

Phishing ve FF

Tuto novou vlastnost hodnotím jednoznačně pozitivně. V mnoha případech dokáže zabránit velkým škodám a především začínajícím uživatelům napoví, že je něco se stránkou špatně.

Obnovení po pádu

Jelikož se jedná o betaverzi, několikrát se mi stalo, že program z ničeho nic havaroval. Naštěstí obsahuje podporu obnovení relace po pádu. Ta se aktivuje automaticky, jakmile Firefox znovu spustíte. Pokud zvolíte obnovení, otevřou se znovu všechny panely a práce se vrátí do fáze těsně před pádem.

Obnovení FF

Tato funkce byla dříve realizována několika rozšířeními a nyní je přidána do instalace Firefoxu. Pokud vám program padne s dvaceti otevřenými panely, oceníte její užitečnost.

Historie panelů

Velmi příjemná je také nová historie panelů. Najdete ji buďto přímo v hlavním menu nebo v novém panelu, který otevřete klávesovou zkratkou ctrl + h. Najdete v něm pěkně chronologicky tříděné adresy panelů, které jste dříve navštívili.

Historie panelů

Hodit se vám může ve dvou případech. Buďto pokud jste právě omylem zavřeli panel, který se vám ještě bude hodit nebo ve chvíli, kdy si nemůžete vzpomenout na tu skvělou stránku, kde jste byli předevčírem. Stačí se podívat do historických záznamů.

Vyhledávání ve formulářích

Vlastnost, která mi vždycky přišla naprosto logická, ale nikdy ve Firefoxu nebyla. Jde o to, že když prohlížeč vyhledával v obsahu stránky, ignoroval text umístěný ve formulářích.

Nyní jsme se konečně dočkali a veškeré vyhledávání je nyní prováděno i ve všech vložených textových oblastech.

Rozšíření

A dostáváme se k problematice rozšíření. Používám jich jen pár, ale můžu s uspokojením říct, že fungují všechny. Některým stačilo nainstalovat poslední verzi, u jiných jsem musel sáhnout k ošklivému hacku.

Pokud hledáte nová rozšíření, rozhodně navštivte stránku addons.mozilla­.org. Doporučuji se ale proklikat až na osobní stránky autora, kde bývá často novější verze než u Mozilly.

Pokud ani tam nenajdete verzi, kterou prohlížeč povolí, pomůže jedině pokus, při kterém rozšíření rozbalíte a najdete si v jeho nastavení verze prohlížeče, které podporuje. Můžete je zvýšit a pak rozšíření znovu načíst. Protože se API příliš nezměnilo, měla by většina prográmků pro FF 1.5 běžet i ve dvojce.

Přesný návod neuvádím, aby to nezkoušel každý BFU a nestěžoval si, že mu to rozbilo prohlížeč. Dělejte to jen v případě, že víte co a jak. Praktické zkušenosti s těmi několika rozšířeními jsou ale pozitivní. Lepší ale bude počkat na ostrou verzi Firefoxu. V době jejího vydání už bude rozšíření mnohem víc.

Správce

Další změnou, týkající se FF 2.0 je nový správce doplňků, který nyní sdružuje správu rozšíření i témat vzhledu.

Vylepšení RSS

Starší verze Firefoxu reagovaly na RSS kanály jako na běžné XML soubory, které normálně zobrazily. Nová beta ale už RSS pozná a zobrazí ve slušné grafické podobě. Navíc nabízí možnost rovnou kanál přidat do aktivních složek nebo do externí RSS čtečky, se kterou může být Firefox svázán.

RSS ve FF

Další novinky

Popsali jsme si to hlavní, ale rozhodně zdaleka ne všechno. Dále tedy ve zkratce:

 • Podpora JavaScriptu 1.7
 • Vylepšení vyhledávacích modulů
 • Našeptávač frází při vyhledávání
 • SVG je rozšířeno o svg:textPath

Kdy bude finále

Cloud23

Finální verze bychom se měli dočkat na konci září. Do té doby vyjde ještě jedna beta a tři RC verze. Určitě se dočkáme ještě dalších vyladění, přidání nových funkcí a vylepšení těch stávajících. Vývojáři na to mají ještě dva měsíce.

 • 8. srpna 2006 Firefox 2.0 Beta 2
 • 1. září 2006 Firefox 2.0 RC1
 • 8. září 2006 Firefox 2.0 RC2
 • 15. září 2006 Firefox 2.0 RC3
 • 26. září 2006 Firefox 2.0 Final

Zdroj: jasnapaka.blo­guje.cz

Kterou verzi Firefoxu používáte?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.