Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Porovnání systémů Linux a FreeBSD (9) od jason - Velmi pekna seriie clanku! Trochu mi vsak chybi...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 1. 2004 15:27

  jason (neregistrovaný)

  Velmi pekna seriie clanku! Trochu mi vsak chybi zminka o OS na mainframu IBM. Myslim, ze v knize Madnick & Donovan, Operacni systemy, SNTL, je popsano, ze pouzivaly swapovani celych procesu od poloviny 60. let (System 360) a strankovani od roku 1970 (System 370 - HW podpora strankovani).

 • 22. 1. 2004 19:51

  Mikuláš Patočka (neregistrovaný)

  O algoritmech používaných v těchto systémech nic nevím. Vím jen tolik, že IBM byla hodně dlouho pro dávkové zpracování a proti interaktivnímu přístupu a nejspíše i virtuální paměti, proto neuspěla ve výběrovém řízení na hardware pro Multics.

  Pak jim došlo, že interaktivní systémy mají smysl, snažili se to napravit, pokusili se rychle vyvinout TSS (Time-sharing system), ale moc se jim to nedařilo (systém prý vydržel běžet tak deset minut a bootoval stejně dlouho), mezitím skupina lidí v IBM neoficiálně vyvinula CP (Control program, později se to přejmenovalo na VM --- Virtual machine), což byl emulátor celého počítače, byl dodáván jako neoficiální nepodporovaný produkt, ale byl výrazně stabilnější než TSS, takže se stal celkem oblíbený.

  Pod virtuálními počítači v CP se používalo CMS (Cambridge Monitor System ?), což byl primitivní interaktivní systém bez ochrany paměti, nebo i OS/360 či MVS (údajně šlo i CP pustit v sobě samém). Ale o vnitřnostech toho nevím nic.