Hlavní navigace

Postřehy z bezpečnosti: bezpečnost webu není jen otázkou bezpečnosti web serverů

Pavel Štros

Úterní DNS hack na několik hodin znepřístupnil stránky The New York Times, subsite Twitteru a dalších. Klíčem k útoku byl prý phishingem zcizený přístup k účtu správce renomovaného australského registrátora domén z Melbourne. Co můžete udělat pro to, abyste se nestali obětí podobného útoku?

Doba čtení: 2 minuty

Při útoku byly napadené weby směrovány na servery řízené organizací Syrian Electronic Army. Chránit se proti podobnému typu útoku na technologické úrovni nelze. Jak tedy? Vyžádejte si u svého registrátora posílení administrativních kontrol změnových procedur a v krajním případě i tzv. registry lock.

Také DDOS útok na čínské (.cn) TLD DNS servery byl překvapivě úspěšný a na pár hodin znepřístupnil čínské weby. Jak by asi obstáli menší provozovatelé TLD serverů?

Přidáváme stručný přehled typů útoků na DNS.

Další postřehy

Apple půl roku zaspal a nyní už existuje Metasploit modul pro zranitelnost sudo v OS X a po Internetu se šíří Arabic text string crash pro OS X a iOS. Zneužívání „unicode of death“, druhé zmíněné zranitelnosti, se začalo po sociálních sítích šířit v takové míře, že Facebook přistoupil k jeho blokování.

Rozšiřování IPv6 představuje riziko pro fungování některých bezpečnostních technologií dneška, zmiňovány jsou zejména technologie založené na blacklistingu. Příčinou je prostě fakt, že IP rozsah je v IPv6 nesrovnatelně větší. V souvislosti s IPv6 se ještě máme na co těšit a do budoucna můžeme čekat množství nových technik sloužících k obcházení bezpečnostních kontrol. Už dnes je patrné, že výrobci (nejen) bezpečnostních produktů se na plnou podporu IPv6 adaptují velmi pomalu a s obtížemi.

Dvěma výzkumníky byl proveden důkladnější reverzní inženýring Dropbox klienta. Kromě obecné bezpečnostní analýzy ukázali způsob, jak obejít dvoufaktorovou autentizaci a zmocnit se cizího účtu. Doufají také, že vytýčili cestu k naprogramování open source klienta.

Ve zkratce

  • Cisco Secure ASC for Windows verze 4.0 až 4.2.1.15, systém často používaný pro řízení přístupu v síti a k síťovým prvkům, obsahuje fatální, vzdáleně zneužitelnou bezpečnostní chybu. Upgradujte.
  • Němečtí výzkumníci tvrdí, že pomocí 11 upravených mobilních telefonů dokáží blokovat podstatnou část G2 GSM provozu v okruhu cca 10 km. V článku je přehledně vysvětlen i princip.
  • Málokoho už překvapí, že iOS a Android mají važné architektonické bezpečnostní problémy. Demonstrováno na populárních aplikacích: Dropbox, Facebook, Google+.
  • Zajímá vás princip master key zranitelnosti v Androidu?
  • Podle průzkumu na tisícovce dospělých v USA jich asi 30% otevře i mail, který je jim podezřelý. Tak to se pak nemohou divit. ;-)
  • Čtyři základní doporučení pro menší organizace jak zabezpečit web. Jedno z nich zní: Svěřte správu specializované firmě.
  • Jak oskenovat celý Internet během hodiny? Odpovědí je Zmap.

Závěr

Tento seriál vychází za pomoci konzultantů firmy Datasys, příznivců a redaktorů serveru Security-Portal.cz. Uvítali bychom i vaši spolupráci na tvorbě obsahu tohoto seriálu. Pokud byste nás chtěli upozornit na zajímavý článek, tak nám napište na FB stránku, případně na Twitter. Děkujeme.

Našli jste v článku chybu?