Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Postřehy z bezpečnosti: jak přijít ke stovkám milionů dolarů od Pavel - Klíčové systémy letiště jsou prý deset až dvacet...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 11. 2015 9:04

  Pavel (neregistrovaný) 165.225.80.---

  Klíčové systémy letiště jsou prý deset až dvacet let staré. To nevzbuzuje pocit důvěry a bezpečnosti.

  Právě naopak, takto bezpečné systémy fungují. Pokud máte certifikovaný a ověřený bezpečný systém, tak tam nemůžete každý měsíc cpát novinky, protože ta certifikace pak trvá několik let. A podmínkou bezpečnosti je, že po prověření a certifikaci už se na ten systém nesáhne!

  To máte jako s raketoplány. Byly postavené na technologiích, které byly nové v okamžiku začátku jejich návrhu. Když pak byly po dvaceti letech dotažené do funkčích systémů, tak běhaly na dvacet let zastaralém HW a SW, protože prostě, když jde o kejhák, nelze každý měsíc upgradovat životně důležité systémy a tím riskovat zatažení fatálních chyb.

  Ostatně to, jaké je ze selhání těch systémů v Orly haló, ukazuje, že asi těch dvacet až třicet let běhaly bez (větších) problémů. A to naopak svědčí pro jejich mimořádnou důvěryhodnost a bezpečnost.

 • 16. 11. 2015 10:09

  Starous (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  ono to funguje spolehlivě protože to je otestované v konfiguraci která se nemění. Tyto systemy budou velmi bezpečné pokud jsou izolované. Problém nastane jakmile někdo překoná toto omezení.... na druhou stranu komu z vás by se dneska chtělo psát virus nebo antivirus pro ms-dos?

 • 16. 11. 2015 23:06

  David (neregistrovaný) 217.197.147.---

  Ono je to jeste krapet jinak. Pokud se to nezmenilo, tak vec co jde do vesmiru musi mezi nami bez problemu fungovat minimalne 15 let. Kdyz si vezmeme jaky je vyvoj tak je dost velky problem vubec sehnat vec, kterou je mozne poslat do vesmiru za ucelem rizeni. A to nemluve o tom, ze tyhle veci musi napred podstopit zahoreni apod.

 • 17. 11. 2015 20:11

  robotron (neregistrovaný) 80.250.30.---

  To je mi ale kombinace zjednoduseni a jedna pani povidala... Zalezi na planovane zivotnosti mise a pro koho to leti. Jak znamo, letel uz i Androidni mobil s pripojenym radio modulem. Jinak ano, pro poradnej vesmir (jednotky let az >10let, vyssi orbity) je 54HCxx, 80C51 a jiny vydobytky porad zhave aktualni HW. Zajimavy pak je, kdyz je potreba delat neco hodne narocnyho, treba DSP nebo ukladat velky mnozstvi dat. Jedna firma drzi vagon SDRAM cipu Samsung, na nichz provadi peclivej vyber toho, ktera varka se jak povedla co do radiacni odolnosti, a bali je do novejch kvadrovejch stinicich blocku. No a pak je par pomerne novejch soucastek, vyrobenejch proste proto, ze komercni a zaroven dost odolnej ekvivalent neexistoval.