to by tolik vadit nemuselo, jedná se o uzavřený systém, ke kterému by neměl být fyzický a ani síťový přístup, naopak nepodpora řady nových technologií může být plus. V tomhle případě asi stáří systému nehrálo tak velkou roli, podobný exploit je možný spáchat i na aktualizovaný Win 10, pokud k němu je fyzický přístup.
Někteří na to nadávaj a smějí se, pár instalací Windows PE jsem třeba dělal a z podstaty ten systém není špatný, těch služeb je tam možné dát opravdu minimum a řadě zranitelností se elegantně vyhnout. O Windows Core bych přemýšlel i v dnešní době, kdybych navrhoval systém pro bankomaty (neřikám, že bych ho jednoznačně volil).
Znáš jinou alternativu? X11 na tohle není a riziko je vysoké (nebo ne?). Dříve bych uvažoval i o Forthu s Cobolem, kdoví kde je mu dnes konec. Maple je na tohle dost uzavřený.
V dnešní době se nabízí i použití mobilních OS, Android, Sailfish (dříve meago) či něco ve stylu ChromeOS. Vývoj vlastního systému by byl neúměrně nákladný i pro banky a oni si radějí systémy kupují než vyvýjejí.
Rád bych ale třeba víceprozkoumal možnost tenkého kernelu bez initu a multitaskingu pouze s jedinou aplikací napsanou v něčem jako Cobol. Řeč může přijít i na různé varianty (R)TOS .
ale no tak, fyzický přístup k počítači, který je uvnitř bankomatu a nikoliv k bankomatu.
Ok, měl jsem napsat internetový přístup. Drtivá většina bankomatů u nás má přímou linku, ať už analog či nově častěji adsl do banky.
Existují i offline bankomaty, v 90. letech jich u nás bylo poměrně hodně.
Myslím, že na většině bankomatů běhají XP:
http://info.rippleshot.com/blog/windows-xp-still-running-95-percent-atms-world (starší článek, ale s tím jak fungují bankovní systémy, bych řekl, že se moc nezměnilo)