Hlavní navigace

Potrava pro vaši Fedoru - snadno a rychle (6)

27. 1. 2005
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jak jsem slíbil, pokračujeme v přehledu známých repozitářů. Dnes nás čeká FreshRPMS a KDE-RedHat a řekneme si něco málo o vývojových a testovacích sekcích.

KDE-RedHat

Lídrem projektu je Rex Dieter, Computer System Manager na Department of Mathematics and Statistics University of Nebraska-Lincoln .

Specializovaný repozitář na aplikace pro desktopové prostředí KDE a KDE samotné. Projekt je hostován na sourceforge, takže mailing-listy lze prohlížet a prohledávat i přes www rozhraní.

Má nejsložitější strukturu, co jsem kdy potkal, pro zajímavost ji uvádím rozepsanou včetně kompletních URL. Konfigurace v sources.list zabere minimálně čtyři řádky:

rpm http://kde-redhat.atrpms.net/apt/kde-redhat/ 2 stable unstable testing
rpm http://kde-redhat.atrpms.net/apt/kde-redhat/ all stable unstable testing
rpm http://kde-redhat.atrpms.net/apt/fedora/ 2 stable unstable testing
rpm http://kde-redhat.atrpms.net/apt/fedora/ all stable unstable testing 

Navíc musíte mít definovaný i repozitář FreshRPMS, protože je na něm závislý, nebyly by splněny vazby mezi balíčky. KDE-RedHat je příkladem repozitáře, který je radno prohledávat jen pomocí Yum/Apt, jinak pouze u prolézání všech adresářů předčasně zestárnete :-) Upozorňuji, že výčet sekcí není kompletní, některé raritní sekce jsem z důvodu úspory místa vypustil.

Pozn: přesný název projektu nezjištěn, používá se KDE-RedHat, Kde-Redhat, KDE-Redhat i Kde-redhat.

Sekce zaměřené na KDE – s rozlišením verze Fedory

Sekce zaměřené na KDE – bez rozlišení verze Fedory

Obecné sekce – s rozlišením verze Fedory

Obecné sekce – bez rozlišení verze Fedory

Sekce „bez rozlišení verze Fedory“, tj. společné pro všechny verze Fedory, obsahují hlavně „internaciona­lizační balíčky“ pro KDE, OpenOffice, K3B a ostatní aplikace, slovníky pro Aspell (kontrola pravopisu) a artwork (ikonky a vzhledová témata).

Výběr z nabídky

Celá rodinu balíčků KDE: kdebase, kdelib,

kdegraphics, kdeadmin, kdeartwork, kdenetwork, kdetoys, kdewebdev (obsahuje výborný nejen HTML editor Quanta, podobné HomeSite), knihovna qt (nad kterou to celé stojí), arts (zvukový server pro KDE) a aplikace

kaffeine (KDE rozhraní pro Xine), kancelářský balík koffice, kpackage (asi jediné univerzální GUI rozhraní pro správu RPM balíčků, je obsažen v kdeadmin), k3b (CD vypalovátor), digikam, digikam-pluginsamarok

(konkurence xmms), dcgui (klient P2P sítě DirectShare), scribus (aplikace pro DTP), kderadiostation.

V čem se liší od KDE distribuovaného s Fedorou? Jednak přináší updaty, jednak obsahuje některé užitečné komponenty, které byly z Fedory záměrně vypuštěny, například zmiňovaný kpackage či kuser. Nad rámec oficiálního KDE z projektu KDE obsahuje styl BlueCurve, RedHatí ikony a styl hlavního menu a nějaké další drobnosti.

Speciálně bych upozornil na openoffice.org, zde se poprvé objevila mutace OOo pro KDE – openoffice.org-kde – a hlavně přináší některé updaty z vývojové verze RedHatu. Jedná se o neoficální, silně modifikované verze OOo, sada patchů též známá jako ooo-build. Z nich vychází i standardní RedHatí OOo. Právě zde seženete většinou nejnovější dostupnou verzi z této řady. Doporučuji.

Pro vývojáře: kdevelop (KDE C/C++ IDE), kdesdk.

Ne-KDE: ImageMagick, xmms, mplayer, xine, RealPlayer8, RealPlayer8-plugin, RealPlayer9, acroread, acroread-plugin.

FreshRPMS

Jeden z nejstarších a stále asi nejznámějších projektů. Již roku 2000 jej založil Matthias Saou(napůl Francouz, napůl Kanaďan žijící ve Španělsku) a dodnes jej udržuje. Byla to první repository, která promptně přinášela žádané balíčky, jež byly z oficiálního RedHatu z licenčních či jiných důvodů vypuštěny. Některé projekty jako KDE-RedHat a NewRPMS jsou na FreshRPMS přímo závislé, potřebují je k uspokojení závislostí vlastních balíčků. Bohužel i tak obsahují duplicity (xine, xmms, mplayer atd.)

Výběr z nabídky

Pluginy pro xmms: xmms-mp3 (hudební formát mp3), xmms-wma (hudební formát Windows Media Audio), xmms-skins.

Hry: torcs (tenhle 3D simulátor závodních aut by si jistě zasloužil vlastní recenzi tady na rootu), armagetron, frozen-bubble, lmarbles, bzflag (viz recenzi).

Ostatní: gkrellm (uživatelský frontend pro nejrůznější senzory v počítači), celestia (nejen mapa noční oblohy), perl a php moduly, audacity, gthumb (prohlížeč obrázků pro Gnome).

Přehrávače videa: mplayer (asi netřeba představovat),xi­ne, ogle (zaměřeno na DVD), totem (GNOME 2 based on the xine engine), gxine (jiný frontend pro Xine)

Pro vývojáře: anjuta (GNOME C/C++ IDE, konkurence pro Kdevelop)

FreshRPMS přináší i vlastní verzi synaptics, apt – od ATRpms se lišící pouze v nastavení, a to tak, že zdejší sources.list je podstatně chudší, proto jsem, zvláště začátečníkům, doporučil ATRpms.

Na FTP FreshRPMS najdeme adresáře a balíčky nedostupné pro Yum/Apt.

Organizace repozitářů – sekce

Repozitáře mohou mít jednoduchou strukturu, všechny balíčky v jediné sekci (jako Dag v sekci dag), ale častější je rozdělení balíčků podle stavu jejich otestovanosti na jednu či více stabilních a testovacích sekcí.

Stabilní sekce

Možné názvy: stable, production, at-stable, at-good. Balíčky ve stabilních repozitářích by neměly způsobovat žádné komplikace, stabilní tu neznamená, že program nemá chyby, nebo že nemůže zatuhnout; stable znamená, že by s jeho instalacíneměly být problémy, že nebudou komplikace se závislostmi na jiných balíčcích, že nedojde ke konfliktům s jinými balíčky. Nicméně v praxi se skutečně do stable adresářů umisťují časem prověřené projekty a jejich stabilní verze. Některé projekty mohou mít více stabilních sekcí jako ATRpms at-stable a at-good.

Testovací a unstable sekce

Obsahují balíčky, u kterých není dostatečně otestována bezkonfliktnost s ostatními a bezproblémová instalace, ladí se také parametry překladu a definice závislosti na ostatních balíčcích. Mohou zde být novější verze programů, které jsou ve stabilních sekcích, nebo zcela nové programy. Zpravidla platí, že každá nová verze by měla nejdříve projít testovací sekcí, a teprve v případě, že nebyly komunitou nahlášeny žádné problémy, je přesunuta do stabilní sekce.

Možné názvy: unstable, testing, bleeding. Některé repozitářové projetky používají více druhů testovacích sekcí, rozlišených podle míry „rizika“. Testing bývá stabilnější než unstable a věci v bleeding už jsou pro nebojácné uživatele experimentální povahy.

Update sekce

Oficiální updaty Fedory od RedHatu. Novou funkčnost přinášejí výjimečně, spíše se jedná o dílčí opravy (často backporty z novějších verzí) nebo opravy bezpečnostních děr.

Debug sekce

Je určena pro uživatele, kteří hodlají programy aktivně testovat, programy nejsou určeny pro běžné uživatele, neinstalujte je, pokud nevíte, co děláte. Tyto verze programů jsou zkompilovány s extra informacemi pro ladění. Spustitelné programy v nich mají větší velikost (více megabajtů) a jsou pomalejší.

skoleni

Ostatní sekce

Mohou se vyskytnout i jiné sekce. Sekce se mohou měnit, případně měnit zaměření. Celá problematika využívání sekcí (a nejen ta) v komunitě okolo Fedory ještě není ustálená.

Závěr

Příště se podíváme na neméně známé repozitáře Dag, o kterém už několikrát padla zmínka, NewRpms, Platet CCRMA a NyQuist.