… to jde nabootovat LILem. Ve firmě používáme Linux pro embedded systémy. Už cca 6 let zavádím pomocí LILO a přesto, že jsem se občas pokoušel zkusit GRUB, nakonec jsem se k LILO vždy pokorně vrátil. A právě jednoduchou konfiguraci pomocí textového souboru považuji za jednu z největších výhod.
Já jsem kdysi LILO opustil právě proto, že je moc hloupé. Několikrát se mi stalo, že se jádro na disku fyzicky posunulo, nikdo nespustil znovu instalaci zavaděče a už jsem nenabootoval. GRUB tohle bez problémů zvládne, protože nenačítá hloupě data z disku po sektorech, ale podívá se na souborový systém a zjistí si, kde ty soubory leží. Zároveň můžu třeba nastartovat jádro, které jsem mu předtím do konfigurace nedal, což s LILO není možné. Já si naopak z těchto důvodů nemůžu GRUB vynachválit.
A co když se vám posune Grub?
Ono je to v celku jedno, zavaděč zavede malý operační systém a ten zavede velký operační systém. Když se jedna součast podělá, tak je to v háji.
V zásadě tedy nechápu tento důvod opuštění LILA. Přijde mi to jako chtit od zavaděče aby silanizoval. Co třeba kdyby při nahrávání přehrál kus filmu, nebo pustil muziku, nebo mezitím přihlásil uživatele na facebook? Možná bych ještě pochopil, kdyby Grub uměl sshd nebo aspon telneta :-)
Mimochodem, nevíte, jestli Grub2 už zvládne situaci, kdy několikrát po sobě OS nenabootuje… pusti předchozí verzi jádra, nebo failsafe, bez nutnosti zásahu uživatele přes konzoli?
To jsou argumenty dost mimo, nultá stopa se neposune a všechno ostatní GRUB umí jako FS.
To nabízení nouzového režimu není špatný nápad, ale vzhledem k povaze vad na Linuxu způsobených špatným zásahem člověka nebo bugem by to ničemu nepomohlo, stejně je u toho člověk a aspoň si přečte, na čem se to zaseklo. Tím nechci tvrdit, že by se nemělo o nějaké formě failsafu uvažovat. Zatím je, myslím, funkce toho názvu pro bootování jiného systému, pokud první neexistuje.
Jestli používáte facebook, tak to chápu, že tady plivete na něco z Linuxu, pak je ovšem otázka, proč nehrajete radši FarmVille.
Pleteš si sektor a stopu. Zatímco do prvního sektoru (512 bajtů) se skoro nic nevejde a proto tam LILO cpe přímo zavádění z daného místa na disku, tak do prvního sektoru (u mě 32 KiB) se už toho vejde dost a ten sektor se stejně na oddíly nepoužívá (oddíly se už nějakou dobu zarovnávají na sektory), tak do něj GRUB může nacpat ovladače filesystému.
Všechno zlé je na něco dobré. Podařilo se mi díky této vlastnosti LILO kdysi dávno zavést jádro, které už bylo „smazáno“, ale na FS existovalo :-).
Každopádně Grub 0.xx jsem nikdy neměl rád (možná on neměl rád mne) a používal jsem mnohem raději LILO, které mi fungovalo vždy i v případech, kdy Grub selhával.
Grub2 je ale takříkajíc „jiné kafe“. Zrovna předevčírem jsem nahradil LILO na (asi) posledních dvou strojích Grubem2, kde ještě dobře sloužilo (a kde měl zrovna Grub problémy).
Nesdílím v této diskuzi často objevující se názor, že Grub2 je šlápnutím vedle. Je to dle mého názoru posun správným směrem a po počátečním zkoumání „jak to pracuje“ je život s ním velmi příjemný a pohodový – Grub 0.xx občas nefugoval nebo nedělal co měl, LILO má tu bolístku, že když zapomenete po upgradu jádra znovuvygenerovat zavaděč příkazem lilo, tak máte o zábavu postaráno (i když je fakt, že se dal udělat podobný systém generování jednotlivých částí, který by po instalaci nového jádra prostě přidal jednotlivé položky do menu a spustil zavaděč lilo na dotaz „chceš to?“ – dokonce jsem o nečem takovém sám uvažoval že udělám, ale nedostalo to nikdy dostatečnou prioritu :-) ).
Takže pro škarohlídy mám radu, zkuste nový Grub, prozkoumejte jak pracuje systém generování jeho konfigurace a teprve pak vyjádřete svůj (v tuto chvíli již fundovaný) názor.
Nechci zadupavat myslenku „zjednoduseni“ a automatizace .. ale bohuzel tohle je hezke pouze kdyz to funguje tak jak ma. V okamziku kdy se narazi na problem, tak si clovek rad vzpomene na konfiguraky (jejichz pochopeni taky stalo nejaky cas), ale udelaly to co mely …
Vlastni zkusenost pri instalaci xubuntu 9.10 na postarsim PC, kde hned prvni vec, kterou me novy system s grubem2 v cele privital, byla nemoznost bootnout. (Po rucni uprave primo v grubu to najelo), ale donutit system generatoru konfigu udelat funkcni nastaveni se mi ani po nekolika desitkach minut pokusu a googlovani nepodarilo. Takze to cele zkoncilo u rucni upravy primo skriptu generujiciho konfigurak … Proc to delat jednoduse, kdyz to jde slozite…
Dekuji, ale GRUB2 zatim ne. Prvni a zatim posledni zkusenost s GRUB2 byla prave v podobe Ubuntu 9.10. Po instalaci nic nenabehlo. Po delsim laborovani jsem nabootoval, ale strasne to trvalo. V zavislosti na tom na ktery disk jsem dal zavadec (prvni ide, druhy ide, prvni serial ata) se doba potrebna pro zobrazeni uvodniho menu s vyberem OS pohybovala od 50 do 75 vterin. Po celou tuto dobu byl slyset rachoceni disku a kontrolka diskove aktivity nezhasla. Byly to jedny z nejdelsich vterin v mem zivote, kdy jsem cekal zda se jeste dostanu ke svym datum. Po nekolikadennim laborovani jsem velice rad odstranil GRUB2 a nahradil jej jeho predchudcem…
Mně se zase stalo, že jsem počítač resetoval bez shutdownu, grub si neporadil s replayem ReiserFS žurnálu a už nenabootoval. Poté, co jsem nabootoval odjinud a filesystém se namountoval a odmountoval (čímž došlo k replayi žurnálu), grub bootoval dál. Lilo by v takové situaci nabootovalo, protože o žurnálu nic neví :)
Pokud vím, tak GRUB dělal to, že žurnál ReiserFS rozbalil do paměti při každém pokusu o čtení toho filesystému a oproti tomu kontroloval, co by tam vlastně mělo být, což sice trvalo i několik minut pro jádro a dalších několik minut pro initramdisk (od té doby používám ext3/ext4), ale nikdy se mi nestalo, že by to nenabootovalo
Nechapu jak se to mohlo posunout. Nicmene je mozne ze se to prepsalo. Treba kdyz clovek zkompiluje nove jadro, prepise tim souborem ten stary (a ma malo mista na disku, takze se nektere sektory opravdu prepisou) a nezavola lilo, tak to pak nenabootuje.
Udelal jsem takovou blbost jednou a od ty doby mam jeste zalozni kernel, kterej neprepisuju novyma verzema a mam ho jen na to abych mohl nabootovat az se zase spletu.
Nevidim duvod komplikovat si zivot grubem, nebo grubem2, navic kdyz tam ti blazni tahaji jeste lokalizaci (co kdyby chtel mit nekdo bootmenu v klingonstine, prece ho nebudeme diskriminovat obycejnym ASCII).
Jo jeste mam separatni partition pro kernely, driv to bylo s lilem nutny kvuli adresovani disku biosem, dnes to mam spis proto pri bezne praci ta partition neni mountla, takze i kdyz nekdo vytahne pocitace ze zasuvky tak se FS s jadrem neposkodi.
Takze i kdyz lilo neni perfektni (moc dobre vim proc je v manualu napsano `LILO you got me on my knees', taky se mi neco podobneho ze zacatku prihodilo), prijde mi lepsi nez kolos grub.