Takže to co dobře a elegantně fungovalo je nyní rozvrtané a úplně jiné s komplikovanější obsluhou a jak je zvykem mnoha problémy.
Bravo. Některé OpenSource projekty zjevně nestojí o to, aby je kromě jejich excentrických autorů někdo používal.
Vývoj v posledních letech je velmi smutný. Funkční a dobře použitelné části distribucí mizejí jedna za druhou a jsou bezkoncepčně nahrazovány podivnými bastly pološílených vývojářů.
Nebýt ReHatu a Novellu, kteří mají ve svých distrech řád a profesionální přístup, nestálo by to jako celek ani za zlámanou grešli.
Vaše reakce je (s prominutím) pubertálně typická.
Což o to. Já to přežiju. Použiji seriózní CentOS nebo ve firmách placená enterprise distra a problémy dokážu řešit či obejít.. Ale vysvětlete to třeba uživateli, který si takový dnešní Bublublutu bastl či něco s KDE4 apod. koupí s notebookem či netbookem. Zaručuji vám, že o Linuxu už nebude chtít ani slyšet a rady „udělej si vlastní distribuci“ určitě nezaberou – spíš vás bude považovat za blázna mimo realitu a vysměje se vám…
Smutný je tento vývoj :-(
Zapomínáme na jednu věc a to že LINUX zamená mimo jiné i svobodnou volbu. Já jsem s grubem2 skoncoval asi po dvou dnech vrátil jsem se zpět ke staré dobré verzi grubu. V jednoduchosti jdou ruku v ruce síla a čas. Grub2 beru jako nepodařený pokus přiblížit se automatické konfiguraci. Ale máme LINUX a mžeme si zvolit co používat – díku Bohu!
re „muzeme si zvolit co pouzivat“
Obavam se, ze i to je jen iluze. Do distribuci se zacnou dostavat defaultni zavadece, vyrobce distribuce pro nej pripravi systemove skripty a nakonec nebude mit uzivatel jinou volbu, nez pouzit to, co je pripraveno. Svoboda se vytraci uplne vsude.
H.
Zajimave .. v mem okoli laici zkusili blBuntu a zahodili to, ze ten linuk neni k nicemu. Chapu. Ackoliv toto distro o sobe tvrdi, ze je nejvice user-friendly, je tim myslen vlastne jen desktop, coz je Gnome ci KDE a to neni zasluha Ubuntu teamu. Takze problem je v chybejici systematicke globalni user-friendly administraci toho desktop-PC (neresime tady servery, tam jsou lepsi uplne jina distra).
Tak jsem jim ukazal openSysla, jak jednoducha je jeho administrace diky yastu, jak si nerozdrbou bezici system pribranim podivneho repos kvuli jedne aplikaci, atd, atp ...
A vida, vetsina z nich si ten linuk oblibila. :-D
I když mám konfiguráky obecně docela rád, tento krok tvůrců GRUBu vítám. Věčné parsování jediného konfiguráku bylo opravdu nepříjemné, ale hlavně nesystémové. Uvedené řešení přesně zapadá do konceptu Linuxu.
Pokud jste pořád ještě neprozřel, neříkejte si linuxák. Ten princip je tu s námi léta letoucí.
tak nejak, pri cteni (nikoli pouzivani, nejakou dobu uz na linuxu nejedu, cili me zkazky, ze se zmenil bootloader, nebo ze nefunguje zvuk kvuli pulseaudio netrapi) mi na mysli vytanulo toto: http://en.wikipedia.org/wiki/Second-system_effect
Dovolil bych si oponovat. Ty skripty pripravi TEN JEDEN konfigurak a GRUB2 kdyz nabiha, tak parsuje TEN JEDEN konfigurak. Takze v teto casti nevidim rozdil od GRUB1.
Mne by spis vyhovovalo jak uz tu zaznelo: zakladni balicek s grubem co jen cte ten konfigurak a jediny kdo ho zmeni je admin a to rucne. Pridavny balicek se skripty pro ty, co nechteji vedet jak to (ne)funguje.
Vzdycky platilo, ze v unixu je jediny a nejvetsi skudce admin. S temi skripty v tom ale muze byt zcela nevinne. Ano pod jeho pravy se to zmrsi, ale kdyz ty skripty udelaji neco spatne a on za to nemuze ??