Hlavní navigace

Praktická příručka uživatele Ubuntu 9.10

11. 1. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ivan Bíbr vydal se svým týmem už třetí knihu o linuxové distribuci Ubuntu. Ta je v současnosti jednoznačně nejpopulárnější desktopovou distribucí a tak je velmi příjemné, že i český uživatel má i svou českou příručku. Navíc pocházející z české kotliny. Co vše obsahuje a pro koho je užitečná?

Ivan Bíbr se už dávno stal známým českým autorem knih o linuxových distribucích. První knihu vydal už v roce 2003 a o distribuci Mandriva vydal do dnešního dne neuvěřitelných 15 knih. Od roku 2008 se se svým týmem věnuje také distribuci Ubuntu. Už vydal dvě knihy: Ubuntu – praktická příručka uživatele Linuxu a Ubuntu 8.10 CZ – Příručka uživatele Linuxu (obě Computer Press, 2008).

Bíbr Ubuntu 9.10

Na konci loňského roku vyšla třetí kniha o Ubuntu, která se jmenuje Ubuntu 9.10 CZ: Praktická příručka uživatele Linuxu. Opět jej připravoval autorský tým, který kromě Ivana Bíbra zahrnuje především autory: Vlastimil Ott, Jiří Eischmann a Vojtěch Trefný. Známá jména zaručují vysokou odbornou i autorskou úroveň.

Ke knihám tohoto typu můžete přistupovat dvěma způsoby: buďto jako ke knize, ke které také mimochodem dostanete DVD s Ubuntu, nebo naopak jako k instalační sadě Ubuntu, ke které je dodávána také obsáhlá příručka. Ať tak či onak, kupujete si vlastně obojí.

Kniha se zabývá osmi hlavními tématy: úvod do Linuxu, instalace Ubuntu, první start systému, práce v Ubuntu, aplikace, hry, vylepšování systému a správa. Velmi oceňuji už první kapitolu, která naprosto neznalého člověka uvede do prostředí Linuxu, vysvětlí mu, kdo je Linus Torvalds, proč něco takového vůbec existuje a jak do toho zapadají distribuce a Ubuntu.

Následuje velmi podrobný rozbor celé instalace systému, který je doplněn velkým množstvím obrázků. Ty jsou v knihách tohoto typu naprosto klíčové pro orientaci uživatele v dané problematice. Kapitola o instalaci se zabývá i nejčastějšími problémy, na které je možno během práce narazit.

Zbytek knihy je možno využít i jako obsáhlý a informačně nabitý manuál, ke kterému se můžete vracet kdykoliv během používání Ubuntu a hledat v něm nejen postupy pro řešení problémů, ale také tipy na aplikace, vylepšení systému a podobně.

Bíbr Ubuntu 9.10 obálka

Na druhou stranu je celý text psán velmi volně a příjemně, takže jej můžete číst skutečně jako knihu od první do poslední stránky. Nejedná se rozhodně o žádný strohý manuál k pračce, který vás nudí od strany dvě.

Ke knize jsou přiložena dvě dvouvrstvá DVD, která obsahují celkem 16 GB dat. Na jednom z nich je varianta systému pro 32 a na druhém pro 64 bitů. Jedná se o výrazně rozšířenou instalaci, která obsahuje řadu nadstandardních balíčků jako například prohlížeče Chrome a Opera, Adobe Reader, Flash Player, aplikace od Google a další. Běžný uživatel jistě ocení velkou sbírku software, kterou nebude muset stahovat z internetu. Systém je navíc hned připraven k použití a podle knihy jej nainstaluje každý.

Kniha naprosto splnila má očekávání, vybírá důležitá témata, je napsaná opravdu dobře a především čtivě a obsahuje spoustu různých tipů, podrobných návodů a dobře zvolených obrázků, podle kterých se začátečník zorientuje nejlépe. Zkušenosti autorů jsou vidět na první pohled. Pokud chcete někoho dostat k Linuxu, kupte mu tuto knihu.

Informace o knize

Název: Ubuntu 9.10 CZ

Podtitul: Praktická příručka uživatele Linuxu

Autor: Ivan Bíbr a kolektiv

Vazba: brožovaná

Počet stran: 288 černobílých

Datum vydání: listopad 2009

Cloud23

Nakladatel: Computer Press

ISBN: 978–80–251–2826–8

Cena: 337 Kč, 14 €

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.