Hlavní navigace

Předpověď na rok 2011: výdaje na IT porostou rychleji

Petr Krčmář

Analytická společnost Gartner zveřejňuje pravidelně statistické informace týkající se růstu či poklesu IT trhu a objemu investic jednotlivých firem do tohoto odvětví. Podle Gartneru se situace v posledním roce vyvíjela lépe, než bylo očekáváno. Opatrně optimistické jsou proto i odhady na rok 2011.

Podle společnosti Gartner vzrostou celosvětové výdaje za IT v roce 2011 proti předchozímu roku o 5,1 procent na 3,6 bilionů dolarů (asi 64 bilionů korun). Odhadovaný nárůst je velmi podobný tomu, který byl zaznamenán mezi lety 2009 a 2010, tedy 5,4 procent.

Původní odhady vývoje přitom nebyly zdaleka tak optimistické, hovořilo se asi o 3,5 procentech, ale Gartner se rozhodl svůj odhad navýšit. Podobná situace nastala už před rokem, kdy firma odhadovala růst jen o 3,2 %. Podle analytiků stojí za zvýšením investic především změny na finančních trzích a hlavně oslabení dolaru na konci loňského roku. To pomohlo výrazně zvýšit investice z některých zemí. Gartner odhaduje, že z 2,2% nárůstu investic do IT je možné 1,6 % přisoudit právě levnému dolaru.

Přestože jsou odhady na letošní rok velmi optimistické, Gartner se snaží být velmi opatrný a poukazuje i na možné problémy a nejistotu na celosvětovém trhu. „Přestože se globální ekonomická situace zlepšuje, je vzestup stále pomalý a je komplikován malým růstem důležitých ekonomik jako USA či Západní Evropa,“ řekl Richard Gordon, vice president pro výzkum společnosti Gartner. Předpokládáme, že růst globálních výdajů na informační technologie překonal v roce 2010 díky příznivým kurzům amerického dolaru úroveň 5 %, ale předpověď podobného růstu v letošním roce je nejistá především kvůli pokračující makroekonomické nejistotě.

Dalším problémem by podle Gartneru mohla být nestabilita vytvořená takto rychlým růstem. „Vzrůstají také obavy, zda jsou schopny klíčové ekonomiky vůbec udržet tento relativně rychlý růst,“ řekl Gordon. V každém případě je ale podle jeho slov aktuální situace přívětivá nejen pro IT, ale pro celou ekonomiku. „IT vytváří zásadní impuls pro optimalizaci a snižování nákladů a je tak důležitým prvkem v růstu byznysových strategií. Jak se bude globální ekonomika v příštích letech vzpamatovávat, budou zdravě růst i výdaje na IT,“ dodal optimisticky Gordon.

Gartner tedy výrazně přehodnotil svou předpověď na rok 2011, která je ovlivňována především vzrůstajícím zájmem o chytré telefony ve druhé polovině roku 2010 a také posilováním lokálních měn. Historii i předpověď výdajů za IT shrnuje následující tabulka.

2010

Výdaje (miliard dolarů)

2010

Nárůst (%)

2011

Výdaje (miliard dolarů)

2011

Nárůst (%)

Hardware

364.1

8.9

391.3

7.5

Software

235.9

6.1

253.7

7.5

IT služby

782.0

2.5

817.9

4.6

Telecom zařízení

426.6

14.0

465.4

9.1

Telecom služby

1,593.0

3.9

1,647.4

3.4

Celkem na IT

3,401.6

5.4

3,575.8

5.1

Odhady Gartneru zůstávají optimistické i pro další tři roky. Firma odhaduje, že výdaje na IT budou růst přibližně o 4,5 % za rok a to nejméně do roku 2014. Samozřejmě bude docházet k postupným úpravám odhadů, ale v tuto chvíli to spíše vypadá na další posun směrem vzhůru. Největší potenciál slibují mobilní zařízení a služby. S příchodem rychlých dat a špičkových chytrých telefonů a dalších zařízení roste zájem o mobilní služby po celém světě.

Celkově podle společnosti porostou také výdaje na hardware a software, a to shodně o 7,5 procent. Naopak klesat prý budou prodeje klasických PC, tak jak je známe dnes. Nahrazovat je ale budou nová zařízení v čele s mobilními internetovými tablety. Pokles prý nebude na počátku nijak dramatický, ale pro některé firmy v oboru by mohl znamenat dlouhodobý problém.

Zajímavě se mění také rozložení sil na planetě. Zatímco dříve byly tahouny IT trhů především Spojené státy společně se Západní Evropou, nyní začínají díky pomalejšímu růstu hrát tyto regiony spíše druhé housle. Na přední příčky se tak dostávají asijské země vedené Čínou, jejíž překotný ekonomický růst ale v letošním roce také zaznamená jisté zklidnění.

Také v Česku Gartner předpovídá postupné zlepšování situace. Zatímco v roce 2010 klesly výdaje českých firem na IT o 2 % na 6,4 miliardy dolarů, v roce 2011 by se měly zvýšit o 3 %.

Našli jste v článku chybu?

10. 1. 2011 9:31

.BLEK (neregistrovaný)

Nevyznají se v tom ani lidé s poruchou osobnosti.

12. 1. 2011 2:07

Million Facets of Fortress of Solitude (neregistrovaný)

RedHatu nebo Suse se dari relativne dobre, ale neni to, co chtel puvodni autor rici. Narazel spis na to, ze ta studie spise skutecne rika o majkrosoftim prodeji (a to jsem se ji ani nesnazil desifrovat do hloubky).

Tahle implikace ze studie neni jasna primo, clovek musi poskladat par dilku puzzle o tom jak funguje ve statni zprave, atd. (insider info present here)

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka