Nemyslim si, ze by tady byl rozpor. Kazdy vyvojar chce psat aplikace pro uzivatele. Aplikace bez uzivatelu nema smysl. Velke spolecnosti mozna potrebuji rozsahle plany, pruzkumy uzivatelskych preferenci a analyzy prodejnosti, aby se vyhly ztratam. OpenSource vyvojar je celkem "recyklovatelny" vstup, kdyz je jeho projekt neuspesny, asi se prida jinam... A treba se pouzije i cast kodu, ktery drive napsal.
Autor naráža na to, že tá predstava užívateľa nie je jedntná.
A nedávno ma tu ktosi presviedčal, že OSS píše programátor pre seba a len sa oň delí s ostatnými, takže ostatní mu môžu byť ukradnutý - berú alebo nie.
Ono tech motivaci autoru muze byti vyce. Ale u tech co programuji zadarmo male projekty. Bude motivace udelat si program pro sebe asi nejvetsi. Pokud nejsou hluchy tak jednoduche pozadavky uzivatelu mohou zaclenit do sveho programu. Zas na druhou stranu nevidim duvod proc programovat zadarmo neco co mne nebavy, nezajima a nepotrebuji to.
Jiste bude spousta programatoru kteri svuj cas investuji treba pro uznani uzivatelu, nebo proto ze si mysli ze je to potreba udelat.
No a pak budou existovat placeni/sponzorovani programatori kteri budou programovat to co jejich chlebodarce pozaduje.
Takze asi nejlepsi reseni kdyz napr. firma chce poouzit OSS aplikaci pro sve potreby je zaplatit vyvojare aby ty veci ktere potrebuje naprogramovaly.
nevidim. Konstatuji pouze ze jsou ruzne motivace autoru a pokud chce uzivatel nejake funkce v nejakem pro nej vhodnem poradi. Tak at si zaplati nekoho kdo to udela.
Já vím :) Ta reakce byla na slovensky píšícího anonymního autora ;) (dokonce mám ten pocit, že vím na co konkrétně naráží). Jinak v tomto s Vámi souhlasím.
No a co? Jasne ze ruzni uzivatele chteji ruzne veci a proto jsou take ruzne programy. I v komercni sfere jsou ruzne programy pro ruzne skupiny uzivatelu.
Ja si prave nemyslim, ze OSS programator pise programy jenom pro sebe. Jak jsem napsal, aplikace bez uzivatelu nema zadny smysl. Kdyby to bylo, jak vy rikate, tak bych ocekaval, ze vetsina aplikaci bude "geekovskych", GUI bude rarita atd. A neni to pravda. Uz to zaslo tak daleko, ze postavit system z aplikaci, ktere by nezavisely na Gnome nebo KDE knihovnach, je strasne tezke. Proste vyvojari jsou tam, kde jsou uzivatele.
To je asi jako argumentovat tím, že i v ČSSR se vyráběly barevné televize, počítače a automobily. Ano, vyráběly. Jenže jejich kvalita i počty byly stejně děsivé, jako dnes u open source SW.
Pssst, neříkejte mu o Tatře. Ani mu neříkejte, že jsme jediná země na světě, která dokáže vyrobit vzduchem chlazený plně mechanický diesel vyhovující nejnovějším emisním normám. :-)