Jestli se chcete neco OPRAVDU dozvedet o Unixovych filesystemech, tak doporucuji Filesystem Reading List, ktery vysel 21. srpna na LWN. Sam jsem z toho jeste vetsinu neprecetl, ale vypada to velmi slusne.
Chapu, ze od cesky pisiciho serveru se nedaji cekat zazraky, naopak mam dojem, ze root je na regionalni zalezitost zatim celkem slusny. Prece jenom bych ale cekal, ze ctenari takovehoto serveru chapou, ze Linux podporuje mnoho filesystemu, a ze zde nebudou clanky, respektive preklady clanku, ktere operuji s pojmy jako "Linux filesystem." Mira zjednoduseni tohoto prispevku je navic uz daleko za hranici neskodnosti. Ze jak preklad tak original pracuji s obskurnimy terminy jako treba TOC (Table of contents generuje LaTeX, ne filesystem) misto spravneho FAT (File Allocation Table), uz je jenom dalsi neprijemny detail.
Nektere z tech clanku jsem cetl a byly dobre. Podle kratkych popisu v tom reading listu budou ty dalsi mozna jeste lepsi. Proto se odvazuji doporucovat. Prekladat to pro root nejspis nema smysl, nebot se jedna o papery z konferenci, nic ve formatu kratkeho popularniho clanku, jake vidime tady. Navic posledni dobou velmi pochybuji, zda ma technicke veci smysl prekladat z anglictiny vubec.
Nevim, co je Linux Filesystem. Ext2 nebo 3 nebo 4? Minix? XFS? ReiserFS? Nebo nejaky jiny? Je jich tam v jadre uz docela dost...