Když už je tady řeč o NTFS, tak se zeptám na radu. Mám na disku s NTFS několik souborů, které jsou v exploreru i shellu normálně vidět, nejdou však smazat, zobrazit, přejmenovat, změnit atributy, atd.... Chci-li smazat celý adresář ve kterém se podivný soubor nalézá, obdržím hlášku "Cannot find the specified file.", příp. chci-li vypsat vlastnosti dotyčného souboru "The properties for this item are not available". Totéž, chci-li smazat pouze dotyčný soubor.
Pochopitelně jsem provedl Error-checking i defragmentaci - dokonce několikrát. Vše se zdá být OK.
Hmmm, stát se to nemůže.... jen jestli to ví i ta u mě aktivní instance NTFS, že tohle dělat nemůže.... ;)
Jinak, na internetu jsem tento problém našel popsaný. Bohužel jsem nebyl schopen najít řešení, co s tím. Jen nic neřešící hlášky podobného druhu, jakou jsi sem dal ty ;)
Jinak dobry humor je, kdyz se na win shre s NTFS pripojim s linuxem a udelam mkdir " " ; mkdir " "
to je pak psina, ono to tam nejak zustalo s OS/2 ktera umi delat i adr. jen s mezerou/ami v nazvu.
Pokud se jedná o zakryptovaný soubor od kterého nemáte klíč, tak se tím opravdu nedá udělat vůbec nic. Narazil jsem na tenhle problém dvakrát a nikdy jsem s tím nedokázal udělat nic jiného, než naformátovat disk. Možná je to dobře, protože od toho to kryptování je, problém je pokud si to zakryptuje nějaká lama jen tak, a pak ztratí certifikát, nebo přeinstaluje systém (IMHO totéž), k zakryptovaným souborům už se nikdy nedostane.
O zakryptovaný soubor se nejedná. Je to prostě jen obyčejný, ničím neobvyklý (tedy, přinejmenším, by neobvyklý být měl) *.htm soubor, který má nastavená práva "Everyone full control" (tedy, aspoň takhle by to mělo být. Zda to tak je doopravdy, to pochopitelně netuším, protože žádné properties nejsem schopen vypsat).
Jenom me tak napada, jestli to neni .html soubor spolu s dalsim adresarem (pojmenovanym stejne, krome koncovky). Takove struktury tvori IE v pripade, ze se stahne "kompletni stranka" - ted presne nevim, jak se tomu rika, IE na tyto veci nepouzivam.
V te html strance je (samozrejme) jeji obsah, v tech dalsich souborech v podadresari pak CSS, obrazky apod. Pokud se vam podarilo smazat stejne pojmenovany adresar, zkuste ho vytvorit a teprve potom provest "vymaz".
Myslim, ze to dobre neni - zakryptovany soubor by nemel jit modifikovat, pripadne ani cist( ackoli to je sporne) bez znalosti klice. Ale smazani bez cteni je neco jineho - ukolem zakryptovani je zamezit neopravnenemu cteni, nikoli zarucit nesmazatelnost.
Predstav si, ze mas sit, sdileny disk spravce a uzivatele - chces rict, ze libovolny uzivatel ma pravo nenavratne zabrat prostor na disku tak, aby ho spravce nemohl v pripade poteby uvolnit? (Ani kdyz uzivatel z firmy odejde). Nebo ze spravce ma mit klice vsech uzivatelu a tudiz neomezeny pristup k jejich datum?
IMHO spravny stav je kdyz spravce nemuze precist obsah zasifrovaneho souboru (soukromi, bezpecnost), ale muze soubor smazat, pripadne zazalohovat na jine medium (napriklad pri vymene disku za vetsi, neposkozene) a pote ho obnovit. (Bez znalosti obsahu)
No jo, když člověk ztratí klíč od krypty, je to nepříjemné. Pokud si ale navíc zabouchne dveře zevnitř, je v těžkém průšvihu. Je totiž totálně zakryptovaný.
Ahoj,
s něčím podobným (možná je to ten případ, pokud ne, tak prosím nekamenovat, ani zdaleka se v oblasti FS nepokladám za experta) jsem se již setkal. Problém byl, že některé aplikace jsou schopny plně využít všechny možnosti pojmenování souborů a některé filemanagery ne (např. Servant Salamander 2.0). Soubory totiž můžou obsahovat i znaky jako "a se stříškou apod" (nejsem si jist, jestli to byl opravdu tento znak, ale nějakej podobnej to byl), kterej se ale v některých filemanagerech ukáže jako obyčejné "a", jenže pak toto jméno neodpovídá přesně tomu souboru a ten se pro dané operace nenajde.
Doporučuji triviální řešení (pokud těch souborů nemáte stovky):
přejmenovat třeba v command-line (cmd) pomocí příkazu "rename", jehož syntaxe je popsána prikazem "help rename". Jinak pro zadání názvu toho inkriminovaného souboru budete potřebovat doplňování pomocí tabulátoru, což myslím umí až WinXP (ve Win2K sem to nezaregistroval). Možná lze provést přejmenování i přímo v exploreru, ale to sem nezkoušel.
Co mi radíte, jsem už také zkoušel - bohužel bez výsledku. Dotyčné soubory nelze ani přejmenovat. Nelze s nimi dělat lautr nic. Lze je pouze vypsat v adresáři. Zkoušel jsem shell, Explorer, FAR, Total Commander, freeCommander,... - všechny tyto managery ty zvláštní soubory "vidí" - tzn. zobrazí jejich název, velikost, datum modifikace, ale tím to hasne. Jakýkoliv jiný úkon, než toto prosté zobrazení, znamená hlášku "soubor nenalezen", "operaci není možné provést", "nelze", atd..... prostě, stále jen samý negativismus :)))
Bingo! Taky jsem mel na disku takovy adresar. Neslo s nim udelat nic. Ted jsem to zkusil tak, ze jsem si pustil stareho dobreho Volkov Commandera, ktery vidi jen kratka dosova jmena a postizeny adresar sel smazat bez jakychkoliv potizi.
Toto nekdy zpusobuji procesy, ktere se snazi k danym souborum pristupovat vyhradne - driv jsem se s tim setkaval napr. u DB serveru, ale muze to delat libovolny proces. Zkuste si ukoncit, co se da, vcetne ruznych sluzeb, ktere to mohou zpusobit. Prinejhorsim smazat z jineho bootu :) A pokud nefunguje ani to... zbyvaji ostatni popsane moznosti.
Znaky mimo aktuální code page (v ČR ANSI1250) jsou problém pro těch pár aplikací, co ještě nejedou v Unicode. Ostuda je, že řada aplikací (často v oblasti DTP!) byla předělána do Unicode až poměrně nedávno, i když NT jsou Unicode systémem již 13 let.
Mám úplně stejný problém. Dokonce jsem se s něčím podobným setkal i na W2K serveru - nějaký vtipálek nahrál přes FTP server soubor, obsahující v názvu nepovolené znaky - samozřejmě smazat šel opět jen přes FTP klient...
Ještě k tomu "nesmazatelnemu" souboru - já NTFS používám hned jak byl k mání pro osobní stanice a vždycky si řeknu "lepší nesmazatelnej soubor, než o nějaký přijít". (Teď samozřejmě nemyslím, že by se třeba pod linuxem nějak ztrácely, jen říkám, že já pod NTFS zatím o žádnej nepřišel). :)
No tak to já měl i nesmazatelnej adresář. Teda měl sem na D:\ dva adresare se stejnym jmenem. jeden byl normalni a jeden nesmazatelnej a vubec s nim neslo nic delat. Nejhorsi ale bylo to ze v tom normalnim chybela cast podadresaru, proste se par giga jednoduse vyparilo.
Dobry den, setkal jsem se pod windows s timto problemem take - nesmazatelne soubory - vetsinou mely slozite nazvy typu mezery,diakritika apod. Smazal jsem je nebo prejmenoval pomoci 16 bit dosovske aplikace - napriklad Volkov Commander (starsi 16bit freeware klon Norton Commanderu).
Mělo by to možná jít tak, že 'dir /x' a pak smazat přes krátké jméno.
Popř. se tyhle srandy (třeba s COM v názvu apod.) dají mazat přes \\?\C:\blbejfile
Měl jsem podobný problém. Ve správci stahování browseru Maxthon jsem nějakým nedopatřením vyrobil na NTFS disku adresář, který měl ve jménu na konci mezeru. Normálními prostředky jsem s ním nemohl hnout. V příkazové řádce se mi jej ale povedlo přejmenovat s použitím krátkého jména, které jsem si zjistil s pomocí povelu dir /x. Přejmenovaný už šel normálně zrušit v průzkumníku.
Zdarec,
mnel jsem podobny problem. Nepomohlo rename ci nejaky jiny blbosti. Vetsinou slo o adresare a nakonec jsem zjistil ze nejaky program byl najetej v tom adresati, takze adresar se nedal smazat.Stacilo killnout aplikaci a vse pootm bylo ok.
Jop. Měl jsem podobný problém s duchy, a to při změně normal usera na doménového usera. Nový user měl sice stejné jméno (login ...), ale jiný UID v systému a tak nepasovala práva. Soubory jsou vždy ale hlídány navíc administrátorem, tj. dokud nezrušite Usera i Admina, tak by to jeden z nich měl mít šanci soubor smazat. Nabootovat v SafeMode je asi výhodou, nevím jestli nutností. Pokud přijdete o oba usery, přijdete i o možnost práce s tím souborem - možná vyjma specializovaných aplikací, které ten soubor natvrdo vymažou.
U souboru, ke kterému nemá nikdo právo, lze ta práva dále zobrazit (u výše popisovaného problému to prý nejde). Navíc lze převzít vlastnictví souboru, což může udělat každý člen skupiny Administrators.
Já jsem měl podobnej soubor a taky s ním nešlo nic dělat - zkuste se podívat na vlastnictví souboru - někdy pomůže převzít oprávnění (změnit vlastníka na sebe) a pak by to třeba mohlo jít smazat
Jejda, to uz jsem nekdy na Woknousech resil. Mam pocit, ze se mi to stalo ve chvili, kdy jsem mel soubor na \strasnedloheceste\nejdesmazat.txt
Povedlo se mi to nejak smazat pres cmd a ty silene DOS-like zkracene tvary. Neco jako:
del NEJDES~1.TXT
nebo
del \STRASN~1\NEJDES~1.TXT
A pouzivas pro smazani nejakou plne unicodovou aplikaci? Treba standardniho pruzkumnika? V neunicodovych aplikacich je problem pracovat se souborama se znaky nevyjadritelnymi v aktualni kodove strance.
Pak se taky da nejakym programem podivat, jestli dany soubor neco nepouziva - treba programem handle ze system internals.
Tohle se mi kdysi taky stalo. Podarilo se mi to i vyresit, problemem je ale to ze si nepamatuji jak :-(
Vim jen, ze se nejdriv musely upravit nektere atributy souboru v nouzovem rezimu (poskytuje vic moznosti) a pak to v rezimu ladeni slo odstranit.
Nic si z toho nedelej, takovy soubor jsem vyrobil jak na NTFS, tak na FAT32... ani MS DOS, ani Win32, ale ani Linux neni ochoten ten soubor smazat s naprosto zhuverilou chybou...:-(
Kdo je vlastníkem toho souboru ? Skuste v módu administrátora převzít nejprve jeho vlastnictví a následně smazat. ( Vlastnosti-Zabezpečení-Upřesnit-Vlastník-Změnit vlastníka na sebe, musíte mít samozřejmně příslušné oprávnění )
pokiaľ sa dobre pamätám, toto je známy problém - "sparse" file. Existujú utility, ktoré tieto "sparse" súbory vedie zmazať (sysinternals?). Myslím, že oprava problému prišla v SP2 pre Windows XP (W2000?).
Při záchraně Windows filesystémů mi několikrát velmi pomohly Norton Utilites. (Nebo se to jmenuje N. System Works?)
Každopádně ta sada utilit obsahuje lepší defrag, scandisk apod... Pomohlo mi to několikrát i při absolutně nesmazatelných souborech nezvyklých parametrů. (20 TB velký soubor na 2GB disku, FAT32)
Bohužel nejsou zadarmo.. :(
Kdysi sem mel podobny problem, tykal se souboru s nepovolenym nazvem (delal to IE ktery jsem pred lety pouzival), ale nastesti na FAT - tam stacilo v nejakem hexaeditoru zmenit nazev a pak bylo vse OK. Kazdopadne doporucuji program WinHex, ktery v dnesni dobe velice dobre pracuje i s NTFS disky (nedavno jsem pomoci neho obnovoval hardwarove spatny disk s NTFS) a mohl by zvladnout i tento problem. Bohuzel je free jen pro cteni a pro zapis na disk je bohuzel placeny (schanet nejaky crack take nedoporucuji - nejenze to neni dobre, ale vetsina cracku nefunguje) :(.
Důvodem může být mimo jiné rootkit či podobné svinstvo. Nebo (a spíše) někdo zapsal na disk název, který Win32 subsystém neumí. Win32 není case sensitive, takže file.txt a FiLe.txt v jednom adresáři nevytvoří. NTFS je POSIX compliant, takže třeba z Unix Services for Windows lze vytvořit takové dva soubory. Nebo lze vytvořit soubory s mezerami na konci názvu, což Win32 také neumožní (a pak nesmaže).
Řešením je třeba instalace těch Unix Services for Windows. Zkusil bych také přesunout adresář na jiný disk, a ten pak zformátovat, a podobné triky :)
U NTFS problemem nekdy byva nazev souboru, pokud se v nem vyskytne "?, $, &" a dalsi nepovolene znaky, je potreba ho prejmenovat a pak smazat. To ze vznikne soubor s nazvem, kde se takove znaky vyskytuji je vetsinou pracicka nejakeho "viru" a podobnych srakor jako stazene soubory v jinych (treba asijskych) znakovych sadach...
Jak je to u Linuxu netusim, ale myslim, ze toto poresene na 100% neni. Uz jenom podle grimas naseho admina, kdyz si na serveru nase recepcni ulozi nejakou peknost, co ji poslal kamoska....
Mam ten samy problem, soubor se jmenuje c. coz je nemozne, protoze za teckou je pripona a kdyz neni pripona tak tecka neni. Proto ho "nic" nemuze najit heladaji jen C a ne C. Snad jedine nakym editorem sektoru najit a prejmenovat soubor.