Hlavní navigace

Proč trvá vývoj Flash 9 pro Linux tak dlouho?

1. 12. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zatracovaný, proklínaný, ale především rozšířený. Takový je Flash. Drtivá většina uživatelů internetu jej má ve svém prohlížeči. Vývoj je ovšem s linuxovou verzí pozadu. Proč tomu tak je? Dá se to nějak napravit? Kdy se dočkáme ostré verze Flash 9? Budeme mít konečně Flash pro 64bitový Linux?

Flash je technologie mnohými uživateli zatracovaná, ale přesto velmi rozšířená. Adobe udává, že penetrace Flash modulu pro prohlížeče se pohybuje někde na hranici 99 %. Podle dostupných údajů je Flash nainstalován na více než 600 milionech počítačů na celém světě.

Udělal jsem si malý průzkum mezi čtenáři Roota a podle serveru NAVRCHOLU.cz má (neblokovaný) Flash nainstalováno více než 91.5 % čtenářů.

Mnoha uživatelům se na Flashi nelíbí několik jeho vlastností:

  • je uzavřený
  • jeho vydání pro Linux je opožděné
  • neexistuje 64bitová varianta

Přestože GNU velmi intenzivně pracuje na svobodné variantě přehrávače nazvané Gnash, zatím je funkční uživatelské vydání v nedohlednu. Uživatelé se proto ptají, proč je oficiální Flash 9 pro Linux opožděn? Pravdou je, že zatím vyšla jen betaverze. Plná verze je očekávána v prvním čtvrtletí roku 2007.

Doba vývoje

Včera se k problému linuxového Flashe vyjádřil Paul Betlem, který v Adobe zastává funkci technického ředitele. Vysvětlil, proč to trvá vývojářům tak dlouho. Podle něj je hlavním problémem komplexnost přehrávače a velké množství knihoven pro zvuk a video. Ty se ale mezi jednotlivými distribucemi výrazně liší.

„Některé distribuce mají různé verze knihoven a my se ve snaze nabídnout kompatibilitu skrze velké množství distribucí a konfigurací musíme srovnat s těmito odlišnostmi a nabídnout ucelenou aplikaci. To je náš největší problém,” řekl Betlem.

Samozřejmě se nabízí otázka, jak do hry zasahuje iniciativa LSB (Linux Standard Base), která se snaží sjednocovat právě konfigurace jednotlivých distribucí tak, aby bylo možno na ně jednoduše nasadit software třetích stran. Podle Paula Betlema ale LSB problém Adobe neřeší. Mnoho knihoven, které vývojáři používají, totiž není součástí LSB. Betlem jmenoval například FreeType a SSL.

Podle jeho názoru se ale situace stále zlepšuje a LSB má jistě budoucnost. „LSB jde kupředu a skupina je velmi přístupná našim požadavkům… myslím si, že má potenciál vytvořit mnohem ucelenější prostředí,” řekl k otázce LSB Paul Betlem.

Dalším problémem je podle technického ředitele Adobe podpora jednotlivých prohlížečů. Verze Firefoxu pro Linux, Windows a Mac OS X se podle jeho slov v některých detailech liší a vývojáři musí při své práci tyto rozdíly zohlednit.

Třetím faktorem, který zdržuje vydání Flash 9 pro Linux, je náročnost testování nových verzí. „Otestovat tak ohromné množství konfigurací a možností vyžaduje velké úsilí,” tvrdí Paul Betlem.

Podle Betlema je Flash vyvíjen jako multiplatformní aplikace, takže její portování není až takový problém. Největší potíže ale činí optimalizace pro různé platformy. Vývojáři tak musí ladit kód tak, aby fungoval s instrukcemi SSE1 a SSE2. Je potřeba také ohýbat GCC, aby podávalo patřičné výkony.

Zdá se ale, že se práce vývojářům vyplácí. Podle Paula Betlema je linuxová verze nového Flashe dokonce výkonnější než varianta pro MS Windows.

Další platformy

64bitové platformy se začínají dostávat do stále většího množství počítačů. Uživatelé jsou proto nespokojeni, když kvůli Flashi musejí provozovat 32bitové prohlížeče. Podle Betlema se ale blýská na lepší časy. Adobe se prý chystá na nativní 64bitový port Flashe 9 pro Linux. Zatím je ale však příliš brzy na konkrétní termíny.

Podpora dalších platforem je ale podle Paula Betlema velmi problematická. Kvůli složitým optimalizacím by proto výroba přehrávače pro PowerPC a další platformy neznamenala jen pouhou rekompilaci zdrojových kódů.

Gnash a další konkurenti

Server Linux.com se Paula Betlema zeptal, zda nemůže Adobe podpořit vývoj přehrávače Gnash a jiných open-source konkurentů Flashe. Tím by samozřejmě většina problémů odpadla a bylo by možno připravit software i pro další platformy. Podle Betlema sice firma podobné aktivity oceňuje, ale podílet se na nich nehodlá.

„My si open-source aktivit vážíme a uznáváme je,” říká Paul Betlem. Jedním dechem ale dodává, že se v tomto případě jedná o konflikt zájmů. Navíc by firma nemohla zajistit dostatečně přímý vývoj. „Musíme si být jisti, že vytvoříme ucelené a předvídatelné prostředí,” dodává Betlem.

Cloud23

Změna vývojového modelu

Přestože je v tuto chvíli vývoj Flashe notně opožděn, podle Paula Betlema se bude situace zlepšovat. Firma chce podle něj zpoždění dohnat a v budoucnu vydávat všechny verze najednou. „Plánujeme najednou vydávat verzi pro Windows, Mac a Linux. Našim záměrem je zbavit se prodlevy mezi vydáními Flashe 10,” potvrdil změnu Paul Betlem.

V tuto chvíli je ještě brzy na konkrétní časový plán pro Flash 10, ale už teď je jasné, že Adobe chce verzi Flashe pro Linux dostat na úroveň vydání pro MS Windows a Mac OS X.

Vadí vám nesvobodný přehrávač Flash?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.