Hlavní navigace

Procesor RISC-V z uhlíkových nanotrubiček, GTK 4.0 až na podzim 2020

1. 9. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: MIT
Spotřeba AMD Ryzen 9 3900X je na Linuxu oproti Windows 10 znatelně vyšší, vyšlo Wine 4.15, předobjednávky Fairphone3 spuštěny, Xiaomi Redmi Note 8 Pro jde do prodeje.

MIT vyrobila procesor RISC-V z uhlíkových nanotrubiček

Ani „kapka křemíku“ není obsažena v novém experimentálním procesoru architektury RISC-V, který vyrobili vědci na Massachusettském technologickém institutu (MIT). Oproti současných křemíkovým CPU a GPU je procesor samozřejmě extrémně jednoduchý a pomalý, nicméně jako demonstrátor možnosti a vlastně i nutnosti jednoho dne nahradit křemík, poslouží skvěle.

Čip v MIT pojmenovali RV16X-NANO. Nese přibližně 14 tisíc tranzistorů, běhá na frekvenci 10 kHz, poradí si s 32bitovými instrukcemi a paměť adresuje 16bitově. Největším problémem byla samotná výroba nanotrubiček, což není v těchto dobách zcela přesný, dokonalý proces, takže hypoteticky pro případné použití ve výrobě CPU by návrh čipu musel být poměrně tolerantní vůči nepřesnostem. Přesto však tvůrci dosáhli u svého malého vzorku výtěžnosti 99,9 %.

Výzkum byl dále podporován společností Analog Devices a organizacemi National Science Foundation a Air Force Research Laboratory.

Spotřeba AMD Ryzen 9 3900X je na Linuxu znatelně vyšší

Přes všechny snahy, které AMD vrhá i do podpory platformy Linux (což mimo jiné souvisí se serverovými procesory EPYC), je spotřeba aktuálně nejnovějšího 7nm Ryzenu třetí generace výrazně vyšší než na Windows 10, všímá si v testu Phoronix.

Rozdíl je zhruba 20 W v klidovém stavu (což je poměrně dost), při různých typech zátěži je pak obvykle spotřeba na Linuxu také vyšší. Phoronix porovnával na stroji s deskou Asus s čipsetem AMD X570, Radeonem RX 560 a další obvyklou výbavou. Srovnání probíhalo na Ubuntu 19.04 s jádrem Linux 5.3 oproti Windows 10 build 1903.

Jednou z možných příčin je technologie Collaborative Processor Performance Control (CPPC, umožňuje dosahovat hlubších úsporných stavů procesoru při nečinnosti, vychází ze specifikace ACPI 5.0 a je podporována například i Intelem) v procesorech architektury AMD Zen 2, kterou Windows 10 podporují, ale na Linuxu zatím není (nebyla) k dispozici – AMD již do jádra zaslala příslušné patche a je pouze otázkou času, než „probublají“ do distribučních jader, neb musíme počkat na Linux 5.4.

GTK 4.0 až na podzim 2020

Na poslední konferenci GUADEC, konané tento týden v řecké Soluni, se probíralo několik hlavních témat včetně příští generace toolkitu GTK 4.0. Závěry jsou jasné, GTK4 není v takovém stavu, abychom mohli čekat jeho nasazení (v rámci GNOME) dříve než příští rok na podzim.

GTK4 tak nebude uvedeno ani letos, ale ani příští rok na jaře v souvislosti s vývojovým cyklem příští verze desktopu GNOME 3.36. Dočkáme se tak nejdříve s GNOME 3.38, zhruba za 1 rok. Řeší se stále například infrastruktura a API pro animace (bude to pak fungovat podobně jako u CSS), přepracovány budou systémy menu a vyskakovacích okének, péči potřebuje nové API pro „táhni a pusť“ či využití APU Vulkan – GL na Linuxu funguje dobře, na Windows se jako fallback používá Cairo, alternativně se ale uvažuje o GL s ANGLE, horší to pak je na macOS, kde není funkční backend k dispozici vůbec.

Letos tak lze očekávat ještě jedno vývojové vydání GTK 3.9×, z hlediska funkčnosti bude kompletní zkušební verze 3.99 k dispozici někdy kolem vydání GNOME 3.36 na jaře.

Vyšlo Wine 4.15

Nová vývojová verze Wine 4.15 přináší pár novinek. Předně je tu počáteční implementace HTTP služby, dále pak vylepšení pro ARM64 (stack unwinding), macOS (lepší práce s více monitory), optimalizace RichEdit a samozřejmě oprava konkrétně 28 chyb. Ta nejstarší týkající se hry Dragon Age: Origins byla nahlášena v dubnu 2010.

Předobjednávky Fairphone3 spuštěny

Třetí generace chytrého telefonu, jehož stavební prvky v co nejvyšší možné míře ctí koncept Fair Trade, lze předobjednat. Srdcem telefonu je Qualcomm Snapdragon 632 doprovázený 4 GB RAM a 64 GB flash pamětí. Nadále vyměnitelná je 3000mAh baterie, dále ve specifikacích najdeme 5,6" FullHD+ displej, dva nanoSIM sloty, USB typu C či třeba Bluetooth 5. Po softwarové stránce telefon běží na Androidu 9. Dodávky začnou v polovině října, cena je stanovena na 400 eur s možností uplatnit slevu 20, resp. 40 eur v případě zaslání staršího běžného telefonu, resp. Fairphone 1 či 2.

Dodejme, že Fairphone je společností sídlící v Nizozemí, která ve výrobě telefonů zajišťuje, že klíčové chemické prvky (zlato, cín, tantal a wolfram) nemají tzv. krvavý původ, tedy jejichž těžba neprobíhá v oblastech válečných konfliktů dělníky, kterým jsou upírána lidská práva (podobnou věc již několik let ctí ve výrobě procesorů Intel), resp. současně je ctěn koncept Fair Trade, tedy nákupem prvků se Fairphone snaží nedat zisk nadnárodním korporacím, ale přímo místním. Fairphone je ale například vytýkáno používání ARM SoC Qualcomm vyžadujících k provozu uzavřený nesvobodný firmware

comupterworld - webcast prosinec

Xiaomi Redmi Note 8 Pro jde do prodeje

Samsungem letos v květnu ohlášený snímač 64Mpix ISOCELL se objevuje v prvním telefonu. Čínský Xiaomi, s nímž Samsung spolupracuje i na uvedení 108Mpix modelu, představuje telefon Redmi Note 8 Pro vybavený tímto 64Mpix 1/1,7" snímačem v kombinaci s objektivem f/1,8. Snímač využívá uspořádání Quad-Bayer a s výstupem v plném rozlišení se nepočítá, data budou sloužit ke generování 16Mpix fotografií. Tento fotomodulek budou v telefonu doprovázet i další, parametry celého přístroje shrnuje domovský web.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.