Hlavní navigace

Prohlížeč Arora: rychlejší přístup k webu

12. 8. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Toužíte po jednoduchém prohlížeči, který nepotřebuje moc systémových prostředků, nabíhá jak blesk a obstojně zobrazuje moderní weby? Pojďme se společně podívat na jeden, který vznikl jako demonstrace možností WebKitu v knihovně Qt, ale nakonec se z něj stal plnohodnotný prohlížeč pro denní užívání.

Co to je Arora

Knihovna Qt4 změnila pohled na desktopové aplikace a přinesla trochu čerstvého větru do linuxových vod. Součástí této knihovny je i poslední dobou velmi populární renderovací jádro WebKit. Díky němu mají dnes unixové aplikace dostupné něco, co není pevně svázáno s jinou aplikací nebo dokonce se systémem. Když se rozhodnete ve své aplikaci renderovat webové stránky, WebKit bude ta knihovna, po které sáhnete, protože s ní budete mít nejméně práce. Proto se také dostala do Qt4 a teď ji využívá několik desítek aplikací včetně prohlížeče Konqueror.

WebKit dříve vyvíjela pouze společnost Apple. Víceméně vzala tehdejší podobu KHTML, přidala pár vylepšení a strčila vše hezky do Safari. Samozřejmě nebyl tento krok bez komentáře od komunity, takže Apple za nějaký čas uvolnil WebKit jako opensource. Vývojáři mohli spojit své síly. I přes trochu neférové začátky se díky Applu dostalo do WebKitu pořádné JavaSkriptové jádro, podpora SVG a také přibylo několik chybějících funkcí. Na rozdíl od ostatních není WebKit zatížen minulostí. WebKit je relativně mladý projekt a jeho kód je také velmi čistý a přehledný.

WebKit získával na popularitě a jelikož byl vyspělejší než KHTML, začal se dostávat i do knihovny Qt. Integrace chvíli trvala, takže jsme první výsledek mohli vidět až u verze 4.4. Vývoj něčeho takového je potřeba testovat, a tak za pár dní jeden z vývojářů napsal přibližně deset tisíc řádek, ve kterých pokryl nejběžnější vlastnosti webového prohlížeče. Tím také dokázal, že webový prohlížeč je možné napsat s relativně malým množstvím kódu. Díky tomu se jádro mohlo otestovat rychleji a jako bonus začal vznikat úplně nový prohlížeč, do jehož poslední verze přispělo skoro deset vývojářů a repositář se dostal na jeden tisíc commitů.

Vlastnosti

Arora se prakticky nemusí soustřeďovat na vývoj samotného WebKitu a jediné, na čem jí záleží, je uživatelské rozhraní. Na rozdíl od jiných prohlížečů tím má o mnoho usnadněný úkol. Je to prohlížeč který se soustředí na rychlost. V rychlosti je Arora opravdu dobrá, a to ať už jde o rychlý WebKit, rychlé a nepřeplácané uživatelské rozhraní nebo rychlý start. Je to ideální prohlížeč např. pro situace, kdy potřebujete rychle zjistit, třeba kdy vám jede vlak, nebo když se třeba chcete jen kouknout na odkaz, co vám někdo poslal a Firefox není zrovna připravený.

Zde je suchý pohled na hlavní vlastnosti Arory ze stránek projektu:

 • Rychlý start
 • Historie
 • Záložky
 • Pluginy
 • Taby
 • integrace s desktopovým prostředím
 • Chytrý adresní panel
 • Správce sezení
 • Soukromé prohlížení
 • Flexibilní vyhledávání
 • ClickToFlash
 • Download manager
 • Nástroje pro webové vývojáře
 • Lokalizace do třiceti jazyků

Jde tedy o vlastnosti, které běžnému uživateli stačí. Pojďme se tedy podívat na Aroru blíže.

Instalace

Pokud vám nevyhovuje Arora z vaší distribuce, můžete si stáhnout zdrojové kódy, ve kterých najdete skript pro vytvoření deb balíčku. Je tu i skript pro kompilaci na Windows a Mac OS X. Pokud se rozhodnete pro tuto cestu, budete potřebovat balíček libqt4-dev.

První pohled na Aroru

Na první pohled není Arora poznat od běžného prohlížeče. Krom Qt WebKitu používá Arora Qt i pro vykreslení prostředí, což ji odděluje od některých uživatelů, kteří Qt v systému nechtějí. Na druhý pohled si všimneme některých detailů, které dělají Aroru jedinečnou. Asi nejnápadnější je přesunutí progress baru do řádku s URL, který se „naplňuje“ podle toho, jak velká část stránky je jich načtena. Informace i načítání je vidět v textové formě i ve status baru. Rozložení prvků se nejvíce podobá Firefoxu. Samozřejmostí je integrované vyhledávání na Googlu, Yahoo, Youtube a dalších. Arora podporuje i Netscape pluginy, takže pokud vám jede flash ve Firefoxu, pojede i v ní. K flashi existuje ještě ClickToFlash. Ten spustí flashovou aplikací až po kliknutí na tlačítko pro načtení. K čemu by jinak byl nenáročný prohlížeč s náročným Flashem?

arora-root

S flashem souvisí ještě jedna nepříjemnost, která se mi projevovala jak u verze dostupné v Ubuntu, tak v nově vydané verzi 0.8.0. Pokud poprvé od spuštění obsahuje stránka flashovou aplikaci, na chvilku Arora zamrzne. Jde pouze o první zobrazení Flashe, takže se to dá přežít. Je také možné, že je tento bug závislý na mnou nainstalovaném systému.

Kontextová nabídka je oproti Firefoxu dost chudá. To nemusí být nevýhoda, zvlášť když Firefox rozmísťuje tlačítka v této nabídce velmi nepřehledně. Vše potřebné pro vytváření záložek, ukládání obrázků, kopírování a další běžné činnosti v ní ale najdeme.

arora-kontext

Záložky

Záložky má Arora ve dvou skupinách. Ta první se zobrazí na panelu pod adresním řádkem, který jde samozřejmě schovat. Přístup k těmto záložkám je pak otázkou jednoho kliku. Další záložky jsou k nalezení v klasickém menu. Jednotlivé záznamy lze roztřídit do složek, pro které existuje i pohodlný editor. Celý systém je jednoduchý a drží koncept celého prohlížeče. Záložky jdou také exportovat do souboru a importovat zpět.

arora-zalozky

Historie

K historii prohlížených stránek máme přístup hned z několika stran. Tou první je seznam naposledy navštívených stránek. Druhá možnost se schovává ve stejném menu a třídí historii podle data. Počet dnů, po které si má historii Arora pamatovat, je nastavitelný. Poslední možnost je podobná editoru složek pro záložky. Jde o dialogové okno, kde je historie přehledně rozepsaná podle dnů. V menu historie najdeme i tlačítko pro obnovení sezení, např. když prohlížeč vypneme nebo spadne.

S historií souvisí i funkce pro udržení soukromí. Pokud tento mód zapneme, nebudou se ukládat žádné informace do historie, nebudou se ukládat načtené ikonky stránek a pole pro vyhledávání nebo automatické doplňování, je vypnuta také cache. Jednoduše se dá říct, že se nebude provádět nic, co by identifikovalo nějakou činnost na Internetu v tomto prohlížeči a uživatelském profilu.

arora-historie

Vývoj webu

Arora obsahuje i nástroje pro vývoj webu, a to vcelku pěkný Web Inspector (WI). Ten si musíme nejdříve povolit v menu Nástroje a na stránce, kterou chceme prozkoumat, spustíme WI přes kontextovou nabídku. Poté se nám objeví okno, které nezapadá moc do vzhledu samotného prohlížeče, nicméně svůj úkol splní. Jde o takové jednodušší provedení Firebugu z Firefoxu.

Linux tip

Dialogové okno s WI je rozděleno do pěti nabídek. V první se dozvíme detaily o jednotlivých elementech na stránce. Jde o rozměry, styly a proměnné a některé informace k JavaSkriptu. V druhé nabídce najdeme časy nabíhání stránky, hezky rozdělené na styly, skripty, renderování, obrázky a další. Zjistíme také, v jakém pořadí se prvky načítaly a jak dlouho to trvalo. Další nabídka slouží pro debugování JavaSkriptu, umožňuje sledovat průběh zpracovávání kódu a ukazuje informace o všem možném. Poslední nabídka zobrazuje informace o databázích, které WebKit umožňuje vytvořit.

arora-inspector

Závěr

Jde o jednoduchý a rychlý prohlížeč, který trpí občasnými problémy se stabilitou. Je ideální na rychlé vyhledávání informací nebo třeba jako druhý prohlížeč. Zkoušení vykreslování jádra WebKit je také jeho doménou, zvláště s povedenými vývojářskými nástroji. Nepřináší sice nic převratného, ale pokud vývojáři vyladí problémy se stabilitou, určitě si najde řadu uživatelů, které ocení jeho největší výhody. Rychlost a jednoduchost.

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.