Hlavní navigace

Průvodce tvorbou dokumentů: vážně nevážně nejen o sazbě

17. 1. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Do ruky se mi dostala velmi zajímavá kniha o tvorbě dokumentů. Pokud jste nad tím mávli rukou s tím, že jde určitě o další „Píšeme ve Wordu snadno a rychle“, pak se šeredně pletete. Pokud vám něco řeknou jména Rybička, Čačková a Přichystal, pak víte, že půjde o úplně jinou kávu. Totiž tu nejlepší.

Každý uživatel si myslí, že velmi dobře ovládá tvorbu dokumentů na počítači. Učí se to už na základní škole, každý to někdy potřebuje a každý to „nějak“ zvládá. Existuje řada rychlopříruček k Wordu, které vás naučí změnit písmo, nastavit okraje a zapnout číslování. Kvalitní dokument ale vyžaduje podstatně víc než jen to.

Kniha Průvodce tvorbou dokumentů se snaží čtenáři ukázat, jak dělat dokumenty správně, aby vypadaly co nejlépe, měly vše co mít mají a…

Že jde o odborně přesnou a poctivě zpracovanou knihu dokazují už jména autorů na obálce. Nejznámějším z nich je bezpochyby Jiří Rybička, jehož bílou a v pozdějších vydáních modrou knihu LaTeX pro začátečníky má doma snad každý, kdo se chtěl někdy seznámit se stejnojmenným balíkem maker pro sázecí systém TeX.

Pokud si knihu pořídíte jako rychlého průvodce po konkrétních aplikacích, budete zklamaní. Nejedná se totiž o klasickou příručku „sem klikni a podtrhne se ti to“, ale kniha jde cestou obecnějšího vedení po správné cestě. Ukazuje tedy spíše, na co si dát pozor, kde nedělat chyby, jak se správně při tvorbě dokumentu rozhodovat a čemu se rozhodně vyvarovat. Přestože kniha některé příklady předvádí v programech Microsoft Word, Adobe InDesign a XeLaTeX, znalosti z ní čtenář využije prakticky v každé vhodné aplikaci.

Zároveň ovšem nejde o odbornou příručku pro typografy. Na to je kniha příliš obecná a nezabíhá do přílišných technických detailů. Typickým čtenářem by proto měl být běžný uživatel, který touží po lepších výstupech své autorské práce. Kniha naznačuje cestu, pootevírá ty správné dveře a je už pak na čtenáři, zda bude ve svém vzdělání pokračovat jinou literaturou nebo se spokojí s tím, co se dozví zde.

Kniha je rozdělena do dvou přibližně stejně velkých části. První polovina nazvaná „Jak na dokumenty“ přináší jakési teoretické minimum pro začínajícího tvůrce. Dozvíte se zde, proč a jak volit písma, osvojíte si typografické velikosti a pojmy, naučíte se správně používat mezery a speciální znaky a podobně. Dojde i na samotnou odstavcovou sazbu, sazbu tabulek či složitých matematických vzorců.

Samostatnou kapitolu pak autoři věnovali práci s obrázky a jakožto akademici nesměli opomenout práci s bibliografickými citacemi. Dále se věnuji korektorské práci, zpracování dokumentu v různých aplikacích či formátům souborů. Dozvíte se také o nejčastějších chybách jako je vícenásobné užití enteru či mezerníku, ruční dělení slov, psaní verzálek pomocí klávesy shift a podobně. Přestože se může pokročilejšímu uživateli zdát, že jde o známé a triviální věci, začátečník je potřebuje skutečně vysvětlit.

Ve druhé polovině knihy s názvem „Zásobárna“ pak najdeme podrobnější informace technického rázu týkající se různých norem, předpisů, doporučení a seznamů další literatury k prohloubení znalostí. Můžeme tedy říci, že první polovina funguje jako učebnice, druhá pak spíše jako encyklopedie. Zatímco první půlku knihy si asi přečtete od začátku do konce, druhou pak budete využívat spíše jako instantní zdroj informací, které budete právě potřebovat.

Zásobárna se už zabývá konkrétními aplikacemi, o kterých jsme si řekli výše. Každé téma (mezery, prokládání, slitky…) se pak skládá ze tří částí: stanovení pravidel daných normou, poznámky k praktické realizaci na počítači a nakonec informace o postupech ve všech třech zmíněných aplikacích. Knihu pak uzavírá slovníček nejčastějších pojmů, seznam na další literaturu a rejstřík.

Kniha je psána velmi svižným jazykem a přestože se snaží být technicky velmi přesná, nebrání jí to v tom, aby byla zároveň dobře čitelná. Některé kapitoly nejdou příliš do hloubky, ale předpokládám, že jde o záměr. Čtenář takové knihy by neměl být zavalen informacemi, takže se spíš dozví „jak to chodí“, „co je nejlepší“ a „jak to dělat“ a jde se dál.

ICTZ24 early

Nás linuxáky trochu zamrzí absence informací pro aplikace jako Writer z balíku LibreOffice či sázecí program Scribus. Na druhou stranu kniha není přímo určena uživatelům linuxových distribucí, takže se není čemu divit. Nemyslím si ale, že hlavní váha knihy Průvodce tvorbou dokumentů je na detailních informacích o jednotlivých programech. Kniha vám pomůže k lepším dokumentům, ať už používáte jakékoliv nástroje.

Informace o knize

Název: Průvodce tvorbou dokumentů
Autoři: Jiří Rybička, Petra Čačková, Jan Přichystal
Vazba: vázaná
Počet stran: 224
Datum vydání: září 2011
Nakladatelství: Martin Stříž
ISBN: 978–80–87106–43–3
Cena: 220 Kč

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.