Hlavní navigace

První alfa verze Asahi Linuxu, plán vývoje Debianu 12

28. 3. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos, Asahi Linux
Asahi Linux oznámil vydání své první alfa verze systému pro Apple Silicon. Debian zveřejnil předběžný plán vývoje dvanácté verze této linuxové distribuce. Otevřený operační systém Haiku přidává podporu pro USB Wi-Fi.

První alfa verze Asahi Linuxu

Projekt Asahi Linux oznámil vydání své první alfa verze. Ta je podle vyjádření tvůrců určená pro vývojáře a velmi zkušené uživatele. Asahi Linux Alpha nabízí nástroj, který umožňuje instalaci systému přes příkazový terminál v macOS 12.3 a novějším s nutností mít práva správce systému. Podporuje všechny počítače se systémem na čipu M1, M1 Pro a/ M1 Max kromě nedávno vydaného Mac Studio. Testy potvrdily, že funguje Wi-Fi, USB, NVMe, displej, Ethernet, a další základní funkce. Spoustu dalších věcí jako je například zvuk, 3D akceleraci, podporu USB3 nebo Bluetooth je ještě potřeba dodělat, přece jen se jedná o první alfa verzi.

Asahi LinuxAsahi Linux

Debian má plán vývoje dvanácté verze

Půl roku po vydání Debianu 11 jeho tvůrci začali plánovat vydání Debianu 12 s kódovým označením „Bookworm“. Podle předběžného plánu by mělo od ledna 2023 mělo docházet k postupnému zmražování projektu. Datum finálního zmražení a vydání dvanácté verze bude teprve upřesněno.

Debian je známý tím, že nemá fixní vývojový cyklus a pracuje stylem „až to bude, tak to bude“. I tak se ale tým vývojářů snaží vydávat novou verzi přibližně každé dva roky.

Debian 11

Haiku podporuje USB Wi-Fi

Otevřený operační systém Haiku se pochlubil další novinkou. Ve svém reportu o aktivitách, který jediný placený vývojář zveřejňuje každý měsíc se objevila informace o přidání podpory pro USB Wi-Fi. Zatím tento operační systém podporuje jen zařízení s čipsety Realtek (protože ty jsou nejvíce rozšířené).

V blízké budoucnosti by měla přibýt i podpora pro Ralink a později i ostatní. Kromě toho bylo opraveno několik chyb ať už v samotném jádře, v ovladačích nebo v aplikacích.

Haiku

Ubuntu bude mít Wayland pro ovladače NVIDIA

Změna, která byla již dlouho očekávaná se konečně uskuteční příští měsíc. Ubuntu 22.04 LTS bude ve výchozím stavu používat GNOME spolu s protokolem Wayland i na proprietárních ovladačích od firmy NVIDIA. Od verze 21.04 běží Wayland na Ubuntu jako výchozí u grafických adaptérů značky Intel a AMD Radeon.

cyber23

Od příští verze poběží už i na NVIDIA 510 a novějších. Majitelé starších NVIDIA grafik mají zatím smůlu. Pro ty, co však o Wayland nemají zájem bude k dispozici možnost používat X.org.

Ubuntu 22.04

Nově vydáno

Tomáš Kelemen oznámil vydání Lakka 4.0, odlehčené linuxové distribuce, která promění váš počítač v retro herní konzoli. Minimalistická distribuce Clear Linux vyšla ve verzi 36010. Na Debianu postavení minimalistická distribuce OSMC primárně určená k běhu multimediálního centra Kodi na zařízeních Raspberry Pi, Apple TV a Vero oznámila vydání verze 2022.03–1. CloudReady, operační systém postavený na Chromium OS je k dispozici ve verzi 96.4.6.

Clear Linux 35000Clear Linux 35000

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.