Hlavní navigace

První pohled: Linux Mint 16 Petra

Roman Bořánek

Zima se blíží a s ní jako tradičně i nové vydání distribuce Linux Mint. Šestnáctá verze přezdívaná Petra přináší pěkné, ale ne zásadní novinky. I přesto je vydání jistým milníkem v historii distribuce. Grafické prostředí Cinnamon se totiž plně osamostatnilo od mateřského GNOME a jede na vlastní triko.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Linux Mint 16 už je k dispozici v RC verzi, takže už ho sami můžete vyzkoušet. Nicméně není kam spěchat a stabilní verze by měla vyjít zhruba do dvou týdnů. Přesný datum vydání u Mintu nikdy neznáme. Zatím si novou verzi můžete prohlédnout v galerii níže.

Mint jako takový si pro nás konečně připravil podstatně hezčí přihlašovací obrazovku, snadné formátování USB flash disků či rychlejšího správce softwaru s lehce poupraveným rozhraním. Obrazy distribuce už nebudou tolik komprimované, takže nakynou o pár stovek megabajtů, ale na druhou stranu by tak měl systém běhat svižněji v živém sezení spuštěném z DVD nebo USB. V dnešní době určitě rozumná změna.

Grafické prostředí Cinnamon se, jak už bylo zmíněno, s verzí 2.0 kompletně odtrhlo od GNOME. Krom toho se nová verze chlubí lepší správou uživatelů, novými systémovými zvuky s detailními možnostmi nastavení či opět propracovanějším správcem souborů Nemo. Nejužitečnější jsou ovšem nové možnosti práce s okny – snadno je lze připojovat okrajům a skládat vedle sebe.

Prostředí MATE tentokrát zůstalo ve verzi 1.6, která už byla v minulém vydání. Nové jsou tedy maximálně opravy chyb. Není se čemu divit, MATE jakožto reinkarnace starého GNOME 2 už toho do budoucna moc nenabídne. Ale pro některé uživatele je to zkrátka srdcovka… Brzy po vydání stabilní verze Petry vám přineseme recenzi.