Hlavní navigace

Psychonauts: hra, která se vám dostane do hlavy

22. 6. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Psychonauti i přes své poměrně značné stáří dokáží zaujmout i v dnešní době. Není ani divu, když za nimi stojí herní legenda Tim Schafer, díky kterému jsme se mohli vydat na několik nezapomenutelných dobrodružství na Opičí ostrov. Jsou Psychonauti stejně nezapomenutelným zážitkem?

Někteří vývojáři mají dostatek fantazie na rozdávání. Jedním z nich je i Tim Schafer, veterán z LucasArts, ve kterém pracoval na herních legendách jako jsou první dva díly Monkey Island. V roce 2005 vydal pod záštitou studia Majesco Games i nyní recenzované Psychonauty. Ti totiž, díky akci Humble Bundle, byli po dlouhých sedmi letech konečně portováni i na operační systém Linux.

Psychonauts je skákačka zkřížená s akční adventurou, ale celá hra by klidně fungovala i jako interaktivní animovaný film. Svět, do kterého se ihned po spuštění hry vrhnete, je neskutečně propracovaný a atraktivní včetně postav, jež na svých cestách potkáte. Každá z nich má nejen svůj unikátní vzhled, nepočítám-li nepřátele, ale i charakter. Nejedná se tedy jen o bezduché loutky pohybující se v zajímavém prostředí. Po chvilce vám budou připadat jako živé bytosti. Mají své sny, obavy, a hlavně unikátní mysl.

Psychonauts - obrázky ze hry

Psychonauti se vám dostanou do hlavy

Psychonauti jsou jedinci, kteří se dokáží dostat člověku do hlavy, a tím myslím doslova. Kromě toho dokáží pouhou silou mysli zapalovat předměty, levitovat nebo sestřelit nepřátele telekinetickým útokem. Jejich schopnosti se musí cvičit už od raného dětství, a proto je pro nadané děti zřízen výcvikový kemp. Vaším avatarem se stane chlapec jménem Razputin (zkráceně Raz). Ten se tak moc touží stát psychonautem, že utekl z domova a vyrazil do tábora trochu načerno. Instruktoři jsou ale zodpovědní, a tak obratem zavolají jeho rodičům. Ti si ho jedou vyzvednout, ale až za pár dní, a tak může Raz podstoupit alespoň základní výcvik. Vše by bylo OK, kdyby nenastaly drobné komplikace.

Víc ze zápletky vám už neprozradím. Příběh je totiž plný zvratů a otázek, které vás budou táhnout v postupu hrou dál. Vše ale nestojí jen na něm. Hratelnost se postupem hry neustále dynamicky mění. Za celou dobu se mi nestalo, že bych hodinu dělal stejnou činnost. Běžné skákání a mlácení nepřátel je prokládáno závody nebo zápasy s bossy. Pokud si ale budete chtít odpočinout, můžete se jen tak toulat rozlehlým kempem, sbírat bonusy a povídat si s ostatními postavami. Ty vás překvapí kvalitními dialogy a humornými hláškami.

Psychonauts - obrázky ze hry

Realita vs. mysl

Svět v Psychonautech by se dal rozděl do dvou rovin. První je realita a další mysl nějakého jedince. V realitě se většinu času pohybujete po výcvikovém kempu a jeho přilehlém okolí. Mysl každé postavy se ale zásadně liší. Když se do nějaké dostanete, uvidíte kousek jeho osobnosti a můžete odhalit část z jeho životního příběhu. Tyto vzpomínky jsou někdy docela temné a autoři vám je předkládají pomocí černobílého komiksu.

Grafická stránka je komiksová. Hra vypadá jako nějaký animák od Pixaru. Většina postav má výstřední oblečení a obrovská kukadla. Výhodou je, že je od sebe na první pohled rozeznáte, a i když je hře pomalu víc než 7 let, vypadá pořád úžasně. Nemůžete očekávat žádné pokročilé grafické efekty, ale za celou dobu jsem si snad ani jednou neřekl: „Fuj, to vypadá opravdu šeredně a staře.“ Vše hýří barvami a level design některých úrovní je opravdu úchvatný.

Psychonauts - obrázky ze hry

Dabing vdechl postavám duši

Další úžasnou věcí je dabing postav. Každá má svůj originální hlas a nejedná se o žádné monotónní čtení textu, jak jsme občas z her zvyklí. O to větší je pak škoda, že hudba obsažená ve hře je strašně nevýrazná a okolí také zrovna nehraje plejádou zvuků. Při hraní jsem používal kvalitní sluchátka a vlastně to bylo celkem zbytečné, neboť mé uši nepociťovaly takovou slast jako mé oči.

Do této doby jsme Psychonauts spíše jen chválil, ale i tady se objevuje několik neduhů typických pro daný herní žánr. Sem tam budete bojovat s kamerou. Ta je místy velmi neposedná a je celkem obvyklé, že vám postavu zastíní nějaký předmět. Dále se jedná o někdy nedostatečný popis úkolu. Sem tam se mi stalo, že jsem vlastně nevěděl, co po mě autoři chtějí, a dlouhé desítky minut jsem bloudil.

Psychonauts - obrázky ze hry

Závěr a konečné hodnocení

Přes tyto drobné neduhy je ale Psychonauts opravdu skvělá hra, kterou si zamilujete. Herní doba se pohybuje kolem krásných 20 hodin, pokud si dáte na čas a sbíráte předměty k odemčení opravdu velkého množství bonusů. Psychonauts byl sice součástí akce Humble Bundle, ale dá se pořídit i na Ubuntu Software Centru za nádherných 9,99 dolarů. Za tuto cenu dostanete opravdu výtečnou hru, která i po letech přebije některé nejnovější AAA hry.

Výhody

  • Propracovaný herní svět

  • Příběh a humorné dialogy

  • Herní doba

  • Hratelnost a herní prvky

Nevýhody

  • Hudba a okolní zvuky

  • Kamera