Hlavní navigace

Purism Librem 5 později, Tails 3.9 už teď

9. 9. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Tails
UBports ukazuje Unity 8 a Mir na smartphonu, OLED TV od Sony mají závažný problém, Canon uvedl full-frame bezzrcadlovku, GNOME 3.32 v březnu 2019.

Librem 5 se odsouvá na duben 2019

Původní plány na uvedení svobodného smartphonu Purism Librem 5 v lednu příštího roku už neplatí, telefon je odsunut o čtvrt roku dále. Za zpožděním dle výrobce stojí zpoždění s použitým SoC, tedy i.MX8 od NXP Semiconductors. Purism v něm během testování našel dvě chyby, které se týkají správy napájení a spotřeby hardwaru, což je pro mobilní přístroj stěžejní. Snížení výdrže akumulátoru u testovací jednotky (na snímku) mělo být výrazné (konkrétně čip neuměl používat WAIT režim a probudit se do běhu s pouze jedním CPU jádrem).

Purism Libre 5 - vývojová deska

Purism Librem 5 – vývojová deska

Vzhledem k tomu, že už stejně máme září a Purism ještě nezačal s dodávkami vývojářských kitů, není odsun uvedení produktu na trh zásadním překvapením. Alespoň se tak získal nějaký čas navíc pro další ladění softwarové části.

skoleni

Tails povýšil na verzi 3.9

The Amnesic Incognito Live System, neboli Tails či ještě lépe řečeno na Debianu založené live distro zaměřené na co nejvyšší anonymitu uživatele přichází s pravidelnou aktualizací. Verze 3.9 podporuje použití diskových oddílů s šifrováním VeraCrypt, načítání RSS zdrojů v Thunderbirdu a má lepší podporu instalace dodatečných programů (jejich přehled je v menu Applications → System Tool → Additional Software). Tyto přídavné balíčky byly testovány z hlediska bezpečnosti, tvůrci však obecně varují, že přidávání dalších balíčků zvenčí může narušit bezpečnost celého systému Tails.

K brouzdání internetem je zde Tor Browser 8.0, nová verze založená na Firefox 60 ESR. Jeho součástí je nové zobrazení Tor okruhů. Thunderbird byl aktualizován z verze 52 na 60, Tor jako takový na verzi 0.3.4.7-rc, Electrum pak z 3.0.6 na 3.1.3. Linuxové jádro povýšilo na 4.17, což mimo jiné znamená záplatu na útok Foreshadow a aktualizace mikrokódů a firmwarů pro mnohé čipy AMD a Intel. Tails 3.9 opravuje několik bezpečnostních chyb.

Krátce

  • Projekt UBports si vzal za cíl převzít po Canonicalu vývoj projektů v oblastech, kde jej ukončil (tedy mj Unity 8 a systém pro smartphony). Díky snahám některých vývojářů se nyní daří rozběhat aktuální Mir (který se mezitím posunul směrem k Wayland kompozitoru s určením v podobě IoT zařízení) na smartphonu, konkrétně Sony Xperia Z5. Pokud vše půjde hladce, verze s Unity 8 a současným Mirem použitelné i běžnými smrtelníky bychom se mohli dočkat příští rok.
UBports na Xperia Z5

UBports na Xperia Z5

  • Canon představil 30Mpix full-frame bezzrcadlovku EOS R. Stává se tak předposledním velkým výrobcem, který se na toto pole pouští (až dosud měl v nabídce APS-C bezzrcadlovky systému EOS M). Za výhodu systému EOS R uvádí výrobce velký průměr bajonetu, který umožní i díky blízkosti bajonetu a snímače u zrcadlovek nerealizovatelné konstrukce objektivů.
  • Špičkové OLED TV Sony mají už půl roku problémy se stmíváním obrazu. Chyba schovaná v příslušných algoritmech se do televizorů dostala s tehdejší aktualizací firmwaru a dodnes není plně vyřešena. Sony již sice do některých modelů distribuovala opravu, ale u jiných typů odmítá věc řešit s odůvodněním, že tyto modely nejsou postiženy. Že by další položka na seznam RMS?
  • GNOME 3.32 přijde v březnu 2019, první raná vývojářská verze 3.31.1 se objeví už 10. října tohoto roku. V průběhu nadcházejících měsíců se také začne objevovat více a více GTK+ 4.0, očekávat můžeme i další vylepšení týkající se Waylandu, Flatpaku i výkonu tohoto prostředí.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.