Dosť bolo chvály. Koľko zaberá EXE súbor spolu so všetkými potrebnými DLL v tejto verzii? Qt som vo Windows odinštaloval po tom, čo táto veľkosť vo verzii 5.0 dosiahla cca 200 MB pri "hello world". Bez statického linkovania sa Qt použiť nedá a dodnes som neprišiel na to ako prilinkovať knižnicu tak, aby nebolo treba DLL. Zrejme verzia zadarmo to nedovoluje (dúfam, že sa mýlim).
otazka je mi troche nejasna. Samotny runtime qt v dllkach je docela velky ale zalezi co vsetko aplikacia potrebuje.Tsuim jednoduchej command line aplikacie bez gui staci iba qtcore.dll. Co sa tyka statickeho linkovania tak free distribucia qt je len s dynamickymi kniznicami.Ked tak sa da stiahnut zdrojak a prekompilovat si to na staticke kniznice, ale to zasa porusuje LGPL licenciu pod ktorou je free verzia sirena. Tam uz treba mat niektoru z komercnych licencii.
To nesmis pouzivat na distribuci ladici knihovny. Ty jsou z principu mnohem vetsi ...
Konkretne pro 5.2.1 maji vsechny knihovny cca 70MiB, kdezto v ladici variante je to 1.3GiB. Takze pro hello world to urcite bude tech 200MiB. Staci naucit se pouzivat ladici knihovny pouze pro ladeni.
Qt používám na vývoj už přes deset let a opravdu netuším, jak by mohlo "hello world" nabývat 200 MB. S LGPL licencí je nutné mít s sebou Qt knihovny, které Vám zaberou podle použitých modulů +- 10 MB. Samotný exe bude mít odhadem pár set kB.
Statické linkování možné je myslím jen po zakoupení komerční licence.
QT je super a je fajn ze vyvoj sa nezastavuje len stale docela citit ze QML nieje uplne odladene a pri podpore mobilnych os mam obavy ze narazim na stale nedokoncenu podporu roznych api. Chyba nejaka lepsia zakladna qml scriptov, viac ukazok rieseni. Tak isto qtcreator/qml editor ma problem zobrazit uz len trocha zlozitejsie qmlka. Kompilovanie qml do nejakej binarnej formy je tusim uz aj teraz podporovane akurat az od komercnych licencii a nieje to nativny kod.
Existuje v QT nejaky ORM engine/kniznica? Nieco povedzme ako Entity Framework z .net/c#?
API na mobilních platformách stále přibývají, že je to práce za běhu, to je jistá věc. Nechtěli to vydávat, "až bude všechna práce hotová".
Jak zminil na konferenci Bo Thorssen, snad jeho slajdy budou brzy k dispozici - best practices se stale trochu hledaji a QML je napadnuto bandou bastlicu JavaScriptu, kteri v JavaScriptu realizuji to, co nemaji (veci nesouvisejici s UI). QML editor v Creatoru taky moc nepobiram, radeji pisu v textovem editoru.
QtQuick compiler je opravdu jen v komercni edici a je svazany s konkretni verzi Qt (az do posledniho cisla verze), protoze saha do vnitrnosti Qt/QML. Takze je, podle meho, potreba ho nasazovat jen v kontrolovanem prostredi, kde vis, jaka verze Qt bude. Nativni kod to, podle meho je, melo by z nej vypadnout .cpp. Stahni zkusebni verzi enterprise a uvidis.
O EntityFrameworku nevím nic, specificky Qt-ckovaty ma byt nejlepsi QxORM www.qxorm.com, ktery je ale komercni.
Me se docela od pohledu libil obecny C++ ORM z Wt knihovny http://www.webtoolkit.eu/wt/doc/tutorial/dbo/tutorial.html
nejde ani tak o editaciu qml , na to fakt netreba qtcreator.Skor ide o to mat nejaky nahlad tvoreneho gui bez kompilovania alebo spustania toho samostatneho qml testeru. Proste ked chcem vidiet ako to vyzera, no a uz z trochu zlozitejsim gui ma qtcreator problem.
Ten Quick compiler som nejak neskusal len z kratkych textov som pochopil ze je to nieco co ma vygenerovat nejaky bajtkod ktory urychli nacitanie.Ale to som chapal ako funkciu ktora bola uz doteraz pristupna a az tato nova verzia vie generovat Rovno cpp/native. Na mobilnych zariadeniach to moze mat vyznam a mozno aj slusny vykonnostny narast.
Na jednej strane chapem preco dali js do qml. Pre designera je jednoduchsie nejake jednoduche veci, animacie, male vypocty riesit v js ako sa ucit cpp a riesit nejaku funkciu v backende/binding do cpp kodu atd. Na druhej strane to presne moze zvadzat k nepeknym zhovadilostiam.
Priznam sa strasne by sa mi pacilo nieco ako ma DevExpress svoj eXpressApp Framework pod .NETom. V podstate je to schopne vygenerovat kostru business aplikacie rovno s db, administraciou, riesenim kont/opravneni pristupu, generuje to na zaklade triedy cez ORM Rovno tabulku v db a tak isto formulare.
Spominam si na nake atleticke zavody (uz je to peknejch par let), kde byl nemeckej sportovec s prijmenim "K***t". Presne na tech 5 pismen! Jelikoz to byl prenos odnekud ze zahranici, jeho prijmeni se beze zmeny objevilo na obrazovce TV pred startem zavodu (jestli se nemylim, byl to bezec).
Byl sem tehdy na Slovensku, a ten jejich komentator se toho jeste chytnul a poustel perly jako "Neni K***t ako K***t", nebo "Bodaj by sme mali viac takychto K***tov!". Ja se v tu chvili skacel ze zidle a rval smichy...
Autor článku zmiňuje ESRI Qt API jako možnost, jak vložit mapy do Qt aplikace. Asi se hodí říci, že tu máme i free a open source řešení (o jehož výhodách asi není třeba zde diskutovat).
Předně, v Qt je napsaný celý geografický informační systém, jmenuje se QGIS. S jeho knihovnami lze postavit aplikaci v C++ nebo Pythonu, které bude data nejen vizualizovat ale také analyzovat. Většinou se to ale nedělá, protože pokud člověk potřebuje hodně z GISu je lepší psát pluginy pro QGIS; také si lze všemožně upravit GUI QGISu bez zásahů do kódu.
Pokud člověk chce "jen" přidat mapu do aplikace, myslím, že nejjednodušší (a nejlepší) je použít QtWebKit/QtWebEngine a nějaký webový mapoví framework. Konkrétně mám na mysli lightweight Leaflet nebo všemocné OpenLayers. Komunikace s mapou není samozřejmě tak jednoduchá, jako kdyby všechno bylo v C++, ale Qt dělá hodně, aby to fungovalo dobře.