Hlavní navigace

Rav1e 0.2 výrazně zrychluje, SVT-AV1 0.8 také

22. 12. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Samsung zlevnil výrobu čipů, 280Hz IPS Asus, Wine 5.0-RC2, Sailfish OS 3.2.1 Nuuksio s akcelerací VP9/H.265, AMD FEMFX a Nvidia PhysX 5.0 též s FEM, další ex-AMD jde do Intelu, PowerColor RX 5700 ITX.

Rav1e (Rust AV1 Encoder) zrychluje až o 70 %

Sotva před měsícem vyšla verze 0.1 v Rustu (na)psaném AV1 encoderu Rav1e a už tu máme verzi 0.2. Číselně stále „hluboko pod jedničkou“, takže nečekejme zázraky, přesto ale přichází tento projekt s velkým skokem vpřed, který je narozdíl od Maova tím správným směrem: Rav1e zrychluje o 40 až 70 %, v závislosti na nastavení parametrů komprese.

Vydání 0.2 shrnuje všechny dílčí aktualizace kódu projektu, včetně optimalizací assemblerovského kódu a forward-transformací využívajících SIMD. Server Phoronix již výkon nové verze přeměřil a navýšení jsou opravdu významná, nicméně se stále rychlost komprese pohybuje převážně v desetinách fps.

Samsung prý snížil ceny za výrobu čipů, aby přetáhl zákazníky TSMC

Jihokorejský waferový gigant to nemá v posledních měsících jednoduché, jelikož konkurenční tchaj-wanská TSMC má k dispozici lepší výrobní procesy (zejména 7nm, a to včetně startujícího EUV). Samsung tak přišel o některé lukrativní zákazníky s velkými nasmlouvanými objemy výroby (například Apple a AMD) a tak se snaží situaci řešit logickým krokem: snižuje cenu za své výrobní procesy a stávajícím zákazníkům nabízí slevy.

Asus představil 280Hz IPS monitor

Asus TUF VG279QM je nově představený 27palcový IPS monitor s 1ms odezvou a variabilní obnovovací frekvencí až 280 Hz. Asustek s ním samozřejmě cílí na hráče, kterým jistě nebude vadit rozlišení pouze 1920×1080. Monitor obecně podporuje technologie typu Variable Refresh Rate, konkrétně je vedle AMD FreeSync zmíněna Nvidia G-SYNC a Nvidia ELMB-Sync (Extreme Low Motion Blur).

Další parametry zásadně nevybočují z očekávaných, tak jen dodejme odhad webu TFTCentral, který se zamýšlí nad skutečností, že aktuální nabídka IPS panelů končí na 240 Hz, pročež tento monitor nejspíš používá 240Hz panel s nějaký „overclockingem“. Pro 280Hz běh je potřeby využít DisplayPort, cena monitoru se bude pohybovat kolem 530 USD.

SVT-AV1 0.8 a další AVX2 a AVX-512 optimalizace

Rav1e není jediným vznikajícím kodérem do video formátu AV1. Vedle něj existuje také nám známý projekt kodéru/dekodéru SVT-AV1, který v rámci své architektury kodeků vyvíjí Intel. Pochopitelně jej primárně cílí na použití s jeho vlastními procesory, zejména posledních vyšších řad, z čehož plyne pravidelné informování o nových vývojových verzích, které zase o něco více využívají instrukční sady AVX2 a AVX512. Nejinak je tomu u verze 0.8.

SVT-AV1 0.8 tak opět přináší další AVX2 a AVX-512 optimizace. Dále přináší novinky v oblasti presetů (nové optimalizace), optimalizaci single-core execution memory, podporu auto-max partitioning, podporu multi-pass partitioning depth a další. Dekodér si polepšuje zejména o podporu vícevláknové práce.

Wine 5.0-RC2 opravuje desítky chyb

S blížícím se ostrým vydáním doufejme tak trochu přelomového Wine 5.0 přichází další kandidát na vydání. Z logiky věci rc vydání plyne, že zde nenajdeme žádné novinky, zato však tvůrci opravili celkem 36 nahlášených chyb, přičemž ta nejstarší tlela v bugzille projektu od prosince 2007. Nejnovější pak pouze 1 den.

Sailfish OS 3.2.1 Nuuksio přidává podporu akcelerace VP9 a H.265

Fanoušci Sailfish OS mohou konečně jásat, neboť nová verze 3.2.1 s kódovým označením Nuuksio konečně přidává podporu hardwarového dekódování videa ve formátech MPEG-2, VP9 a H.265/HEVC.

Dále tvůrci vylepšovali uživatelské rozhraní aplikací pro telefonování a zprávy, emailový klient umí lépe pracovat s emaily formátovanými HTML, vylepšeno je směrování audia u Android aplikací (plus další aktualizace v oblasti podpory aplikací Android 8.1) a v neposlední řadě pak úpravy uživatelského rozhraní prohlížeče pro zobrazování HTTPS aktivity. Podrobnosti shrnuje domovský web projektu.

Nvidia představila PhysX 5.0 s podporou FEM

Sotva v rámci projektu GPUOpen představila svoji knihovnu FEMFX (Finite Element Model) pro fyzikální deformace společnost AMD, přichází konkurenční Nvidia s novou verzí PhysX 5.0, která také FEM obsahuje, ale s dodatkem „již brzy v roce 2020“.

Dále Nvidia přidává dvě další knihovny, jedna se týká částicových modelů, jejíž efekty se hodí pro simulaci oblečení, lan apod. Druhá pak vylepšené fyziky tekutých materiálů.

Cloud23

Intel přetáhl z AMD dalšího manažera přes GPU

Raja Koduri už v Intelu vítá bývalou kolegyni z AMD. Masooma Bhaiwala strávila v AMD víc než 15 let, nyní přechází do Intelu, kde bude vykonávat roli vicepresidentky přes samostatná GPU SoC a bude přímo pracovat pod skupinou Graphics and Throughput Computing Hardware Engineering, které velí právě Raja Koduri. Doplňme, že první zprávy o Intel GPU řady Xe nevypadají nijak optimisticky, z firmy odešli někteří manažeři a tak toto může být jen pragmatická cesta,  jak doplnit kádr.

PowerColor uvedl maličký Radeon RX 5700 XT

Stavitelne malých herních strojů na bázi ITX mají další grafiku na výběr. Společnost PowerColor upravila pro ITX formát nejnovější grafiku od AMD, tedy Radeon RX 5700 XT. Po názvem PowerColor RX 5700 ITX se ukrývá karta délky 17,5 cm, standardní výšky a standardního dvouslotového chlazení. Chladič přitom používá husté hliníkové žebrování, čtveřici tenčích heatpipe a jediný 80mm ventilátor (v klidu se vypíná) a jediný 8pin PCIe konektor. To vše díky 7nm výrobě GPU umožňující uchladit celou kartu i v menším prostoru.

PowerColor RX 5700 ITX
Autor: PowerColor

PowerColor RX 5700 ITX

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.