Hlavní navigace

Recenze tabletu Mobii: zadarmo drahý!

2. 6. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Se zařízeními postavenými na platformě Android se v posledním roce roztrhl pytel. Můžeme si tak vybrat z velmi široké nabídky různě vybavených přístrojů pro různé účely. Bohužel to skrývá nejedno nebezpečí. Nám se dostal do rukou tablet Mobii, který nabízí několik překvapení. Bohužel nehezkých.

Autor těchto řádků má k tabletům rezervovaný vztah, daný především tím, že pro tato zařízení nemá vhodný „způsob použití“. Zkrátka nenachází situace, kdy by se mu tablet hodil – všechny takové případy může pokrýt smartphonem, netbookem, notebookem či počítačem. Před časem měl několikatýdenní zkušenost s Apple iPad. Tablet iPad je po technické stránce perfektně funkční, trochu problém je v případě, když vaše domácí infrastruktura není „Apple pozitivní“.

Dát šanci Androidu

Po čase přišla situace, tentokrát pracovní, kdy byl autor vystaven potřebě nějaký tablet na určitou dobu mít (testování mobilních webů a knihoven). Rozhlížel se tedy po trhu a hledal tablet, který by neměl iOS, tedy nejlépe s Androidem. Nakonec nalezl v nabídce hned několika obchodů tablet od holandského výrobce Point of View. Ten je známější spíš svými grafickými kartami s čipsetem nVidia, ale vyrábí i notebooky a tablety.

Právě jejich tablet Mobii Tegra 10.1" svými parametry (dual core ARM CPU, chipset Tegra, kapacitní dotykový displej s rozumným rozlišením) autora zaujal. S cenou pod deset tisíc Kč, s OS Android 2.2 a se „zabudovaným GPS“ (jak uváděl popis v e-shopu) vypadal jako důstojná alternativa k iPadu, s určitou nadějí, že nebude třeba instalovat iTunes nebo překopávat síťové disky na media server.

Začátek ještě ušel…

Obsah balení je poměrně skromný – nabíječka, USB kabel (typu A-A), manuál v angličtině a španělštině a samotný tablet. Je o něco těžší než iPad, proti iPadu tu na první pohled chybí tlačítko HOME a přebývá malá kamera. Ovládací prvky jsou umístěné na boku přístroje, a jejich rozmístění napovídá, že je tablet určen k používání v poloze „na šířku“.

Po spuštění proběhne úvodní nastavení, a po něm jste otázáni, jestli chcete použít Launcher, nebo Launcher 3D. Druhý jmenovaný je graficky efektní, ale poněkud omezený – můžete mít jen jednu pracovní plochu a na ní tři widgety. Klasický Launcher pak nabízí prostředí známé z Androidů, tedy 2D s více plochami.

… ale přišly první problémy

První problém se objevil už při úvodním nastavování sítě. Ikona „Settings“ je při dolním okraji pracovní plochy a nebylo ji možné zvolit. Dotykový displej uprostřed reagoval bez problémů, při krajích namátkově nebo vůbec ne. Ťukání tužkou nepomohlo (samozřejmě, kapacitní technologie), takže nakonec nezbylo než se obrnit trpělivostí a zkoušet nějak „kliknout“.

Autor přiznává, že po několika marných pokusech ztratil nervy, připojil USB myš a prachsprostě na ikonku „klikl myší“.

Jako pravděpodobná příčina se jevila špatná kalibrace displeje. Naštěstí v nastavení tato možnost je. Kalibrace trvá několik sekund a vyžaduje odpojení od nabíječky (?) a nedotýkat se displeje. Po proběhlé kalibraci se dotykový displej ovšem neumoudřil a dál fungoval pofidérně.

Dotykový displej je netýkavka

Pro zamýšlené použití (tedy experimenty s mobilním webem) by to až takový problém být nemusel – lze si přetáhnout ikonku prohlížeče doprostřed obrazovky a klikat na ni tam, ovšem problém s dotykovým displejem byl, bohužel, všudypřítomný. Například v horní liště v levém rohu je ikona HOME pro návrat na plochu. Trefit se na ni vyžaduje několik sekund „šmrdlání“ prstem po ploše. Hardwarové tlačítko na tabletu není. Tablet má hardwarové tlačítko jen pro funkci Zpět, a jejím přidržením vyvoláte kontextové menu. Tyto dvě funkce mají svoje ikonky rovněž v horní liště, tentokrát v pravém rohu.

U pravého okraje jsou ikony pro prohlížeč nebo pro nainstalované programy. Testovaný tablet měl problémy rozpoznat dotyk na krajích displeje, takže ani tyto ikonky nebyly kdovíjak dostupné.

Pravé peklo dotykového displeje se ukázalo při psaní textů na virtuální klávesnici. Dotykový displej na dotyk prstu reagoval, jak se ukázalo, čtyřmi možnými způsoby:

  1. Nijak
  2. Vyvolal událost kliknutí
  3. Vyvolal dvě kliknutí
  4. Vyvolal kliknutí někde úplně jinde

Běžně se tak stávalo, že se některá písmenka stiskla dvakrát. Když si toho uživatel všimne až za chvíli, má problém, protože přesunout kurzor „dotykem“ je s takto citlivým displejem čistá fantazie, a tlačítka pro posun kurzoru chybí. Naštěstí asi půjde připojit USB klávesnici… Ale upřímně řečeno – na to, abychom měli dotykové zařízení, které lze používat jen s myší a klávesnicí (a při připojené nabíječce), to je snad lepší koupit si netbook.

V tuto chvíli měl autor tabletu akorát tak plné zuby, ale rozhodl se, že to zkusí nějak přejít. Třeba pomůže aktualizace firmware. Nepomohla.

Nefunkční obchod s aplikacemi

Další překvapení čekalo při stahování aplikací. Uživatel má k dispozici hned dvě ikonky, App Center a App Download. Android Market k dispozici není. AppCenter je AndroidPIT, druhá ikonka je zkratka pro stránku itablet.freeo­da.com, která v době testování (květen 2011) zobrazila pouze stránku s lakonickým „Your php script has an error or account was terminated for terms infringement.“ Ani po třech týdnech se na stránce nic nezměnilo, takže lze s klidným svědomím říct, že výrobce na svůj výrobek kašle.

Pro testování potřeboval autor nejnovější prohlížeče – použil Firefox 4, zabudovaný androidí WebKit prohlížeč a Dolphin. Ve všech si spustil test podpory technologií HTML5 a všechny hlásily podporu dobrou. Alespoň v tomhle směru by mohl být tablet použitelný.

Pro první test si autor vybral test geolokace. Všechny prohlížeče oznámily, že geolokaci podporují. Pouze Firefox požádal systém o přístup k navigačním datům a výsledek zobrazil, ostatní prohlížeče neudělaly nic. Při přístupu k navigačním datům se ukázalo, že volba „zapnout GPS“ je zašedlá a nelze ji aktivovat. Jediné, co bylo možné aktivovat, bylo hledání pozice podle sítí. Ovšem ani mapy, ani standardní androidí aplikace s tímto určováním polohy nehodlaly pracovat.

Chybějící GPS!

V diskusních fórech se na téma „Mobii Tegra a GPS“ dá najít mnoho informací – někteří uživatelé tvrdí, že jim GPS nefungovala, ale když si nainstalovali neoficiální ROM, tak fungovat začala – tedy alespoň někdy. Jiní tvrdí, že jim GPS nefungovala a nepomohla ani neoficiální ROM, protože v tom jejich konkrétním kusu prý podle výrobce žádný GPS modul není a nikdy ani nebyl.

Ten kus, který měl autor k dispozici, má na krabici mohutnou nálepku s obrázkem satelitu, ovšem po dotazu na hotline výrobce je pravděpodobné, že bude patřit do druhé zmiňované skupiny („GPS modul není, a ani nikdy nebyl“).

V tu chvíli už nemělo smysl konkrétní kus dál testovat, ani uvažovat o tom, že „by to snad nějak šlo“ – geolokace je jedna z nejvýraznějších novinek ve webových technologiích, a pokud funguje takto obskurně, tak nemá smysl s tabletem ztrácet čas, protože je pravděpodobné, že podpora dalších technologií bude na podobné úrovni. Při testování pak bude potřeba hledat chybu nejen v testovaném skriptu, ale přemýšlet, jestli náhodou není skript v pořádku a problém někde jinde.

Čistě pro zajímavost si autor nainstaloval několik her. Asi šest. Dvě z nich se nepodařilo spustit (spustily se, ukázaly úvodní stránku a spadly), u jedné, která byla založena na akcelerometru a polohovém senzoru, se ukázalo, že ani tyto informace nedává hardware zcela stoprocentní… Schopnost přehrát video v poměrně vysoké kvalitě (pouze z MicroSD karty, ze síťového disku ani omylem), a to dokonce přes HDMI, už tablet nemůže zachránit.

Resumé aneb ani zadarmo

Autor připouští, že problém s dotykovým displejem se mohl týkat jen toho konkrétního kusu, který měl na testování. Ale i kdyby – padající aplikace, naprosto zmatečné údaje od HW senzorů, chybějící GPS (ačkoli nálepka i popis v e-shopu naznačují opak), stránka pro stahování aplikací, kterou výrobce (?) provozuje někde na sdíleném hostingu, to vše hovoří jasně: Mobii Tegra 10.1" tablet od POV nebrat! Netbook s poloviční cenou, do kterého si nainstalujete Android (pokud po něm toužíte) bude mnohem lepší volbou. Pokud i přesto potřebujete tablet, poohlédněte se jinde.

Tablet k recenzi laskavě zapůjčila společnost Czech Computer.

Vyjádření oficiálního distributora tabletů Point of View, spolupracujícího s CZC.cz

Špatná funkce dotykového display a nefunkční app market

Nedávno se nám objevil kousek s totožnou kombinací závad. Pravděpodobně tedy i v případu recenzovaného tabletu šlo o vadný kus. Pokud se display standardně kalibruje, tak je velmi přesný a nejsou s ním sebemenší potíže. Nefunkční APP market mohou asi odstranit pouze v servisu u výrobce, protože se zřejmě jedná o chybu firmware, nebo přímo softwarové aplikace.

Nefunkční GPS

CS24_early

Všechny tablety TAB-TEGRA-10–1–3GGPS tuto funkci mají.  Ideální je při prvním zapnutí těchto tabletů se pokusit o zaměření GPS satelitů na otevřené ploše a v pohybu.  Jak známo, tak GPS se velmi špatně chytá v zástavbě a nebo pokud se zařízení nepohybuje. Po prvním zaměření satelitů lze navigaci již používat i v běžné zástavbě a po zapnutí funguje GPS bezproblémově. 

Podle vyjádření servisního oddělení šlo o výjimečný případ, protože s takovou kombinací závad u jednoho kusu se ještě nesetkali.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Martin Malý je autorem serveru Bloguje, mikroblogu Teidu či služby pro zkracování odkazů Jdem.cz. Vedl také magazín Zdroják.